Lai gan daži no februārī un martā sētajiem augiem ir nogatavojušies un sadīguši aprīlī, pārējos vēl plānojam sēt vai pārstādīt atklātā zemē. Un, lai būtu vieglāk saprast, ko un kad sēt, ieskatīsimies, ko mums iesaka aprīļa sējas kalendārs.
Aprīlī lielāko daļu augu jau var sēt tieši augsnē. Šomēnes tiek sēti pākšaugi (zirņi, pupas), daži sakņu dārzeņi (sīpoli, bietes, rāceņi), agri lapu dārzeņi (salāti, agri kāposti). Ir arī laiks sēt garšaugus, garšvielas un lielāko daļu ziedu.
Pākšaugi
Pirmajiem pākšaugu dārzeņiem jāsēj zirņi. Tos sēj, tiklīdz augsne izžūst, lai līdz pirmo kaitēkļu parādīšanās brīdim būtu laiks ne tikai dīgt, bet arī nostiprināties. Lai izaudzētu vairāk nekā vienu zirņu ražu, tos ieteicams sēt ik pēc trim nedēļām līdz jūnijam.
Pupiņas arī sēj agri : aprīļa sākumā. Tikmēr pupas var sēt tikai aprīļa beigās. Pupiņas var sēt starp kartupeļiem, jo tās palīdz atvairīt Kolorādo vaboles.
Pākšaugu sējai labvēlīgākās dienas: 19., 20., 24., 25. un 29. aprīlis.
Sakņu dārzeņi
Aprīlī tiek sētas arī bietes, burkāni, sīpoli, rāceņi un redīsi. Tiesa, no tiem pašā aprīļa sākumā var sēt tikai redīsus , jo tie ir diezgan izturīgi pret salu un sāk dīgt jau pie +4-5 °C. Savukārt biešu, burkānu, rāceņu un sīpolu sēšanai jāsasniedz vismaz +12-15 °C. Tātad šos dārzeņus sēj tikai aprīļa beigās.
Aprīlis ir labākais laiks kartupeļu dīgšanai , un agrīnās šķirnes var stādīt aprīļa beigās. Protams, var nedaudz paeksperimentēt un siltā pavasarī stādīt augsnē pašus pirmos kartupeļus aprīļa sākumā. Taču agri stādītās jāaudzē zem plēves.
Aprīļa labvēlīgākās dienas sakņu dārzeņu sēšanai: 1., 2., 24. un 25.
Agrie lapu dārzeņi
Salātus pirmie sēj tieši augsnē . Aprīļa sākums tam ir piemērots laiks. Ja joprojām ir ļoti auksts, sēklas var pārklāt ar plēvi.
Tāpat no aprīļa sākuma stādiem sēj ziedošus, rāceņus un agros kāpostus . Šos dārzeņus var sēt tieši augsnē no aprīļa beigām, taču vismaz līdz dīgtspējai tie papildus jāpārklāj ar plēvi.
Savukārt salātus un spinātus tieši siltumnīcās var sēt no aprīļa sākuma. Un no aprīļa vidus jau ir iespējams sēt atklātā zemē. Spinātu un salātu sēklām vislabvēlīgākā dīgtspēja ir +8–15 °C.
Labvēlīgākās dienas salātu un spinātu sēšanai: 12.-15.aprīlis. Un kāposti – 1., 2., 24. un 25. aprīlī.
Cukini, ķirbji, arbūzi
Šos dārzeņus stādaudzētavās sēj apmēram no aprīļa vidus. Tā kā šie augi ir ļoti jutīgi pret aukstumu, tie tiks pārstādīti atklātā zemē tikai maijā-jūnijā.
Arbūzus ieteicams sēt vēlākais : tikai pašās mēneša beigās. Un pārstādiet tos atklātā zemē tikai jūnijā. Pat no jūnija vidus, kad pilnībā izzūd sala risks.
