Vienkārša piparkūku mīkla, kuras gatavošanā neizmantosim citās piparkūku mīklās ierastākas sastāvdaļas un tehnoloģijas. Produktu izvēle arī ir ļoti vienkārša un, no retāk lietotā, veikalā būs jāpiepērk tikai piparkūkām paredzētu garšvielu maisījumu. Bez tā neiztiksim arī cita veida piparkūku cepšanā un mūsdienās reta ir tā saimniecība, kurā izmanto atsevišķi sagādātu garšvielu apvienošanu, jo kanēlis, kardamons, ingvers, anīss, muskatrieksts un krustnagliņas noteikti būs vairumā universālo garšvielu sastāvā.
Izmantosim 850 gramus miltus, 200 gramus sviesta, 1 olu un 2 olu dzeltenumus, 2 glāzes cukuru, 3 tējkarotes vai vairāk piparkūkām paredzēta garšvielu maisījuma, 1 tējkaroti sodas, nepilnu (3/4) glāzi ūdens un 1 šķipsniņu sāls.
Izmantosim sausu katliņu ar biezu dibenu. Beram tajā 1 glāzi cukura, uz nelielas uguns sākam vārīt karameli un procesa gaitā rūpīgi apmaisām ar koka karoti. Novārām tumši brūnu, bet ja nebaidāties, ka varētu piedegt, vāriet iespējami tumšāku, jo tieši tas noteiks piparkūku krāsu. Kad esam panākuši sev vēlamu karameles tumšumu, ļoti uzmanīgi (!!!) lejam klāt verdošu ūdeni un apmaisām, kamēr karamele pilnībā izšķīst. Pēc tam pieberam atlikušo glāzi cukura, apmaisot to pilnībā izšķīdinām un ņemam katliņu nost no uguns.
Karstajā masā liekam sviestu un kārtīgi samaisām visu viendabīgā masā. Pēc tam iemaisām garšvielas un ļaujam masai atdzist viegli siltai. Citā traukā viegli sakuļam 1 olu un 2 olu dzeltenumus, ar slotiņu rūpīgi iemaisām atdzesētajā karamelē, pievienojam sāli, sodu un vēlreiz rūpīgi samaisām.
Pakāpeniski iemaisām miltus. Sākumā to varēs izdarīt ar slotiņu, bet masai sabiezējot, ņemam talkā karoti un samaisām visu biezā mīklā. Ar miltu daudzumu noteikti nepārspīlējiet, jo masai jābūt aptuveni plastilīna, pat nedaudz mīkstākā, konsistencē. Darba virsmu viegli pārkaisām ar miltiem, liekam uz tās samaisīto mīklu, turpinām mīcīt ar rokām, kamēr mīkla ir viendabīga un pārstāj lipt pie rokām.
Sagatavoto mīklas bumbu parullējot saplacināsim piparkūku mīklai tradicionālākā, iegarenā ”desā”, ietinam to pārtikas plēvē un liekam uz diennakti ledusskapī. Pēc tam no mīklas veidojuma atgriežam pa gabaliņam, pārkaisām darba virsmu ar miltiem un nesteidzoties mīklu izrullējam plānā (3-5 mm) plācenī un procesa gaitā pavisam viegli pārkaisām arī mīklu ar miltiem.
Tiek uzskatīts, ka figūriņas no mīklas ir jāizkniebj ar formiņām, nevis jāgriež ar nazi, jo griežot, maliņas var pavērties. Protams, nebaidieties eksperimentēt, bet cepšanu šoreiz veicām 200 grādos un tam pietiek ar aptuveni 5 minūtēm. Ornamentus varam uzzīmēt ar rūpīgi kopā sakultu olas baltumu un pūdercukura masu. Aptuvenās proporcijas: 1 olu baltums un 200 grami pūdercukura.
Iedvesmojies pats un iesaki draugiem!