Rīgā atklāts Baltijā modernākais augstplauktu noliktavu (High-bay warehouse) tipa loģistikas centrs. Ar vērienīgu investīciju apjomu – vairāk nekā 30 miljoni eiro, “TFS Trans” loģistikas centrs kļuvis par lielāko, tehnoloģiski attīstītāko un progresīvāko Baltijā, kā arī otru lielāko Austrumeiropā. Pirmo reizi Baltijā izmantota tik liela apjoma robotika, noliktavā palešu pārvietošana un komplektācija notiek automatizēti. Noliktavas ietilpība sasniedz 73 000 palešu vietu, kas, salīdzinot ar līdzīgas platības noliktavām, ir teju sešas reizes lielāka.
Objekta būvniecības ģenerāluzņēmējs ir viena no vadošajām kompānijām Eiropā “Strabag AG”, kuras Latvijas filiāles vadītājs Roberts Dokters (Robert Dokter) atzīst, ka ir gandarīts par iespēju vadīt tik augsta līmeņa loģistikas centra būvniecības projektu: ”Īpaši jāuzsver loģistikas centrā izmantotā robotika – tās līmenis un apjoms ļauj darbam noliktavā noritēt pilnībā automatizēti, ir izmantoti inovatīvākie risinājumi energoefektivitātei un izbūvēta lielākā siltumsūkņu ģeotermālā stacija Baltijā, saņemts arī LATEA (Latvijas energoefektivitātes asociācijas) energoefektivitātes sertifikāts.”
“Šodien redzam izcilu piemēru Latvijas uzņēmēju spējām sekmīgi piesaistīt nozīmīgas ārvalstu investīcijas un attīstīt unikālu, modernu un mūsdienīgu loģistikas uzņēmumu, kas turpmāk sniegs ieguldījumu Rīgas brīvostas un kopumā ekonomikas izaugsmē. Pirmo reizi tiek izmantota tāda tipa noliktava, kurā ir augstākā līmeņa robotika un tehnoloģijas. Tāpēc šis ir ne vien lielākais, bet arī modernākais loģistikas centrs Baltijā. Nozarē aktīvi strādājam pie tranzīta un loģistikas nozares sekmēšanas, līdz ar to, šādu uzņēmumu attīstība ostas teritorijā ir vērtīgs stūrakmens kopīgu mērķu sasniegšanā, tieši pateicoties uzņēmēju aktīvajam darbam varam kopumā veicināt valsts tautsaimniecības izaugsmi,” loģistikas centra atklāšanā uzsvēra satiksmes ministrs Uldis Augulis.
Loģistikas centra lielākais investors ir “Kraftool”, rūpniecības, metāltehnikas, elektronikas un telekomunikācijas instrumentu ražotājs, kas jau izmanto “TFS Trans” noliktavu. Loģistikas centrs atrodas Rīgas brīvostā brīvajā ekonomiskajā zonā, kas nozīmē – preču uzglabāšanas laikā nav jāmaksā ne nodokļi, ne nodevas, minimalizēti arī dokumentu noformēšanas izdevumi. Noliktava strādā pirmo mēnesi un šobrīd tiek izmantoti jau 10% no tās jaudas, galvenokārt, ar “Kraftool” kravu apkalpošanu. Loģistikas centrā paredzēta visdažādāko kravu uzglabāšana gan īslaicīgi, gan ilglaicīgi un tas ir īpaši piemērots arī kravu šķirošanai, kas ļauj veikt preču konsolidāciju – apvienot preces no dažādiem nosūtītājiem vienam saņēmējam.
Pirmo reizi Baltijā tiek izmantota augstplauktu tipa noliktava ar tāda apjoma un līmeņa robotiku – palešu pārvietošana un komplektācija notiek automatizēti. Kopējā kravu caurlaidība noliktavā pieaugusi līdz 2500 palešu vienībām dienā un var sasniegt maksimālu ietilpību – 73 000 palešu vietas – ar salīdzinoši nelielu platību (10 000 m2). Augstplauktu novietnes darba zonā cilvēkiem nav paredzēts atrasties, tāpēc, ja kādā no plauktu ailēm tiktu fiksēta cilvēka klātbūtne, tehnika šajā zonā pārtrauktu darboties automātiski. Noliktavas uzskaites un kustību sistēmas automatizācija palīdz izslēgt arī cilvēciskā rakstura “kļūdas”. Savukārt nelaimes gadījumā sensori nekavējoties brīdinātu apkalpojošo personālu, kas palīdz izvairīties no kravas bojājumiem.
Loģistikas centrā izveidota lielākā ģeotermālā ražotne Baltijā, kas ļauj lielāko gada daļu pašiem nodrošināt ēku apsildīšanu ar īpašu risinājumu – zemē ievietotiem siltumsūkņiem. Tā dod iespēju uzturēt nemainīgu temperatūru objektā un tiek izmantota ikdienas darbos. Loģistikas centrā izmantoti atjaunojamie enerģijas avoti, fasādes paneļu uzbūve ļauj ietaupīt līdz pat 30% siltumenerģijas, teritorijas apgaismošana tiek nodrošināta ar ekonomiskajām LED spuldzēm. Visi izmantotie materiāli un izvēlētās tehnoloģijas ir energoefektīvākie risinājumi, kādi šobrīd ir pieejami.
Liela uzmanība pievērsta arī objekta ekspluatācijas drošībai. Ugunsgrēka gadījumā maksimālais bojājums nepārsniegtu četras paletes, ko nodrošina visā ēkā izvietotas modernas ugunsdrošības sprinkleru sistēmas. To ūdens apgāde nepieciešamības gadījumā tiktu nodrošināta no pazemē izbūvēta rezervuāra apjomā, savukārt fasādes sienās esošās ventilācijas žalūzijas automātiski aizvērtos.