Kā tieši viņš to būtu darījis, bijušais Baltā nama vadītājs neprecizēja. Tramps teica runu saviem atbalstītājiem Ņūhempšīrā un Dienvidkarolīnā, savukārt Džordžijas prokurors gatavojas nodot lietu pret eksprezidentu tiesā
Tviterī parādījās video, kurā ceļmalas kafejnīcas kasieris kopā ar pašu ASV 45. prezidentu lūdzas par Donaldu Trampu. Mazāk nekā divu dienu laikā videoklips ieguva gandrīz 4 miljonus skatījumu. Tā bijušais prezidents sāka savu nākamo vēlēšanu sacensību publisko posmu. Runājot ar atbalstītājiem 28. un 29. janvārī Ņūhempšīrā un Dienvidkarolīnā, viņš sacīja, ka Amerikai ir vajadzīgs cīnītājs, kas stātos pretī “kreisajiem politiķiem, Vašingtonas purvam, medijiem”, kā arī “globālistiem un Ķīnai”. Krievijas šajā sarakstā nebija. Tā izskanēja citā kontekstā.
Donalds Tramps sacīja: “Mums izdevās izvairīties no kara, pateicoties man. Un, kā jau teicu iepriekš, ja es būtu prezidents, Krievija uz to neietu, Putins uz ro neietu. Un pat tagad es visu varētu atrisināt 24 stundu laikā.
Tajā pašā laikā Tramps savā runā nepiedāvāja nekādus efektīvus mehānismus, kas apturētu karu. Politologi arī vērš uzmanību uz to, ka Krievijas uzbrukumu neizprovocēja ne Baidena administrācija, ne Kijiva. Un viņi atgādina Krievijas 2021. gada decembra ultimātu, kad Krievijas karaspēks jau bija koncentrēts pie robežas ar Ukrainu. “Šajā ultimātā Kremlis pieprasīja, lai NATO faktiski atgriežas pie 1997.-1998.gada robežām,” intervijā medijiem teica Amherstas koledžas politikas zinātnes profesors Konstantīns Plešakovs. “Mēs zinām, ka Trampam nepatika NATO, viņš nicināja Eiropu, taču pat viņš nevarēja izpildīt šīs Putina prasības.”
Eksprezidents arī atgādināja par ASV karaspēka izvešanu no Afganistānas, ko aizsāka Baraks Obama, atbalstīja Trampa administrācija un paveica Baidena laikā. Pēc Trampa teiktā, viņa vadībā ASV ar lepnumu pamestu Afganistānu, turklāt viņš pats prata risināt sarunas ar talibiem, par ko bieži tiek vainots bijušais Baltā nama vadītājs.
“Man jautāja: “Kāpēc jūs veicat sarunas ar viņu?”. Ar ko citu man viņus veikt? Tramps teica saviem atbalstītājiem mītiņā Ņūhempšīrā. “Es teicu Abdulam (Taliban politiskais līderis Abduls Gani Baradars): “Jūs nogalināt mūsu tautu, jūs to nožēlosit, jums tas ir jāpārtrauc.” Un tika pārtraukts. Pietiek runāt pa telefonu, vai saprotat?
Pēc Konstantīna Plešakova domām, notikumi Afganistānā, atšķirībā no kara Ukrainā, ir pagātne: ”To nav iespējams atspēlēt, tāpēc ir viegli vainot Baidenu visos grēkos un kliegt, ka Tramps to būtu izdarījis daudz labāk. ”.
Kopumā politikas analītiķi atzīmē neparasti lielu starptautiskās dienaskārtības daļu kandidāta runā pašā vēlēšanu kampaņas sākumā. Parasti, pēc ekspertu domām, pretendenti uz Balto namu vairāk koncentrējas uz sadzīves jautājumiem.
“Rietumu pasaule nav saskārusies ar draudiem no nevienas valsts – šajā gadījumā no Krievijas – vismaz 40 gadus,” sacīja Plešakovs. “Šobrīd ir īpašs laiks, īpaša vēlēšanu kampaņa, un, iespējams, visi kandidāti to sāks ar runām par ārpolitiku.”
Eksprezidents savās runās Ņūhempšīrā un Dienvidkarolīnā uzbruka arī Floridas gubernatoram Ronam DeSantisam, kuram eksperti prognozē kā Tramps galveno sāncensi cīņā par Republikāņu partijas nomināciju. Tramps apsūdzēja DeSantisu mēģinājumā “pārrakstīt vēsturi”, kad viņš izteica apgalvojumus par veiksmīgo cīņu pret koronavīrusu.
Taču konkurenti nav vienīgā bijušā Baltā nama vadītāja problēma. Iepriekš Džordžijas štatā pret viņu tika ierosināta krimināllieta par iepriekšējām prezidenta vēlēšanām. Kā norādīts materiālos, 2021. gada 2. janvārī Tramps piezvanīja Džordžijas valsts sekretāram Bredam Rafenspergeram, pieprasot viņam atrast gandrīz 12 000 balsu par viņu. Fultonas apgabala prokurore Fanija Vilisa sacīja, ka pret Trampu jau ir savākti pietiekami daudz pierādījumu, lai rīkotu tiesas sēdes.