Ja esat guvuši pietiekošu pieredzi smilšu mīklas gatavošanā, noteikti zināsiet , ka recepšu aprakstos ir vismaz divas pamatproporcijas starp miltu un sviesta daudzumu mīklā. Viena ir 2 : 1, bet otra 3 : 2. Šādas mērvienības ir radušās tajos laikos, kad saimnieces svarus neizmantoja, bet visas sviesta paciņas svēra 200 gramus.
Tāpat, bija ierasts, ka 2 nepilnās glāzēs ir aptuveni 300 grami miltu un tā arī tapa proporcija 2 : 3. Savukārt, mūsdienās receptēs raksta – vajadzēs paciņu sviesta un 2 glāzes miltus, tātad – nopērkot 170 – 180 gramu sviesta paciņu un izmantojot 2 ar kaudzīti pilnas glāzes miltus, proporcija būs jau 1 : 2. Ar šo matemātiku mēs tikai vēlējāmies iezīmēt to, kāpēc katrās mājās cepumi garšo savādāk un nez vai vajadzētu īpaši satraukties, ja rezultāts apmierina.
Šoreiz izmantosim 300 gramus miltus, 200 gramus sviesta, 100 gramus cukura, 1 olu un 1 citrona miziņu, bet pildījumam vajadzēs 2 ābolus, 2 karotes džema (šoreiz ķiršu, bet varat izvēlēties citu) un 1 olu cepumu apziešanai.
Miltus izkaisām uz dēlīša vai darba virsmas (protams, to visu var darīt arī bļodiņā), virsū uzberam cukuru, uzrīvējam citrona miziņu, uzsitam olu, saberam mazos gabaliņos sagrieztu aukstu sviestu un ar nazi visu apmaisām un sakapājam drupačās. Masu vienkārši, bez mīcīšanas, savācam un sapresējam bumbā, ietinam to plēvē un liekam uz vismaz 1 stundu (jo ilgāk, jo labāk) ledusskapī.
Kad mīkla atdzesēta, sagatavojam ābolus – nomizojam, sagriežam 5 mm plānās ripiņās un izgriežam vidučus (serdi). Mīklu plāni ( 3 – 5 mm ) izrullējam, ar formiņu vai savādāk izkniebjam aplīšus, uz katra liekam pa ābola ripiņai, viducī iepildām pa pikucim džema, pārsedzam ar mīklas aplīti, saplacinām maliņas un kārtojam uz cepešpannas ar ieklātu cepampapīru.
Kad visi cepumi sagatavoti, apziežam tos ar sakultu olas dzeltenumu (var sakult kopā ar pienu), caurduram centrā ar adatu vai sadurstām ar dakšiņu un 210 grādos cepam aptuveni 15 minūtes. Pēc tam atdzesējam, pārkaisām ar pūdercukuru un pasniedzam galdā.
Iedvesmojies pats un iesaki draugiem!