Krievijas karaspēks frontē saskaras ar jauniem draudiem – no Ukrainas bezpilota lidaparātiem nomestiem metāla šķēršļiem, tā sauktajiem kaltropiem.
Saskaņā ar Forbes teikto, šis ir ģeniāls jauns sena ieroča lietojums, kas rada problēmas jau tā saspringtajai Krievijas piegādes ķēdei, apturot transportlīdzekļus, lai tos varētu trāpīt bezpilota bumbvedēji.
FPV bezpilota lidaparāti regulāri trāpa Krievijas kravas automašīnām, kas veic piegādi karaspēkam frontes līnijās. Taču tagad autovadītājiem jāskatās ne tikai uz augšu, bet arī uz leju.
“Ukrainas droni piegružo ceļus ar četru zaru metāla ieročiem, kas izstrādāti tā, lai neatkarīgi no tā, uz kuru pusi tie krīt, viens punkts vienmēr ir vērsts uz augšu. Nosaukums “kaltrops” cēlies no latīņu vārda “papēžu ķērājs”… Kaltropus var datēt vismaz ar 313. gadu pirms mūsu ēras, kad Aleksandra Lielā armija tos izmantoja pret persiešu kavalēriju,” stāsta Forbes.
Kaltropi (senākie attēla labajā pusē) dažādās formās tika izmantoti senos un viduslaikos, un Otrā pasaules kara laikā tiem tika dota jauna elpa – tos izmantoja pretošanās kustība Eiropā kā līdzekli automašīnu riepu bojāšanai. Tie bija vienkāršāki un uzticamāki par sprāgstvielām, un tos varēja izkaisīt pa ceļiem, lai apturētu vācu transportlīdzekļus, vai nu vajājot, vai gatavojoties slazdam.
Lai gan ukraiņi masveidā ražoja kaltropus 2022. gadā, tās bija lielākas versijas, kuras pārsvarā tika uzstādītas ar rokām. Tomēr nesen sociālajos tīklos parādījās video, kuros krievi sūdzējās, ka Ukrainas bruņotie spēki burtiski pārklāj frontes ceļus ar šādiem rīkiem.
Raksturīgi, ka Krievijas militārpersonas krājumus pārvadā naktī, kad ir mazāka FPV uzbrukumu iespējamība, bet, braucot lielā ātrumā, iespēja ievērot šos rīkus uz ceļa ir maza. Negadījumā iesaistītā automašīna var zaudēt kontroli un avarēt. Tomēr galvenās briesmas rada ukraiņu bezpilota lidaparāti, kas gaida savu “laupījumu” un met bumbas, tiklīdz transportlīdzeklis apstājas.
Ukraiņi arī izmantoja bezpilota lidaparātus, lai nomestu prettanku mīnas, atzīmēja Krievijas armija. Bet tās ir smagākas, grūtāk iegūstami un var nedarboties uzticami. Tajā pašā laikā kaltropi ir vienkāršs un lēts veids, kā apturēt kravas automašīnu. lai jūs varētu viņu piebeigt ar dronu.
“Kaltropu nomešanas taktika no droniem neapšaubāmi iedvesmos daudzas citas jaunas metodes. Drons jau var izvietot mīnas, zemes sensorus un pat mazus robotus. Vienīgais šķērslis ir karvīra iztēle,” secina Forbes