Tikai divas dienas pēc tam, kad ASV oficiāli paziņoja par palīdzības paketi Ukrainai 1,3 miljardu dolāru apmērā, Reuters runāja par nākamo 400 miljonu dolāru paketi, kas jau tiek gatavota.
Tajā pašā laikā sarakstā nav tādas augstas cenas tehnikas kā lidmašīnas vai militārie transportlīdzekļi, bet ievērojama daļa no piegādātā militārā aprīkojuma ir “vienkāršā” munīcija, kas var būt ļoti, ļoti dārga. Šajā rakstā apskatīsim Ukrainas karā izmantoto lādiņu un raķešu izmaksas un savācām jums dārgākās.
Ballistiskās raķetes “Kinžal” un “Iskander” (Krievija) – iespējams, no 10 miljoniem dolāru
Dārgākā munīcija, ko izmanto karā Ukrainā, ir ātrgaitas ballistiskās raķetes “Kinžal” un Iskander. Stingri sakot, aviācijas “Kinžal” ir to pašu “Iskander” raķešu adaptācija palaišanai no lidmašīnas.
Oficiāla informācija par “Kinžal” un “Iskander” cenu nekad nav parādījusies. Taču tā noteikti būs augstāka nekā spārnotajām raķetēm – ja pēdējās būtībā nav īpaši ātras reaktīvās lidmašīnas, tad ballistiskās raķetes jau ir kosmosa kuģu “radinieces”. Viņu ātrums ir lielāks (noteiktos apgabalos tas sasniedz piecus Machs – tas jau ir hiperskaņa), pārtveršana ir sarežģīta, turklāt Iskander, iespējams, spēj pārvietoties pa kvazibalistisku (tas ir, neparedzamu) trajektoriju un pārvarēt elektroniskās kara sistēmas. Tas viss maksās daudz naudas, iespējams, vairāk nekā jebkuras spārnotās raķetes.
Daži avoti norāda, ka “Kinžal” izmaksas ir 10 miljoni USD. Vai tas tā ir, nav droši zināms, bet tas ir diezgan iespējams.
Pretkuģu raķete P-800 “Onyx” (Krievija) – vairāk nekā 4 miljoni dolāru
Krievijas spārnoto raķešu izmaksas ir ļoti spekulatīvs rādītājs. Lielākajai daļai Krievijas raķešu ieroču modeļu cenas neviens nekad oficiāli nav publicējis, jūs varat atrast ne vairāk kā vienu līgumu par produktu (kā tas notika ar ”Kalibr” raķetēm). Atliek paļauties uz netiešiem pierādījumiem.
Tehniski Onyx ir ļoti progresīva raķete. Fakts ir tāds, ka “parastajām” spārnotajām raķetēm (kā tas pats ”Kalibr”, X-55 vai amerikāņu “Tomahawk”) ir parastie reaktīvie dzinēji (ļauj pārvietoties ar ātrumu, kas mazāks par skaņu) un salīdzinoši vienkārša vadības sistēma. No otras puses, Onyx spēj sasniegt milzīgu ātrumu 2,6 reizes ātrāk nekā skaņa, pateicoties ramjet (jeb atodīds ir gaisa elpojošs reaktīvo dzinēju veids) dzinējam (to izmanto arī hiperskaņas ieročos). Tas pats var atrast mērķi pēdējā trajektorijas posmā, izmantojot jaudīgu radaru. Tāpēc Onyx, ar kuru Krievija tagad apšauj Odesu, nevar būt lēts.
Šeit var palīdzēt Indijas militāri rūpnieciskais komplekss. Fakts ir tāds, ka gadsimtu mijā Indija kopā ar Krieviju izstrādāja savu pretkuģu raķeti BrahMos – munīcija tika izgatavota, pamatojoties uz Krievijas Onyx eksporta versiju. Tajā viss ir apmēram tāpat kā krieviem – divi dzinēji, virsskaņas ātrums, aktīva radara pašuzvade.
