”Es tevi iemācīšu čurāt sēdus” – šāds humors bieži tiek attiecināts uz vīriešiem, kuri ir savām sievām ”zem tupeles” , tāpēc šis būs vēl viens iemesls parunāt par to, vai ir normāli, ka vīrieši urinē, sēžot uz poda. Jo, patiesībā tas ir pat labāk no veselības viedokļa.
Tas, kā vīrieši iet uz poda, ir atkarīgs no valsts, kurā viņi dzīvo. Bet stereotipi ir visur
Ja jūs patiešām uztrauc urīnpūšļa iztukšošana veids, jūs noteikti neesat viens. Pat tiek veikti pētījumi par šo tēmu. 2023. gada dati liecina, ka ASV 23% vīriešu vienmēr vai gandrīz vienmēr urinē sēžot, Lielbritānijā – 24%, bet Polijā nedaudz vairāk – 27%. Lielākā daļa eiropiešu sēžot čurā Vācijā – 62%.
Varam pieņemt, ka mazāk demokrātiski atvērtās valstīs lielākā daļa joprojām izvēlas urinēt stāvot stereotipu dēļ : sēdēšana uz poda ir “nevīrišķīga” vai “nav pieņemta”. Šādi aizspriedumi ir diezgan izplatīti pat Vācijā, kur lielākā daļa šīs valsts vīriešu čurā sēžot. Vācu valodā pat ir atsevišķs termins Sitzpinkler: tas burtiski tiek tulkots kā “čurāt sēžot”, bet parasti tiek lietots aizskarošā kontekstā attiecībā uz vīriešiem, kas sēž uz poda.
Tās, iespējams, ir masu kultūras ietekmes sekas, kas sevi pārdzīvo. Piemēram, postpadomijas gadījumā tas ietver vannas istabu un tualetes izkārtnes, kas ražotas PSRS un joprojām tiek izmantotas dažās iestādēs un mājās. Dažās no tām attēlota meitene, kas sēž uz podiņa, bet šādās ainās puika urinē stāvot. Kopš bērnības, redzot šādu attēlu acu priekšā, jūs varat pārliecināt sevi, ka tas ir pareizi.
Daži vīrieši pat uzskata , ka urinēšana sēžot ir pārāk sievišķīga un piešķir viņiem sievišķīgas iezīmes, un dažas sievietes, atbalstot šo stereotipu, ir patiesi neizpratnē , kāpēc viņu partneri sēž uz poda. Pastāv pat viedoklis, ka to dara tikai precēti sievu apceltie, domājams, savas laulātās ietekmes dēļ.
Turklāt tas, kādu pozīciju vīrieši ieņem, šķiet, nav atkarīgs no vecuma. Tas ir redzams arī no statistikas. Paskatīsimies vēlreiz uz Vāciju: tikai 37% cilvēku vecumā no 18 līdz 34 gadiem vienmēr vai gandrīz vienmēr apsēžas, lai pačurātu starp vīriešiem 55+ ir divreiz vairāk – 74%. Bet Austrālijā vai Japānā, gluži pretēji, jaunāki vīrieši daudz biežāk nekā vecākā paaudze urinē sēžot.
Urinēšanas stāvokļa maiņa var palīdzēt, ja vīrietim ir veselības problēmas
Zinātne saka, ka pilnīgi veseliem vīriešiem nav atšķirības, kā iet uz tualeti – stāvus vai sēdus. Abos gadījumos urinēšanai nepieciešams aptuveni vienāds laiks, arī tās ātrums ir plus vai mīnus vienāds, un urīnpūslis tiek iztukšots vienlīdz efektīvi.
Cits jautājums ir par to, vai vīrietim ir simptomi, kas norāda uz urīnceļu problēmām: vāja strūkla, spriedze, kas parādās urinēšanas laikā, vai sajūta, ka urīnpūslis nav pilnībā iztukšots. Nīderlandes pētījums, kas publicēts 2014. gadā zinātniskajā žurnālā PLOS One, parādīja, ka vīrieši ar šādām problēmām vieglāk un labāk izčurājas sēžot. Tādu pašu viedokli par saviem vecāka gadugājuma pacientiem pauž Dublinas Beacon slimnīcas urologs Mišels De Vilts.
Tomēr tajā pašā laikā cita zinātnieku grupa, kas savu pētījumu publicēja 2020. gadā, aplūkoja urinēšanas procesu vīriešiem, kuriem diagnosticēta palielināta prostata. Šajā gadījumā persona izjūt tādus pašus simptomus kā tie, kas uzskaitīti iepriekšējā punktā. Šoreiz izrādījās, ka ātrāk un vieglāk ir atbrīvoties, stāvot. Bet ārstu vidū tādus padomus pagaidām neviens nedod (atšķirībā no sēdpozīcijas).
Tātad, ja joprojām ir veselības problēmas, jautājums vairs nevar būt par “piespiešanu” vai to, kā iet uz tualeti “vairāk kā vīrietis”, bet gan par banālām ērtībām. Ja stāvēšana, lai urinētu, ir kļuvusi mazāk ērta, varat mēģināt apsēsties – iespējams, tas palīdzēs (un otrādi).
Zinātniskās publikācijas pat iesaka apspriest šo jautājumu ar savu ārstu. Tas ir svarīgi, jo regulāra neiztukšošana līdz galam, var palielināt urīnceļu infekciju, urīnpūšļa akmeņu attīstības risku un pat negatīvi ietekmēt nieres ilgtermiņā. Īpaši pēc 65 gadiem.
Tomēr daži iestājas par čurāšanau sēžot nevis medicīnisku indikāciju dēļ. Amerikāņu inženieris Tadds Truskots demonstrēja, cik tālu aizlido urīna pilieni, urinējot stāvot. Izrādījās, ka tā var ”uzšpricēt” pat uz zobu birstēm plauktiņā, ja jums ir kopīga vannas istaba. Viņš pats, starp citu, teica, ka seko savam padomam un iztukšo urīnpūsli sēžot – kā visa viņa ģimene.
Arī sievietēm ir savas nianses. Tas viss ir par anatomiju
Vīriešu un sieviešu uroģenitālās sistēmas struktūra ievērojami atšķiras, un, kā raksta populārzinātniskajā izdevumā The Conversation, sieviešu vienkārši nav paredzēta urinēšanai stāvot.
Fakts ir tāds, ka sievietēm nav prostatas dziedzera, kas “atbalsta” vīriešu urīnpūsli, kad viņi stāv, un dod iespēju atbrīvoties. Šī “balsta” trūkums rada papildu stresu urīnpūšļa zonā, un tas apgrūtina orgāna pilnīgu iztukšošanu.
Vēl viens iemesls ir tas, ka sieviešu iegurņa pamatnes muskuļi stāvus stāvoklī nav pilnībā atslābināti, kā arī tiem ir nedaudz atšķirīga struktūra nekā vīriešiem. Pēc pētnieku domām, tas arī traucē urinēšanu. Tāpēc zinātnieki iesaka visām sievietēm, ejot dušā, atturēties no ieraduma urinēt, stāvot kājās.