Vācu izmeklētāji atradiši kuģi, no kura tika sabotēts Nord Stream. Jahtu īrējusi kompānija, kas, iespējams, pieder Ukrainas pilsoņiem, raksta laikraksts Die Zeit.
Šodien laikraksts The New York Times, atsaucoties uz ASV amatpersonām, rakstīja, ka uzbrukumu gāzes vadiem sarīkojis “proukrainisks grupējums”.
Saskaņā ar Die Zeit informāciju, sabotāžu Nord Stream veica seši cilvēki – pieci vīrieši un viena sieviete. Grupā bija kapteinis, divi ūdenslīdēji, divi niršanas palīgi un ārsts.
Pēc izmeklētāju teiktā, īrētā jahta no Vācijas Rostokas izbraukusi 2022.gada 6.septembrī, un demolēšanas tehnika ostā nogādāta ar kravas automašīnu. Kā minēts, izmeklētāji vēlāk atrada sprāgstvielu pēdas uz galda kuģa kajītē.
Turklāt Die Zeit raksta, ka jahtu īrējusi Polijas kompānija, kas, iespējams, pieder diviem ukraiņiem. Tomēr publikācijas avoti neizslēdza, ka sprādziena organizatori tīšām varētu atstāt pēdas, kas liecinātu par Ukrainas pilsoņu tīšu iesaistīšanos diversijā.
Tajā pašā laikā amerikāņu laikraksts The New York Times, atsaucoties uz amerikāņu amatpersonām, ziņoja, ka saskaņā ar ASV izlūkdienestiem Nord Stream uzspridzināja kāds “proukrainisks grupējums”.
Laikraksts norāda, ka daži Amerikas varas iestāžu pārstāvji paziņojuši, ka nekas neliecina par Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska vai viņa palīgu līdzdalību sabotāžā. Turklāt NYT raksta, ka nav arī pierādījumu, ka sprādziens būtu sarīkots pēc kādas Ukrainas amatpersonu pavēles.
Tajā pašā laikā izdevuma sarunu biedri, kuri iepazinās ar amerikāņu izlūkdienestu datiem, stāsta, ka arī viņiem nav izdevies atrast pierādījumus par Krievijas valdības iesaistīšanos uzbrukumā. Viņi atzīmē, ka sprādzienā nebija iesaistīti ASV vai Lielbritānijas pilsoņi. No izlūkošanas izriet, ka diversanti, visticamāk, bijuši Ukrainas vai Krievijas, vai abu valstu pilsoņi.
Dati, ar kuriem eksperti iepazinās, liecina, ka sprāgstvielas, visticamāk, uzstādījuši pieredzējuši ūdenslīdēji, kuri nestrādā ne militārajā, ne izlūkdienestā, bet varēja saņemt īpašu apmācību.
Tajā pašā laikā, kā norāda NYT, dažas ASV amatpersonas uzskata, ka Ukrainai un tās sabiedrotajiem bijis “loģiskākais potenciālais motīvs uzbrukt cauruļvadiem”, jo viņi daudzus gadus iebilda pret šo projektu, ko uzskatīja par apdraudējumu nacionālajai drošībai.
NYT publikāciju komentēja Ukrainas prezidenta biroja vadītāja padomnieks Mihailo Podoļaks. Viņš vēlreiz norādīja, ka Kijiva nav bijusi iesaistīta gāzes vadu sprādzienos.
“Ukrainai nav nekāda sakara ar incidentu Baltijas jūrā, un tai nav informācijas par “pro-ukraiņu sabotāžas grupām”. Kas notika ar Nord Stream gāzes vadiem? Tie “noslīka”, kā saka pašā Krievijas Federācijā,” tviterī rakstīja Podoļaks.