2022. gadā Indijas avoti nosauca saražotās BrahMos izmaksas – katra raķete maksā 4,85 miljonus USD. Krievu versija var būt gan lētāka, gan dārgāka – no vienas puses, izstrādātājs var izveidot ražošanu par zemākām izmaksām (galu galā nav jāpērk tehnoloģija), no otras puses, oriģinālās raķešu versijas parasti ir progresīvākas nekā eksporta versijas un ir dārgākas (turklāt Krievijai, kurai tiek piemērotas sankcijas, komponenti no ārvalstīm, pat veiksmīga paralēlā importa gadījumā, maksās vairāk). Jebkurā gadījumā “Onyx” izmaksas, visticamāk, pārsniegs 4 miljonus USD .
Kinētiskais pārtvērējs PAC-3 MSE uz Patriot kompleksu (ASV) – apmēram 4 miljoni USD
Pretgaisa sistēmas Western Patriot galvenā iezīme, salīdzinot ar padomju sistēmām, piemēram, S-300, kas ir Ukrainai, ir spēja notriekt ballistiskās raķetes, kas lido milzīgā ātrumā. Tādējādi Patriot kļūst par kompleksu ne tikai pretgaisa aizsardzībai, bet arī pretraķešu aizsardzībai. Praksē šī spēja acīmredzot jau ir apstiprinājusies – Ukrainas puse ziņoja par iepriekš minēto ”Kinžal” ballistisko raķešu pārtveršanu ar pretgaisa aizsardzības sistēmu Patriot.
Lai notriektu šādus ātrgaitas mērķus, tiek izmantots īpašs kinētiskais pārtvērējs PAC-3 MSE. Atšķirībā no parastajām raķetēm tas nenotriec mērķus, uzsprāgstot tiem blakus un apmētā ar šķembām – tā vietā lādiņš milzīgā ātrumā trāpa tieši ballistiskās raķetes kaujas galviņā, padarot to nelietojamu. Lai sasniegtu šos raksturlielumus, PAC-3 MSE ir aktīva radara virzīšanas galva, 180 mazu reaktīvo dzinēju vadības sistēma priekšgalā un uzlabota spēka iekārta.
Šādas munīcijas izmaksas oficiāli nav zināmas, tomēr ASV Kongresa izmeklēšanas centrs sagatavojis dokumentu par Patriot piegādi Ukrainai. Starp šiem dokumentiem sniegtā informācija ir arī munīcijas izmaksas – saskaņā ar šiem skaitļiem viena kinētiskā pārtvērēja cena ir aptuveni 4 miljoni USD. Ņemot vērā tās iespējas, viss ir loģiski. Tādējādi PAC-3 MSE kopumā var saukt par visdārgāko munīciju, ko Rietumi piegādā Ukrainai.
Raķešu komplekss SAMP/T – 3 miljoni USD
Francijas un Itālijas pretgaisa aizsardzības sistēma SAMP/T jeb MAMBA, kas piegādāta no Rietumiem, ir otrā pēc iespējām pēc Patriot. Ar aptuveni 120 kilometru darbības rādiusu sistēma ļauj trāpīt spārnotajām un ballistiskajām raķetēm – savukārt “ballistikas” apkarošanai Eiropas ieroču kalēji neizstrādāja īpašus pārtvērējus, bet gan pielāgoja ierasto sprādzienbīstamo sadrumstalotības raķeti Aster 30.
Lai pārtvertu sarežģītus mērķus (piemēram, ātrgaitas raķets Kh-22), munīcija tika izgatavota ar unikālu ātrumu – aptuveni 5000 kilometru stundā, tā sasniedz mērķi, pateicoties divu vadības sistēmu (autopilota un radara) kombinācijai. Jāgarantē 15 kilogramus smagas kaujas lādiņa sprādziens, lai iznīcinātu mērķi.
