Rīgā dzimusī Zelfira Tregulova atstāj Valsts Tretjakova galerijas ģenerāldirektores amatu sakarā līguma termiņa beigām. Eksperti gaidīja viņas atkāpšanos – īpaši pēc ziņām, ka Kultūras ministrija lūgusi informāciju par muzeja ekspozīcijas atbilstību “garīgajām un morālajām vērtībām”.
Krievijas Kultūras ministrija paziņoja, ka līgums ar Tregulovu, kura Tretjakova galeriju vadīja kopš 2015. gada februāra, netiks pagarināts. Līgums beidzas ceturtdien, 9. februārī.
Par jauno Tretjakova galerijas vadītāju iecelta Jeļena Proņičeva. Līdz šim viņa bija Politehniskā muzeja direktore.
Ministrija janvāra beigās nosūtīja Tregulovai vēstuli ar lūgumu sniegt informāciju par muzeja ekspozīcijas atbilstību “garīgajām un morālajām vērtībām”. Iemesls bija kāda Sergeja Šadrina sūdzība.
Ministrija pēc tam žurnālistiem skaidroja, ka Tregulovas vēstule nosūtīta, “gatavojot atbildi uz departamentā nonākušu pilsoņa aicinājumu”, un “prakse strādāt ar šādiem dokumentiem” paredz “padotības institūciju pamatinformācijas pieprasīšanu. nepieciešams uzrakstīt atbildi pilsonim.
BBC avots ministrijā Tregulovas vēstuli nosauca par formalitāti un nepieciešamību neatstāt pilsoņa aicinājumu bez atbildes.
“Tā ir ierasta rutīnas procedūra – katru dienu uz ministriju nāk desmitiem šādu pilsoņu vēstuļu par dažādām tēmām,” sacīja BBC avots. “,” tas nav tas, ko valsts šodien pieprasa.
“Un pēc tam speciāli apmācīti cilvēki darbam ar iedzīvotāju vēstulēm raksta tālāk atbildi pilsonim. Tajā pašā laikā ministrija var piekrist iestādes nostājai vai nepiekrist,” skaidroja avots.
Tomēr laikraksta Kommersant mākslas žurnāliste Kira Doļiņina sarunā ar BBC vēl janvārī atteicās situāciju ar vēstuli uzskatīt par parastu. Viņu satrauca fakts, ka pilsoņa sūdzība tika publiskota ar plašsaziņas līdzekļu starpniecību un sakrita ar Tregulovas līguma termiņu.
“Ja kļūst zināms, ka Tregulova ir noņemta, līgums netika atjaunots – tā ir absolūti gaidītā situācija mākslas pasaulē. Viņa nepārprotami centās novilcināt šo brīdi, par ko viņu ļoti lamāja liberālā inteliģence,” sacīja Doļiņina.
Pēc viņas teiktā, pagājušais gads Tretjakova galerijai bijis skandāliem bagāts.
“Maskavas biennāle, kurā bija plānotas “Donbasa mākslinieku” darbi, no vienas puses, un, no otras puses, darbi, kuros bija Ukrainas karogs. Sergejs Bugajevs-Afrika realizēja savu projektu par” kritušo Eiropu. “un padomju pieminekļu nojaukšana, bet bija arī mākslinieki, kuri bija pilnīgi pretējās politiskās nostādnēs. Šī izstāde nenotika. Tā nenotika diezgan skaļi,” piemērus minēja Doliņina.
Pēc kritiķes domām, konformisma nostāja “neteikt pārāk daudz” nevarētu garantēt līguma pagarināšanu. “Cilvēks joprojām tiks noņemts no augstā amata, jo viņš joprojām neiederas. Viņš spēra trīs izšķirošus soļus uz priekšu un piecus soļus atpakaļ. Tas ir konformisms. Diemžēl Tretjakova galerija šo deju dejoja pēdējo 11 mēnešu laikā.” Doļiņina gaidīja atkāpšanos.
Tregulovas vēstuli no Kultūras ministrijas ar informācijas pieprasījumu, lai atbildētu uz kāda pilsoņa aicinājumu, viņa nodēvēja par nospļauties muzeja vadībai. Savā sūdzībā, kā raksta The Moscow Times, Sergejs Šadrins (kura personība nav atpazīstama) rakstīja, ka pēc Tretjakova galerijas apmeklējuma viņš piedzīvojis dziļu pesimismu, kā arī tukšuma un bezcerības sajūtu.
Cikls “Pēdējais vakarēdiens” sastāv no 13 gleznām, “no kuru satura nevar saprast, kas ir Jūda”, un 20. gadsimta otrās puses mākslā ir “daudz bēru, tostarp klātesot margināliem sociāliem elementiem”, “piedzēries alkoholiķis” un pašmāju valdnieku un kultūras darbinieku tēlu “voluntāristiskās interpretācijas”, izdevums pārstāstīja pilsoņa apgalvojumus.
Šadrins atsaucās uz pagājušā gada novembrī parakstīto Krievijas prezidenta Vladimira Putina dekrētu par “Krievijas tradicionālo garīgo un morālo vērtību saglabāšanu un stiprināšanu”.
Proņičeva, kura Tregulovu nomainīja Tretjakova galerijas direktores amatā, Politehnisko muzeju vadīja kopš 2020.gada, bet pirms tam septiņus gadus bija Ebreju muzeja un tolerances centra izpilddirektore. Pērn Putins viņu iekļāva Zinātnes un izglītības padomē, atzīmē RBC. Savukārt Kommersant vērš uzmanību, ka viņa ir Vladimira Proņičeva meita, kurš dažādos laikos bija FSB robeždienesta vadītājs, konstitucionālās kārtības aizsardzības departamenta vadītājs un FSB direktora pirmais vietnieks.