Ēdamais sausserdis (Lonicera edulis) mūspusē jau labu laiku atbrīvots no eksotikas skavām un arvien biežāk un drosmīgāk atrod savu vietu mūsu sētās un pagalmos. Tas ir mazprasīgs, auglīgs un dekoratīvi ziedošs krūms, kas izceļas ar tumši zilām, iegarenām ogām, kas ir bagātas ar antioksidantiem, C vitamīnu un kāliju.
Lai šogad izbaudītu sausserža ziedus – pasteidzies! Rakstā atradīsiet noderīgus un praktiskus padomus, kā jāstāda sausserdis un par tā turpmāko kopšanu, no tā būs atkarīgs, vai ogu raža būs bagātīga.
Sausserža stādīšana: kā izvēlēties stādu?
Lai gan sausserdis parasti tiek stādīts rudenī, jūs joprojām varat ielēkt šī auga stādīšanas vilcienā pavasarī. Pavasarī iestādot sausserdi, jūs nodrošināsiet, ka augam ir laiks pienācīgi atgūties, kas nodrošinās, ka nākamgad sausserdis jau nesīs savu pirmo, lai arī pieticīgo ražu.
Izvēloties sausseržus no puķupodiem lielveikalos vai stādaudzētavās, jāpievērš uzmanība tam, vai podā ir divi vai viens sausserža stādi. Vērts atzīmēt, ka sausserdis ir krustu apputeksnēts krūms, tādēļ, lai iegūtu ogu ražu, sausserža stādus jāstāda blakus, vēlams divus vai trīs krūmus.
Sausserža stādīšana: kā izvēlēties pareizo vietu?
Sausserdis nav izvēlīgs attiecībā uz augsni, kurā tas augs, taču ir jāizvairās no ļoti mitrām vai sausām vietām. Izvēlieties vietu, kas ir aizsargāta no vēja, saulaina vai ar nelielu ēnu. Jo vairāk saules saņems sausserdis, jo lielākas, saldākas un spilgtākas būs krāsas, savukārt pārāk daudz ēna kaitēs ogām – tās būs mazākas, skābākas.
Tāpat, izvēloties vietu sausserdim, ņem vērā, ka tai ir pietiekami daudz vietas augt un paplašināties. Sausserdis izaug līdz 1,5 m augstumā un izplatās, un starp stādiem ir nepieciešams vismaz 1 m atstarpe, lai tos varētu pareizi apgriezt, ravēt un būtu ērti lasīt ogas.
Sausseržu laistīšana, mēslošana un kopšana ziemā
Pēc sausserža iestādīšanas mēģiniet to regulāri laistīt. Vēlams to darīt vakaros, un īpaši sausās vasarās to darīt biežāk. Regulāra sausserža laistīšana ir īpaši svarīga, kad tas sāk veidot un nogatavināt ogas. Ūdens nodrošinās, ka ogas nogatavojas vienmērīgi un nenokrīt no krūma.
Tāpat sausseržus vēlams katru gadu mulčēt ar organiskām vielām. Tam lieliski piemērots dārza komposts vai sapuvuši kūtsmēsli. Mulčēšana ne tikai nodrošinās sausserdim atbilstošu augsnes stāvokli, bet arī palīdzēs saglabāt mitrumu sausos periodos.
Lai gan sausserdis iztur temperatūru līdz -20 °C, pavasarī mēģiniet to pasargāt no vēlajām salnām, īpaši, kad pamanāt pirmos pumpurus. Pārklājiet to ar lauksaimniecības plēvi.
Sausseržu slimības un to profilakse
Lai gan sausserdis tiek uzskatīts par vienu no bezproblēmu krūmiem, kas ir izturīgs pret slimībām un kaitēkļiem, ir vērts atcerēties, ka:
sausserdis īpaši sausos periodos mēdz ciest no miltrasas. To var novērst, pareizi mulčējot augu.
sausserdim pavasarī var uzbrukt laputis. Esiet piesardzīgi, apskatot jaunus sausserža dzinumus, un, ja atrodat laputis, varat tās salasīt.
Kad tiek novāktas sausserža ogas?
Parasti pirmo sausserža ražu var iegūt tikai pēc viena vai diviem gadiem, bet pēc trim četriem gadiem tā kļūst nemainīgāka un bagātīgāka.
Taču, ja paveicas saņemt pirmo ražu, vispirms pagaidiet, līdz ogas kļūst zilgani melnas ar baltiem punktiem. Un pirms novākšanas pārbaudiet, vai ogu mīkstums ir dziļi purpursarkanā krāsā, kas nozīmē, ka ogas jau ir nogatavojušās un gatavas lietošanai. Negatavas ogas ir ļoti skābas.