Raķetes Aster 30 komponentu izmaksas ir milzīgas. 700 gabalu iegādei Ukrainai tika iztērēti divi miljardi eiro, rakstīja franču izdevums. Tas mums dod aptuveni 2,85 miljonus eiro gabalā – dolāros tas būtu aptuveni 3 miljoni.
Spārnotā raķete Storm Shadow (Apvienotā Karaliste/Francija) – aptuveni 1,3 miljoni dolāru
Zaļās spārnotās raķetes Storm Shadow (vai Scalp – tas ir tās pašas munīcijas nosaukums, bet piegādātas nevis no Lielbritānijas, bet gan no Francijas) var nolidot 300 kilometrus. Uz Ukrainu tās tika piegādātas tikai šī gada pavasarī, un šodien Storm Shadow ir Ukrainas bruņoto spēku vistālākā darbības rādiusa ierocis, izņemot dronus.
Lai gan munīcija ir ļoti moderna (raķetes izstrādātas gadsimtu mijā un jaunākas par lielāko daļu šī kara ieroču, izņemot dronus), tā nesasniedz rekordaugstu cenu. Pat radīšanas stadijā katrs produkts tika lēsts aptuveni 1,4 miljonu USD vērtībā – Francija par pirmajām 500 raķetēm kopumā samaksāja 745 miljonus .
Tajā pašā laikā laika gaitā produktu izmaksas nedaudz samazinājās – acīmredzot, palielinoties ražošanas apjomam. Apvienotās Karalistes parlamenta 2011. gada dokumentos cita starpā Storm Shadow cena ir norādīta kā 790 000 GBP. Tajā laikā mārciņa bija aptuveni 1,6 reizes lielāka par Amerikas valūtas kursu – tas ir, raķete maksāja aptuveni 1,3 miljonus USD. Tas ir kā piemērs ir par cenu kārtību šodien.
Prettanku raķete Javelin (ASV) – vairāk nekā 200 tūkstoši dolāru
Šis trešās paaudzes prettanku komplekss kļuva par Ukrainas pretošanās simbolu Krievijas agresijai kara pirmajās nedēļās – jau 24.februārī šādi tika sadedzināti pirmie duči Krievijas bruņoto spēku tanku. FGM-148 Javelin unikalitāte slēpjas tā termiskajā pielāgošanas galviņā, kas ļauj īstenot “izšauj un aizmirsti” principu. Tēmējot uz ienaidnieka tanku un izšaujot pret to raķeti, cīnītājs var izmest vienreizējās palaišanas cauruli un darīt citas lietas. Raķete “atcerēsies” vēlamā kaujas transportlīdzekļa termisko starojumu un ar lielu varbūtību trāpīs tam (nedarbojas tādi pretpasākumi kā degošas degvielas spaiņi uz tanki).
FGM-148 Javelin tehniskā izcilība ir ļoti dārga, lai gan komplekss tiek ražots lielos daudzumos. Tajā pašā laikā, atšķirībā no daudziem citiem ieročiem, kuru izmaksas ir zināmas tikai aptuveni, mēs precīzi zinām, cik maksā slavenākais ATGM. Pentagona budžeta dokumentos atrodama informācija par “Javelin” iegādi iepriekšējos gados. Tā 2020. fiskālajā gadā tika iegādātas 697 raķetes par 142 miljoniem USD – tas ir, aptuveni USD 204 000 gabalā. 2021. gadā aizsardzības ministrija jau pasūtījis 763 raķetes par 165 miljoniem dolāru (vienas raķetes cena pieaugusi līdz 216 000 dolāru). Munīcija ir visdārgākā prettanku sistēmas sastāvdaļa, citu komponentu izmaksas ir niecīgas, salīdzinot ar dārgajām raķetēm.
Raķete MLRS HIMARS – 150 tūkstoši dolāru
Lai gan šīs munīcijas izmaksas nav pārmērīgas, tieši tā ir kara “darba zirgs” no Ukrainas bruņoto spēku puses: koriģētās raķetes vienlīdz efektīvi iznīcina artilērijas noliktavas, kā arī viengabala lielgabalus vai daudzkārtējas palaišanas raķešu sistēmas.
