Mažeiķos dzīvojošā Rasa ir vienīgais medus someljē Baltijas valstīs. Viņa stāsta, ka medus var būt dažādās krāsās, no pilnīgi baltas līdz gandrīz melnam, un pēc garšas vēl daudzveidīgāks. Viņa joko, ka ir daži medus veidi, kurus cilvēki otrreiz nepamēģinātu. Par to raksta Lietuvas medijs LRT
Rasa no Mažeiķiem – medus someljē. Viņa ir pirmā persona ar šo profesiju Baltijas valstīs. Un tādu speciālistu pasaulē ir maz. Piemēram, ASV ir tikai trīs.
“Oficiālais medus someljē zinātniskais nosaukums ir ”medus sensorās analīzes speciālists”. Sensorā analīze tiek izmantota pārtikas rūpniecībā kopumā, lai novērtētu kvalitāti vai patērētāju vēlmes.
Tas nozīmē, ka mēs izmantojam savas maņas – to, ko redzam, ko smaržojam un ko garšojam,” stāsta Rasa Nabažaite, īsi raksturojot savas unikālās profesijas specifiku.
Medus someljē reģistru uzrauga Itālija. Tieši tur tiek savākts visvairāk dažādu šķirņu medus – ap 40. Rasa mācījās arī Itālijā. Tā būtība ir iemācīties apliecināt medus botānisko izcelsmi.
Vēlmē padziļināt zināšanas par medu un nodot tās citiem dalās arī Mažeiķu iedzīvotāja. Tas piedāvā dažādu veidu daudzziedu un monofloru medus, kas savākts dažādās valstīs.
“Esparču (pupu) medus no Latvijas, timiāns no Grieķijas, virši no Lietuvas, kastaņi no Turcijas, mandeļu no Itālijas,” uzskaita Rasa, atsevišķās glāzēs demonstrējot monofloras medus. “Salīdzinājumam man ir arī pagājušā gada vasaras medus no tiem pašiem stropiem.” Atšķirības ir manāmas ne tikai izskatā, bet arī garšā. Īpaša uzmanība jāpievērš pēdējai burciņai – tas ir augstajos purvos savāktais daudzziedu medus.
Medus degustācija notiek stikla glāzēs. Produkta skābuma dēļ stikla vai keramikas trauki vislabāk saglabā tā garšu, savukārt saskare ar citiem materiāliem var mainīt medus garšu.
“Smarža ir viena no svarīgākajām sastāvdaļām. Noķeram to, smērējot glāzes sieniņas ar medu. Kad mēs runājam par smaržu, mēs izmantojam formālu vārdu krājumu, kas jāapgūst. Tāpat kā mums ir tas, ko mēs saucam par kafijas un vīna degustācijas pulciņu, mums tāds ir medus.
Tie ir tehniski nosaukumi. Piemēram, liepu medus pieder ķīmisko aromātu grupai. Garšojot medu, ir ļoti svarīgi pagaidīt, līdz tas pilnībā izšķīst mutē. Tikai tad beidzot parādīsies visi aromāti,” uzsver medus someljē.
Un garšas un aromāti var būt ļoti dažādi. Piemēram, saulespuķu medus smaržo pēc tomātu pastas, kastaņu medus smaržo pēc aunazirņiem, mandeļu medus smaržo pēc žāvētām plūmēm un grauzdēta iesala. Tradicionālajam lietuviešu liepu medum ir piparmētra pēcgarša. Parasti, jo tumšāks ir medus, jo bagātīgāka ir tā garša.
“Par rūgto medu, tie man ir viršu un kastaņu medus. Taču ir vēl viens medus ar tik rūgtenu garšu, ka vairums vilcinās to izmēģināt otrreiz – tas ir zemeņu medus,” stāsta medus eksperte, piebilstot, ka pupiņu medus pēc garšas ir līdzīgs akāciju medum.
Šogad Lietuvā medus sezona tuvojas noslēgumam. Rudens medus, pēc Mažeiķu someljē prognozēm, visticamāk, pārdošanā neparādīsies.
“Ziedēšana sākās pārāk agri un notika gandrīz vienlaikus, kas noveda pie tā, ka galvenā medus vākšanas sezona beidzās daudz agrāk. Bitēm agri sāka beigties barība, un rudens medus rezultātā vismaz pie mums savākts daudz mazāk,” situāciju vērtē vienīgais medus someljē Baltijas valstīs.
Pēdējā laikā arvien biežāk tiek aktualizēts jautājums par viltotu medu, kas ir kļuvis par trešo viltotāko produktu pasaulē, kas atpaliek tikai no augu eļļas un piena. Mūsdienās atšķirt īstu medu no viltus medus kļūst arvien grūtāk, un tas bieži vien iespējams tikai ar laboratorisko izmeklējumu palīdzību.
Kopumā pasaulē ir aptuveni 300 medus veidu, bet Lietuvā dominē daudzziedu medus, kas iegūts no dažādiem ziediem.