NATO valstis plāno paziņot, ka “būs gatavas uzaicināt Ukrainu pievienoties aliansei, kad sabiedrotie piekritīs un nosacījumi būs izpildīti”. Šāds formulējums ir ietverts komunikē projektā, kas tiek gatavots par Ukrainas dalības jautājumu samitā Viļņā, vēsta Politico, atsaucoties uz augsta ranga NATO diplomātu un personu, kas ir pazīstama ar sarunām.
Kijivā šodien iepazinās ar teksta versiju, un tieši tā izraisīja asu prezidenta Volodimira Zeļenska reakciju, atzīmē laikraksts.
“Mēs novērtējam savus sabiedrotos, bet arī Ukraina ir pelnījusi cieņu,” viņš ierakstīja Twitter. “Tas ir bezprecedenta un absurdi, kad nav noteikts termiņš ne uzaicinājumam, ne Ukrainas dalībai. Un tajā pašā laikā pat Ukrainas uzaicinājumam tiek pievienoti neskaidri vārdi par “nosacījumiem”.
Daži samita dalībnieki sarunā ar Politico pauda izpratni par Zelenska nostāju, citi – gluži pretēji. Pēc kāda augsta līmeņa diplomāta no Centrāleiropas domām, Ukrainas prezidents “iet pārāk tālu”. “Es esmu kritisks pret daudziem aspektiem un jo īpaši dažu sabiedroto attieksmi, taču es uzskatu, ka šī (Zeļenska reakcija) ir nepārdomāta un negodīga pieeja.”
Vairāku vadošo NATO valstu, galvenokārt ASV un Vācijas, vadītāji ir piesardzīgi, apspriežot jautājumu par Ukrainas dalību kara laikā. Tajā pašā laikā viņi ir gatavi sniegt Kijovai ilgtermiņa militāro palīdzību un drošības garantijas, iespējams, divpusēji. Tai skaitā demonstrēt Maskavai, ka šajā konfrontācijā tai vēl ilgi būs jātiek galā ar Rietumu kolektīvo nostāju.
Pēc kādas personas, kas pārzina komunikē teksta pašreizējo versiju, teiktā, NATO dalībvalstis sūta skaidru signālu Kijivai, ka šis formulējums ir tuvu galīgajam un Ukrainai tam ir jāpiekrīt.
Zelenska neapmierinātība ir saprotama, ņemot vērā to, ka karš turpinās un Ukraina cer, ka ciešākas saites ar NATO tam līdzēs atrāk beigties, izdevumam sacīja divi alianses augsta ranga diplomāti. Samits “demonstrēs stingru un nelokāmu atbalstu Ukrainai”, piebilda kāds.
Cits piebilda: ”Lai kāds būtu paziņojuma formulējums, visi sabiedrotie ir vienisprātis, ka Ukraina nākotnē ieņems tai pienākošos vietu NATO, un tikai mēs un viņi to varam izlemt. Tātad dalības perspektīva nenoliedzami ir skaidra un acīmredzama.
“Mēs esam vienojušies par formulējumu … attiecībā uz Ukrainas nākotnes iespēju pievienoties NATO,” otrdien sacīja ASV prezidents Džo Baidens, stāvot blakus NATO ģenerālsekretāram Jensam Stoltenbergam. Pēdējais no rīta sacīja, ka ir “pārliecināts”, ka samits sūtīs “spēcīgu pozitīvu signālu” par Ukrainas dalības izredzēm.