Uz cilvēka ādas dzīvo triljoniem dažādu mikroorganismu. Un, ja jūs to caurdurat un pēc tam caurumā ievietojat metāla priekšmetu, šajā mikrobiomā notiek būtiskas izmaiņas, ziņo ScienceAlert, atsaucoties uz neseno Kanādas zinātnieku pētījumu.
Cilvēki ir praktizējuši ķermeņa pīrsingu tūkstošiem gadu: šis vārds attiecas uz jebkuru pīrsingu ķermenī, kur tiek nēsātas rotaslietas. Tas ir, uz to attiecas arī “tradicionālie” auskari uz ausu ļipiņām. Taču zinātnieki ir nolēmuši pirmo reizi vēsturē noskaidrot, kāda ir pīrsingu ietekme uz mazākajām dzīvības formām uz ādas virsmas.
Ādas mikrobiomam, tāpat kā citām mūsu ķermeņa zonām, ir jāpaliek labi līdzsvarotam, lai mums būtu dabiska aizsardzība pret kaitīgiem mikroorganismiem. Tāpēc pētnieki uzsver, ka pīrsingu izpēte un to ietekme uz ādu var palīdzēt mums uzzināt vairāk par to, kā saglabāt veselību.
Pētījuma komanda savāca ādas paraugus no 28 brīvprātīgajiem, kuri gatavojās iegūt ausu pīrsingu. Pirmā uztriepe tika paņemta tieši pirms punkcijas, pēc kuras nākamie materiāli tika savākti turpmāko divu nedēļu laikā.
Pētnieki apraksta, ka no baktēriju un citu mikroskopisku radījumu, kas dzīvo ādā, skatījuma, pīrsings ir katastrofāls notikums. Ja salīdzina ar cilvēci, tad mums tas būtu kaut kas līdzīgs spēcīgai zemestrīcei vai pat meteorīta krišanai. To apstiprināja savākto mikrobiomu paraugu analīze.
Pēc pīrsinga bioloģiskā daudzveidība uz pētījuma dalībnieku ausu ļipiņām ievērojami palielinājās, atzīmēja pētnieki. Viņi to skaidroja ar to, ka āda pirms punkcijas tiek dezinficēta, kas to rūpīgi attīra no vecajiem mikrobiem un ļauj iekļūt jaunajiem. Saskaņā ar novērojumiem ausu ļipiņas ar svaigiem pīrsingiem kļuva vairāk līdzīgas mitras ādas vietām. Piemēram, tām, kas atrodas mūsu padusēs vai degunā.
Izrādījās, ka baktērijas Staphylococcus epidermidis un Cutibacterium Acnes ir īpaši izplatītas punkcijas vietas tuvumā. Tās ir potenciāli bīstamas, taču, ja abas baktērijas dzīvo vienā vietā, tās mēdz uzturēt viena otru līdzsvarā.
“Pateicoties šim pētījumam, mēs esam parādījuši, ka pīrsings netīši izraisa ekosistēmas, kas ir cilvēka āda, pašorganizēšanos,” uzsvēra zinātnieki.