Gandrīz visās ASV palīdzības pakās kaut kādā veidā ir raķetes HIMARS MLRS. Daudzi avoti vienojas par cenu 150 000 USD gabalā. Izmaksas, kas nav pārāk augstas, salīdzinot ar augstāk minēto munīciju, ir diezgan saprotamas: tehniski Himars raķete nav nekas īpašs un tai nav īpaši dārgu komponentu, piemēram, īpaši jaudīga dzinēja vai radara.
Artilērijas šāviņi: “nabadzīgie radinieki”
Uz raķešu milzīgo izmaksu fona artilērijas munīcija, pat vismodernākā, neizskatās īpaši iespaidīgi. Tomēr starp to ir daži cenu rekordisti. Mēs runājam par regulējamu munīciju. No Ukrainas puses tas ir Excalibur šāviņš ar satelīta korekciju. Šādas munīcijas lidojuma diapazons ir līdz 60 kilometriem, un to izmanto, lai uzbruktu dažādiem mērķiem. Tas maksā apmēram 100 000 USD gabalā.
Krievu līdzinieks, ”Krasnopol” šāviņš, ir mazāk attīstīts (korekcija ar lāzera staru, nevis satelītu), tuvs un ne pārāk labi iznīcina aprīkojumu, taču tas maksā mazāk, aptuveni 35 000 USD gabalā. Vārdu sakot, pat visdārgāko šāviņu cena nesasniedz pat lētāko raķešu izmaksas.
Bonusam: īpaši dārgas Kalibr raķetes par 6,5 miljoniem USD un X-101 par 13 miljoniem USD (kas diez vai ir taisnība)
Krievijas raķetes Kalibr un X-101 varētu kļūt par rekordistiem mūsu topā – to izmaksas dažādos avotos bieži tiek norādītas USD 6,5 miljonu apmērā par pirmo raķeti un 13 miljonus USD par X-101. Šādas summas ir gan milzīgas, gan neticamas: ja X-101 var lepoties ar vismaz darbības rādiusu (līdz 5500 kilometriem), tad Kalibr ir parasta spārnotā raķete, kas nevar maksāt daudz vairāk par visām šajā apskatā minētajām.
Nosauktās “Kalibr” izmaksas ir viegli izskaidrojamas. Lieta tāda, ka 6,5 miljoni dolāru gabalā ir summa, kas norādīta 2006.gadā noslēgtajā līgumā par raķešu piegādi Indijai. Tad indieši samaksāja 184 miljonus dolāru par 28 raķetēm. Taču Ņūdeli šādu cenu noteica ne tikai par pašu produkciju, bet par visiem pakalpojumiem – turklāt mēs nezinām, cik Krievijas piegādātājs tobrīd pārvērtēja jauno produktu izmaksas. Nekāda cita informācija, ka “Kalibrr” maksāja tik daudz, nesanāca. Bet aptuvenu raķetes analogu – amerikāņu Tomahawk – 2015. gadā ASV militārpersonas iegādājās par USD 1,2 miljoniem gabalā. ”Kalibrā” nav un nevar būt nekā, kas raķeti varētu sadārdzināt piecas reizes.
Kas attiecas uz X-101, milzīgās cenas 13 miljonu dolāru, informācijas avots ir pilnīgi nezināms – un ir ļoti apšaubāms, ka tāla darbības rādiusa raķete pēc cenas būs līdzvērtīga ducim Tomahawks. Iespējams, preces pašizmaksa iegūta, vienkārši 2006.gadā Indijas līguma “Kalibrr” cenu reizinot ar divi. Visticamāk, X-101 būs ievērojami, bet ne principiāli dārgāks par parastajām spārnotajām raķetēm, proti, tā maksās aptuveni divus miljonus dolāru vai vairāk.