Stresa situācijās daudzi cilvēki cenšas nomierināties un “nākt pie prāta”, ēdot treknu vai saldu pārtiku. Tomēr, pēc zinātnieku domām, tas var tikai pasliktināt stāvokli.
Kad esam nervozi, mēs bieži cenšamies stresu “apēst” ar treknu vai saldu pārtiku, uzskatot, ka tas ļaus organismam nomierināties un atgūties no stresa. Tomēr pētnieki apliecina, ka treknu ēdienu ēšana stresa laikā ne tikai nav veselīga, bet arī var traucēt organismam atgūties no stresa, raksta Neuroscience News.
Zinātnieku komanda no Birmingemas Universitātes Dr. Rozalindas Beinhemas vadībā veica eksperimentu, kurā atklāja, ka pārtikas produkti ar augstu tauku saturu, piemēram, sviesta kruasāni, ko mēs ēdam pirms liela notikuma, pazemina asinsvadu darbību un skābekļa piesātinājumu. smadzenes, kā arī negatīvi ietekmē garastāvokli.
Pētījuma ietvaros dalībniekiem brokastīs tika doti divi sviesta kruasāni. Pēc tam viņiem tika lūgts veikt garīgās slodzes testu, kas simulēja ikdienas stresa situācijas.
Beinhema skaidroja, ka stresu pārdzīvojušā cilvēka organismā notiek vairākas reakcijas, piemēram, paaugstinās asinsspiediens, sirds sāk pukstēt straujāk, paplašinās asinsvadi, palielinās asins plūsma smadzenēs. Viņa piebilda, ka pēc stresa iedarbības samazinās asinsvadu elastība, kas ir asinsvadu darbības indikators.
Ko parādīja pētījums
Izrādījās, ka treknu ēdienu ēšana pirms stresa samazināja asinsvadu efektivitāti par 1,74%. Zinātnieki atzīmē, ka pat 1% asinsvadu darbības pasliktināšanās var palielināt risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām par 13%. Turklāt 1,5 stundu laikā pēc stresa notikuma beigām dalībnieku artēriju elastība samazinājās. Pētījums arī parādīja skābekļa hemoglobīna līmeņa pazemināšanos prefrontālajā garozā par 39%. Tas negatīvi ietekmē lēmumu pieņemšanu un emociju regulējumu.
Birmingemas Universitātes bioloģiskās psiholoģijas profesors Džets Veldhuizens van Zantens sacīja, ka eksperimenta dalībnieki bija veseli jaunieši vecumā no 18 līdz 30 gadiem. Ekspertus pārsteidza atšķirība, kā viņu ķermenis atguvās no stresa, kad viņi ēda treknu pārtiku. Pēc profesora domām, situācija varētu kļūt daudz sliktāka tiem cilvēkiem, kuriem jau tā ir paaugstināts sirds un asinsvadu slimību risks.
Tādējādi pētnieki norādīja, ka ēdieni ar augstu tauku saturu ne tikai pasliktina atveseļošanos no stresa, pasliktinot asinsvadu darbību un samazinot smadzeņu piesātinājumu ar skābekli, bet arī ietekmē garastāvokli un kognitīvās funkcijas.
Ko darīt
Lai cīnītos pret stresu, eksperti iesaka ēst pārtiku ar zemu tauku saturu vai bagātu ar polifenoliem (augļus, dārzeņus). Tas palīdzēs mazināt vai pat novērst šīs negatīvās sekas.