Pēc organizācijas domām, nacionālajām valstīm, plānojot savas darbības klimata jomā, jāņem vērā bērnu situācija.
Gandrīz pusmiljards bērnu katru gadu piedzīvo vismaz divreiz vairāk ārkārtīgi karstu dienu nekā viņu vecvecāki, norāda ANO bērnu organizācija UNICEF. Organizācija brīdina par dzīvībai bīstamām sekām, ko rada ārkārtējs karstums.
Tā kā klimata pārmaiņas paaugstina temperatūru visā pasaulē, aptuveni 466 miljoni jeb katrs piektais bērns dzīvo apgabalos, kuros ir divreiz vairāk ārkārtīgi karstu dienu nekā pirms 60 gadiem, norādīja UNICEF.
”Mazu bērnu ķermeņi nav tādi kā maza auguma pieaugušā ķermenis, un viņi ir daudz neaizsargātāki pret ārkārtēju karstumu, saka Lilija Kaprani, UNICEF interešu aizstāvības darba direktore. Viņa arī brīdina par karstuma bīstamību grūtniecēm.
Karstums apdraud arī izglītību
Karstums ietekmē arī bērnu izglītību, kad augstās temperatūras dēļ jāslēdz skolas. Šogad jau 80 miljoniem bērnu karstuma dēļ nācies pamest skolu.
Organizācija saskaitīja dienas, kad temperatūra sasniedza 35 grādus pēc Celsija, un salīdzināja vidējo temperatūru no 2020. līdz 2024. gadam ar 1960. gadiem.
Rietumāfrika un Centrālāfrika ir visvairāk pakļautas ārkārtīgi karstām dienām, kur 123 miljoni bērnu jeb aptuveni 39 procenti bērnu šajā reģionā saskaras ar temperatūru, kas ir vismaz 35 grādi trešdaļu gada.
Rietumāfrikas valstī Mali, kur miljoniem dzīvo bez gaisa kondicionēšanas un strāvas padeves pārtraukumi traucē izmantot ventilatorus, vismaz 35 grādu temperatūra tiek sasniegta vairāk nekā 200 dienas gadā.
Tajā pašā laikā 48 miljoni bērnu Latīņamerikā saskaras ar divreiz vairāk dienu vismaz 35 grādu temperatūrā nekā pirms 60 gadiem.
“Burtiski nāvējošs”
Pēc Kaprani teiktā, situācijas attīstība pasaulē šiem bērniem izskatās arvien sliktāka.
”Bērni nesvīst kā pieaugušie. Viņi ir daudz jutīgāki pret karstuma stresu, kas var jūs burtiski nogalināt”, saka Caprani.
Augsta temperatūra var ietekmēt arī nepietiekamu uzturu un vieglāk pakļaut bērnus, piemēram, malārijai un tropu drudzim, kas izplatās siltā klimatā.
Pēc UNICEF domām, valdībām, plānojot savas darbības klimata jomā, būtu jāņem vērā bērnu situācija.
“Tā kā valdības tagad plāno savu nacionālo rīcību klimata jomā, tās var to darīt ar vērienu un apziņu, ka mūsdienu bērniem un nākamajām paaudzēm būs jādzīvo pasaulē, kuru viņi atstāj aiz sevis,” teikts UNICEF direktores Ketrīnas Raselas paziņojumā.