Pēc ISIS terorakta Maskavā, kas kļuva par kolosālu Krievijas izlūkdienestu neveiksmi un pļauku sejā Putinam, Kremļa vadītājs gļēvi pazuda un gandrīz dienu vēlāk parādījās ar nepatiesu paziņojumu, kurā mēģināja smieklīgi izdomāt vainu Ukrainā. Taču šāda uzvedība Krievijas diktatoram ir tradicionāla, raksta britu medijs The Economist.
“Putins ir cilvēks, kurš mīl uzvaras, vēlams orķestrētas. Viltota uzvara vēlēšanās, kam sekoja iespaidīgs koncerts. Aizdedzinoša runa 9. maijā. Astoņi vārti hokeja mačā. Diktators sliktāk tiek galā ar neplānotām neveiksmēm, dodot priekšroku pazušanai no skatuves. 2000. gadā viņš izgāzās uzstājoties zemūdenes Kursk traģēdijas dēļ. Viņš bija pazudis vairāk nekā dienu pēc neveiksmīgā uzbrukuma skolai Beslanā 2004.gadā, kura laikā tika nogalināti 186 ķīlnieki. Pagājušajā gadā, kad Prigožins un viņa algotņu banda devās uz Maskavu, Putins sākotnēji nekur nebija redzams,” raksta The Economist.
Tātad, kad viņam bija vajadzīgas 19 stundas, lai parādītos televīzijā ar īsu stāstu par milzīgu izlūkošanas neveiksmi Maskavas ”Crocus City Hall”, viņš devās pazīstamā gultnē.
Pašam aicinājumam bija maza ietekme – Putins absurdi apgalvoja, ka Ukraina esot pavērusi “logu” uz robežas teroristiem, kad viņi ar baltu Renault mēģināja aizbēgt no Krievijas. Tajā pašā laikā Krievijas diktators tieši nevainoja Ukrainu uzbrukumā un neko neteica par grupējumu “Islāma valsts”, kas paziņoja, ka to īstenojis.
Daļēji Putina nevēlēšanās uzvelt visu atbildību Ukrainai var atspoguļot bažas par to, ka ASV valdībai ir izlūkdati, kas varētu graut šādu viņa paziņojumu. Iespējams, Krievijas prezidents ir samulsis, ka viņa drošības dienesti nereaģēja uz 7. martā izteiktajiem amerikāņu brīdinājumiem par gaidāmo uzbrukumu.
Patiešām, tikai trīs dienas pirms uzbrukuma Putins izlūkošanas informāciju noraidīja kā “šantāžu”.
Šādai kļūdai būtu sekas valstī, kurā varas iestādes var saukt pie atbildības. Krievija nav tāda valsts. Tomēr uzbrukums ir trieciens Putina reputācijai un drošības dienestiem, no kuriem viņš ir atkarīgs. Uzbrukuma veids, kurā gāja bojā vismaz 137 cilvēki, drīzumā netiks aizmirsts.
Rodas daudz jautājumu par elegantas iestādes, kas atrodas Maskavas ziemeļrietumos, neatbilstošo drošību. Nav skaidrs, kāpēc drošības dienests nespēja operatīvi reaģēt. Pasākuma, kas notika ”Crocus City Hall”, producents desmit dienas pirms terorakta atzīmēja, ka zālē tobrīd atradās 200 apsardzes darbinieki.
Daži neparasti uzbrukuma aspekti – šķiet, ka iespējamiem džihādisti slepkavas vēlējās palikt dzīvi – ir izraisījuši sazvērestības teorijas, ka uzbrukumā varētu būt iesaistītas atsevišķas Krievijas iestādes.
Pārliecinošāks skaidrojums ir tas, ka islāmistu teroristu grupējums izmantoja Krievijas traucējošos kara laika apstākļus, etnisko spriedzi un ekonomiskās grūtības.
Maskavas pilsēta sniedz acīmredzamu iespēju džihādistu vervēšanai nabadzīgo migrantu vidū no pārsvarā musulmaņu apdzīvotajām bijušajām Vidusāzijas padomju republikām.
Šie migranti ir svarīgs zobrats kara laika ekonomikā, pildot zemu atalgotus darbus, ko krievi nevēlas, piemēram, ceļu tīrīšanu vai minimālo algu būvniecību. Taču etniskā spriedze pieaug. Putins 29. februāra runā par stāvokli valstī pievērsās šim jautājumam greizi, mazinot savu iepriekšējo nacionālistisko retoriku un uzsverot Krievijas “daudznacionālumu”.
Kremlis Maskavas teroraktu neapšaubāmi izmantos kā ieganstu turpmākai skrūvju pievilkšanai valsts iekšienē. Daži no tā lojālākajiem atbalstītājiem ir aicinājuši pārtraukt Krievijas moratoriju attiecībā uz nāvessodu par terorismu. Šiem draudiem ir īpaša nozīme, ņemot vērā Kremļa jaunatklāto ieradumu piemērot šo apzīmējumu režīma pretiniekiem.
Migrantu kopienas jau izjūt spiedienu, jo lielākajās Krievijas pilsētās ir reģistrēti reidi mošejās un kopmītnēs. Taču Ukrainas vainošanai ir propagandas vērtība, un draudi viesstrādniekiem ir saistīti ar ekonomiskiem riskiem.
Kāds Ukrainas izlūkdienestu avots saka, ka sagaida, ka līdzīgi centieni pastiprināsies, izmantojot vājus argumentus, lai pārliktu vainu.
“Iespējams, viņi sāks vainot arī Franciju. Beigās vīrieši aizbēga ar Renault,” viņš joko.