Arbūzus nesēj atklātā zemē. Tos audzē tikai no stādiem. Ķirbjus un cukini var sēt tieši atklātā zemē no aprīļa beigām līdz maijam. Ķirbju dīgšanai pietiek ar +12-15 °C, savukārt cukini dīgšanai nepieciešama daudz augstāka temperatūra: +20-22 °C.
Aprīļa dienas arbūzu, cukini un ķirbju sēšanai ir: 19, 20, 24, 25 un 29.
Gurķi
Aprīļa sākumā ir pienācis laiks audzētavās sēt gurķus . Tomēr jāpatur prātā, ka gurķu saknes ir ļoti jutīgas pret pārstādīšanu, tāpēc nepieredzējušiem dārzniekiem var būt grūtāk tās vēlāk pārnest uz atklātu zemi. Tātad jūs varat gaidīt līdz maijam un sēt tos tieši dobēs vai sēt gurķus siltumnīcās no aprīļa vidus. Lai gurķu sēklas dīgtu, siltumnīcā jābūt pietiekami siltai: apmēram +20-22 °C.
Aprīļa labvēlīgākās dienas gurķu sēšanai: 12.-15.
Garšaugi un garšvielas
Aprīlis ir sējas mēnesis lielākajai daļai garšvielu un ārstniecības augu. Piemērots diļļu , pētersīļu , salvijas , maurloku, ķimenes, majorāna, koriandra , kumelīšu, piparmētru u.c. sējai.
Garšaugus sēj atklātā zemē, kad vidējā gaisa temperatūra sasniedz vismaz +15 °C. Optimālā augšanas temperatūra ir +22 °C un augstāka.
12.-15.aprīlis ir vislabvēlīgākās dienas garšvielu un ārstniecības augu sēšanai.
Dekoratīvie augi
Aprīlī stādaudzētavās sēj daudz ziedu: serencijas, petūnijas, lobēlijas, kliņģerītes, u.c. Stādi tiks pārvietoti uz atklātu zemi tikai pēc tam, kad tā ievērojami sasilst: maijā.
Tāpat maijā puķes var sēt tieši augsnē, ja nav laika stādīt stādaudzētavās. Taču vēlāk iesētie uzdīgs vēlāk un vēlāk uzziedēs. Tāpēc ir vērts sēt agrāk un maijā pārnest uzdīgušos stādus augsnē.
Ziedu sēšanai vislabvēlīgākās dienas ir 12.-15.aprīlis.
Citi dārza un dārza darbi aprīlī
Aprīlis ir īsts dārznieka darba gada mēnesis. Jāpaspēj ne tikai visu laikus iesēt, bet arī paveikt citus svarīgus darbus.
Ravēšana: Laikā, kad vairums augu tikai dīgst, nezāles jau ir sācies augšanas sezonā. Tāpēc aprīlī dārzā un dārzā gaida ravēšanas darbi. Tomēr neaizmirstiet, ka, kamēr gaidām svaigus dārzeņus, lielākā daļa nezāļu ir lielisks vitamīnu un citu noderīgu vielu avots. Tāpēc, nevis mest tos pāri žogam, labāk ir pagatavot pavasara salātus.
Atzarošana: kaulenes tiek apgrieztas aprīlī, jo tās ir jutīgākas pret aukstumu, tāpēc martā to darīt joprojām nebija ieteicams.
Zāliena kopšana: Pēc ziemas zāliens sāk atgūties, tāpēc ir pienācis laiks to kopt, lai vasarā varētu baudīt zaļo un biezo zāli. Aprīlī zālienu mēslo ar minerālmēsliem un aerē. Labs mēnesis ir arī zāliena “applaucēšanas” vietu apsēšanai, sūnu miglošanai.
Mēslošana: vairumam ziemciešu augšanas sezona sākas aprīļa sākumā, tāpēc ir pienācis laiks tos mēslot . Karbamīds ir īpaši svarīgs sākumā.
Apgriešana: rozes, tūjas, hortenzijas, lavandas un dažus citus dekoratīvos augus apgriež aprīlī