Plānojot gaidāmo svētku galdu , arī mēs centīsimies dot savu ideju pienesumu. Galerti ir iecienīti visās ģimenēs gan svētku reizēs , gan ikdienā un vairumu no tiem varam pagatavot arī bez želatīna. Reiz jau rakstījām , ka galerta pagatavošana ir viena no senākajām receptēm , tolaik par želatīnu neviens pat neaizdomājās , jo tas bija iegūstams dabiskā procesā, kad vienā katlā sameta novārīties ikdienas ēdienreizēs praktiski neizmantotās dzīvnieku ķemeņa daļas. Vistas gaļā visvairāk želatīna ir tieši kājiņās , nedaudz mazāk spārniņos , bet no tiem gatavotais buljons nebūs īpaši dzidrs.
Izmantosim aptuveni pusi no vistas vai aptuveni līdzīgu daudzumu jau atdalītu sastāvdaļu ( stilbiņi , šķiņķīši , u.t.t.) , 10 vistu kājas , vairākus spārniņus un citas mazvērtīgas vistas daļas ( galva, kakls,u.t.t.) , ja sadalāt veselu vistu. 1 sīpolu , 1 burkānu , 1 lauru lapu , 6 – 8 melno piparu zirnīšus un sāli.
Faktiski ir tā , ka katliņu ( izmantojām 3 litrus ūdens un atbilstošu katliņu ) vēlams piepildīt gan ar kājiņām , gan visām pārējām mazvērtīgākajām vistas daļām , jo gaļu no tā visas noteikti noskrubināsim izmantosim galertā , bet vērtīgākās daļas katliņā pievienosim vēlāk.
Katliņā saliekam mazvērtīgo gaļu , piepildām ar ūdeni , kad sāk vārīties , ūdeni nolejam , visu gaļu vēlreiz nomazgājam aukstā ūdenī un tagad jau ķeramies pie pamatdarba – vēlreiz liekam visu katliņā , pārlejam ar aukstu ūdeni , ļaujam sākt vārīties , pievienojam viegli garumā iegrieztus sīpolu un burkānu , putu vairs praktiski nebūs , bet taukus noteikti nosmeļam un šādi novārām visu tikai uz pavisam minimālas uguns (bez burbuļošanas – tas ir īpaši svarīgi!) , neapmaisot , vismaz 1 stundu.
Pēc tam ( ja katliņš šķiet par mazu , pārlejam visu lielākā ) pievienojam mazākos gabalos sadalītu pārējo gaļu un tajā pašā režīmā vārām visu vēl 3 – 4 stundas (tas atkarīgs no gaļas specifikas) jeb , kamēr gaļa atdalīsies no kauliem. Aptuveni 1 stundu pirms vārīšanās noslēguma pievienojam sāli , piparus un lauru lapu. Pēc tam gaļu izņemam no buljona , kājas , ādu un citas mazvērtīgās daļas izmetam vai dodam saviem mājdzīvniekiem , vērtīgo gaļu sadalām šķiedrās , izkārtojam iepriekš sagatavotās bļodiņās , pārlejam ar buljonu , ja vēlaties , pievienojam novārīta burkāna ripiņas , kādu pētersīļa lapiņu un bļodiņas liekam ledusskapī līdz pilnīgai galerta sastingšanai.
Iedvesmojies pats un iesaki draugiem!