Modes industrijai veltītais portāls Business of Fashion apgalvo, ka ilgu laiku sieviešu botas bijušas teju precīzas vīriešu apavu kopijas, taču tikai spilgtākās krāsās un savādākos izmēros. Zīmoli varēja paļauties tikai uz nelielu datu bāzi par to, kādi aspekti jāņem vērā, izstrādājot sporta apavus sievietēm.
Līdz ar jaunu pētījumu parādīšanos situācija sāka mainīties. Piemēram, nozare ir ievērojusi atšķirības sieviešu un vīriešu anatomijā, kas var ietekmēt sportisko sniegumu. Starp tiem ir lielāka locītavu kustīgums sievietēm, kas var izraisīt palielinātu slodzi uz potītēm un ceļiem.
Sky Sports pētījums atklāja, ka sievietēm sportistēm ir sešas reizes lielāka iespēja ciest no priekšējās krusteniskās saites savainojuma nekā vīriešiem. Pēc šādas traumas jums ir nepieciešams gads rehabilitācijas.
Tagad ir jaunuzņēmumi, kas veido sporta apavus, ņemot vērā sievietes anatomijas specifiku. Viņu apavos ir iebūvēts īpašs papēža kauss, kas samazina spiedienu uz Ahileja cīpslu. Apavi veidoti tā, lai labāk atbalstītu sievietes pēdas velvi, atvieglotu kustības, labāk atbalstītu locītavas. Pazīstami zīmoli prezentēja arī sievietēm paredzētas skriešanas kedas un basketbola apavus.
Par to, ka sporta apavos nav ņemtas vērā sievietes anatomijas īpatnības, medijos izskanējis jau iepriekš. Šī tēma tika apspriesta 2019. gada rakstā The Verge.
“Sākotnēji apavi tika radīti cilvēkiem, kas skrēja, tas ir, vīriešiem,” saka biomehāniķis Benno Niggs.
2019. gadā pasaules sporta apavu tirgus vērtība bija 100 miljardi USD, un sieviešu apavu apjoms pieauga ātrāk nekā vīriešu apavu. Izmaiņa tika skaidrota ar to, ka bija vairāk sieviešu skrējēju. Turklāt vieglatlētika ir modē, un botas valkā ne tikai fitnesa dēļ.
Sieviešu apavu komforta cerības mēdz būt zemākas, saka Džefrijs Grejs no neatkarīgas pētniecības laboratorijas Heeluxe. Saskaņā ar uzņēmuma datiem kopumā sieviešu apavi purngalā ir par 18 procentiem stingrāki, lielā pirksta locītavā par 70 procentiem stingrāki un papēža daļā – par 68,4 procentiem brīvāki nekā vīriešu apavi.
The Verge arī apgalvo, ka sieviešu un bērnu apavi izgatavoti, pamatojoties uz apaviem, kas paredzēti pieauguša vīrieša kājām. Tomēr sieviešu un vīriešu pēdas nav identiskas. Saskaņā ar 2009. gada pētījumu , kas publicēts žurnālā American Podiatric Medical Association, sieviešu pēdas nav mazākas vīriešu pēdu versijas. Sievietēm ir augstāka iekšpēda un šaurāks papēdis attiecībā pret pēdas bumbu. Vīriešu pēdas parasti ir garākas un platākas.
Valkājot vīriešu kājām paredzētus apavus, var rasties tādas veselības problēmas kā velves izkrišana, bursīts (locītavas kapsulas iekaisums), sāpes potītēs un tulznas.
Situācija ar sieviešu apavu ražošanu var būt mulsinošāka. Verge rakstā teikts, ka 2019. gadā viņi, iespējams, vēl nesaprata, kā izgatavot drošus un ērtus apavus. “Skrējēji gūst traumas tikpat bieži kā 80. gados,” teikts publikācijā. Turklāt ražotāji nevarēja garantēt pareizu un nesāpīgu pielāgošanos katram pircējam.
Daļa problēmu sākās datu vākšanas posmā apavu projektēšanai. Izlase izrādījās ļoti plaša. Taču eksperimenti tika padarīti konkrētāki. Viņi sāka ņemt vērā dzimumu, vecumu, pēdas veidu, treniņu, vingrinājumu raksturu un mērķus.
Tomēr, kad runa ir par apavu radīšanu labākajiem sportistiem, bieži tiek veikti pētījumi par vīriešiem ar augstu sasniegumu līmeni. Tādējādi ir vieglāk pētīt dažādus mainīgos (soļa spēku un pēdas garumu). Turklāt zinātnieki bieži izvairās veikt pētījumus ar sievietēm, jo menstruālais cikls var sajaukt rezultātus.
Vēl viena grūtība ir saistīta ar informācijas interpretāciju: to var nepareizi interpretēt.
Biomehāniķi Makss Plakets un Benno Nigs, izvēloties jaunu ekipējumu, iesaka paļauties uz intuīciju. Tomēr intuīcija var būt nedaudz “kompromitēta” mārketinga speciālistu labā darba dēļ, precizē Plakets.