Ukraina izcīna pret Krieviju nevis vienu, bet divus karstus karus. Pirmais, parastais, asiņainais sauszemes karš 1300 km garajā frontes līnijā nonācis strupceļā. Taču otrā iespēja – bezpilota lidaparātu un raķešu triecieni, kā arī sabotāžas reidi dziļi ienaidnieka teritorijā – varētu izrādīties revolucionāra stratēģija, lai uzbruktu Krievijai tur, kur tas sāp visvairāk. Par to rakstā iknedēļas konservatīvajam žurnālam The Spectator raksta britu rakstnieks, vēsturnieks un žurnālists Ouens Metjūss.
Autors atzīmē, ka Ukrainai ir vēl viena priekšrocība: sarežģīta dronu nozare, ko organizē privāti uzņēmumi un ko veicina ļoti efektīva valdības finansējuma sistēma.
Metjūss atgādina, ka pagājušajā nedēļā divi Ukrainas bezpilota lidaparāti veica iespaidīgu triecienu naftas un gāzes pārstrādes rūpnīcai un naftas eksporta terminālim Ustjlugā netālu no Sanktpēterburgas. Otrs efektīvais trieciens pagājušajā naktī tika veikts naftas pārstrādes rūpnīcai Krievijas pilsētā Tuapsē (Krasnodaras apgabalā), kurai arī uzbruka bezpilota lidaparāti.
Uz naftas cisternu un pārstrādes rūpnīcu uzlidojumu fona, Ouens Metjūss raksta, ka Ukrainas bezpilota lidaparāti izrādījušies daudz veiksmīgāki un efektīvāki pret Krievijas resursiem nekā Rietumu sankcijas.
Šie uzbrukumi nodara nopietnu kaitējumu Krievijas ekonomikai.
Var paiet nedēļas vai mēneši, līdz Krievijas bojātās naftas pārstrādes rūpnīcas atsāks liela mēroga ražošanu.
Kopš Ukrainas kara sākuma Krievijai noteiktās sankcijas ietver aprīkojuma un tehnoloģiju eksporta ierobežojumus. Tas nozīmē, ka Krievijai būs ierobežota piekļuve detaļām un aprīkojumam, kas nepieciešams bojāto naftas pārstrādes rūpnīcu remontam.
Turklāt sankcijas apgrūtina Krievijai jaunu iekārtu un tehnoloģiju piegādātāju atrašanu. Tas var izraisīt remontdarbu aizkavēšanos un palielināt izmaksas.
Tomēr, pat ja Krievija var atrast iekārtu un tehnoloģiju avotus, tas negarantē, ka tā spēs ātri atjaunot bojātās naftas pārstrādes rūpnīcas.
Pirmkārt, iekārtu remonts var būt sarežģīts un laikietilpīgs process. Otrkārt, Krievija var saskarties ar kvalificētu speciālistu trūkumu, kas varētu veikt remontdarbus.
Kopumā tehnikas atjaunošana pēc Ukrainas bezpilota lidaparātu trieciena Krievijai būs grūts un dārgs uzdevums.