Rietumvalstu sakāve Krievijas un Ukrainas karā būs pazemojums Rietumiem līdzīgi kā karaspēka izvešana no Afganistānas un novedīs pie tā, ka antiamerikāniskās valstis sāks veidot jaunu pasaules kārtību. Šādu viedokli laikraksta The Economist slejā paudis Ukrainas Ārējās izlūkošanas dienesta (SVR) vadītājs Oleksandrs Ļitviņenko.
Kā raksta Ļitviņenko, Krievijas mērķis ir iznīcināt Ukrainas bruņotos spēkus, anektēt Ukrainas teritorijas, kuras tā pasludinājusi par “vēsturiskām krievu zemēm”, un pārvērst Ukrainu par politisko vienību, kas pilnībā atkarīga no Maskavas.
Arī Krievijas prezidents Vladimirs Putins cer, ka uzvara pār Ukrainu ļaus viņam saglabāt kontroli pār bijušajām padomju republikām “pēc Krievijas imperiālisma principiem”, uzskata SVR vadītājs. Kā raksta Ļitviņenko, Kremlis saprot, ka Ukrainas krišanas gadījumā tam būs vieglāk atgriezt savā kontrolē citas postpadomju republikas. Bet, ja Ukraina izturēs, Maskava galu galā zaudēs savu ietekmi Dienvidkaukāzā un Vidusāzijā.
Pēc Ļitviņenko teiktā, pēc iebrukuma Ukrainā Krievija sāka uzskatīt, ka tā ir konfliktā ar visiem Rietumiem. Ļitviņenko Putina loģiku pārfrāzē šādi: ja Rietumi un jo īpaši ASV cietīs sakāvi Ukrainā, kas būtu “otrais šāds pazemojums dažu gadu laikā pēc nesakārtotās izstāšanās no Afganistānas”, tad Rietumi ātri zaudēs savu. globālā ietekme.
Pēc tam citas revizionistiskās valstis (tas ir, tās, kas vēlas pārskatīt esošo pasaules kārtību), raugoties uz Ukrainas krišanu, to redzēs un nolems, “ka viņu laiks ir pienācis”, raksta Ļitviņenko. Rezultāts pēc dažiem gadiem būs daudzpolāra pasaules kārtība, kurā tādas lielas konkurējošas valstis kā Krievija un Ķīna izlems “visus svarīgākos jautājumus” pasaulē. Kā atzīmē Ļitviņenko, Ķīnas līderis Sji Dzjiņpins rūpīgi uzrauga karu Ukrainā un izdara “savus secinājumus”.
Ļitviņenko arī raksta, ka pēdējo divu gadu laikā Krievija ir izveidojusi koalīciju, kurā ietilpst Ziemeļkoreja un Irāna, kā arī “mazāk aktīvi dalībnieki no globālajiem dienvidiem, kuri cer gūt labumu no pašreizējās ģeopolitiskās spriedzes”. Šī koalīcija, kā atzīmē Ārējās izlūkošanas dienesta vadītājs, sniedz politisku un materiālu atbalstu Krievijas agresijai, apgādājot Maskavu ar artilērijas lādiņiem, bezpilota lidaparātiem un citu militāro tehniku.
Taču tajā pašā laikā, ja Krievijai neizdosies sakaut Ukrainu kaujas laukā, tās globālie mērķi mainīt pasaules kārtību tiks būtiski iedragāti. Līdz ar to Ukrainas aizsardzības un drošības potenciāla stiprināšana ir “vienkāršākais un lētākais veids, kā Rietumiem apturēt Krieviju un citas revizionistiskās valstis”, uzskata Ārējās izlūkošanas dienesta vadītājs.
Turklāt, pēc Ļitviņenko domām, divpusējā līguma par drošības garantijām noslēgšana starp Lielbritāniju un Ukrainu demonstrē, kā Rietumi noliedz Krievijai, ka Ukraina ir tās “ietekmes sfēra”.
Kāpēc Ļitviņenko raksts nāca klajā tagad?
Ļitviņenko sleja izdevumā The Economist seko uz debašu fona ASV Kongresā, kuru dēļ ASV parlaments nevar apstiprināt turpmāko palīdzību Ukrainai.
Turklāt pēdējos mēnešos Rietumu mediji raksta, ka Ukrainai būtu jāieņem aizsardzības pozīcija un jāpiekrīt pamieram ar Krieviju, tas ir, faktiski jāiesaldē konflikts. Šādas publikācijas presē sāka parādīties pēc tam, kad Ukrainas armija vasaras pretuzbrukuma laikā nespēja sasniegt galveno mērķi – pārgriezt sauszemes koridoru starp Krieviju un anektēto Krimu.
Tomēr Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis sacīja, ka Kijiva nav gatava iesaldēt karu, jo “jebkurš iesaldēts konflikts uzliesmo no jauna jebkurā brīdī”. Viņš arī Putinu nodēvēja par “plēsēju”, kurš “neapmierināsies ar saldētu pārtiku”.