Atkal jauna galerija ar 25 interesantām idejām dārzam un tās ievadā turpinājums tēmai par miniatūrajiem kokiem. Kā vienu no piemērotākajiem pretendentiem uz miniatūra koka statusu vēlos minēt Kuriļu ķirša C. kuriliensis šķirni ‘Brilliant’. Bez veidošanas tā parasti aug uz viena, retāk 2–3 stumbriem. Nelielo, stāvo kociņu (3 m augsts, 0,5 m plats) pavasarī rotā balti sārti ziedi, bet augļi gan ir maziņi un negaršīgi.
Var arī noderēt smaržīgais ķirsis C. mahaleb (3 m augsts, 1–1,2 m plats) ar baltiem, aromātiskiem ziediem (V). No eksotiskākām sugām un šķirnēm ar mainīgu ziemcietību minamas sakuras jeb Japānas kalnu ķirša Cerasus serrulata šķirnes ‘Amanogawa’ (3–4 (6) m augsts, 1 m plats), ‘Kanzan’ (4 (7) m augsts, 3 (5) m plats), ‘Royal Burgundy’ (4–6 m augsts, 3–4 m plats). Te vietā nosaukt arī Jedo ķirša C. x yedoensis šķirni ‘Ivensii’ (3 (6) m augsts, 2 (4) m plats), Hiljēra ķirša C. x hillieri šķirni ‘Spire’ ar slaidu vainagu (3–5 m augsts, 1 m plats), kā arī citas t. s. Japānas ķiršu šķirnes, kuru ziemcietība gan vēl pienācīgi jāpārbauda.
Klasiska vērtība šo augu grupā ir ķiršu plūmes P. cerasifera un Kaukāza plūmes P. c. var. Divaricata – gan pašu sugu, gan šķirņu stādījumi. Īpaši pieminama ir sarkanlapainā šķirne (P. c. var. divaricata ‘Spīdola’) ar maigi rozā ziediem. Vilkābeles jeb krustābeles – Crataegus Kokveidīgam akcentam nelielā dārzā vilkābele ir viens no piemērotākajiem kandidātiem – pieticīga augsnes apstākļu ziņā, piemērota sausām vietām, ar dekoratīviem ziediem (īpaši šķirnēm) un dekoratīviem augļiem. Turpinājums sekos!
darzi342