Vakarā, ieejot vannas istabā un ieslēdzot gaismu, uz grīdas vai sienām bieži ir redzams kāds spilgts, sudraboti melns mazs radījums, vai varbūt pat vairāk nekā viens. Tā ir sudrabainā zvīņene.
Šis dzīvnieks tiek uzskatīts par mazu kaitēkli, kas sabojā dažus pārtikas produktus vai papīra priekšmetus (grāmatas, tapetes, fotogrāfijas). To parādīšanās mājās nereti šķiet teju vai īsts noslēpums, jo sudrabainā zvīņene ir pat šķietami tīrās mājās. Tāpēc apskatīīsim, kas ir interesants šajās nelūgtajās naksnīgajās “mājsaimniecēs”, kā tās parādās iekštelpās un vai ir iespējams tās iznīdēt ar sadzīves līdzekļiem
Sudrabainā zvīņene (Lepisma saccharinum) ir mazs kukainis, kura izmērs ir 7-25 mm (lai gan parasti 11-12 mm) , kas pieder Thysanura ģimenei. Angļu valodā šo dzīvnieku sauc par “sudraba zivtiņām” (angliski silverfish ), jo tā zvīņainais ķermenis ir sudrabains, gaiši pelēkā krāsā, un kustība atgādina zivi. Viņu ķermenis ir iegarens, atgādina burkāna formu, plats pie galvas un sašaurināts galā ar segmentētu vēderu. Viņu plakanie, slaidie ķermeņi, kas parasti ir brūnganā krāsā, ir pārklāti ar sudrabainām zvīņām un maziem matiņiem. Kukainim ir sešas kājas, un “aste” sastāv no trim aizmugurējiem izaugumiem, kas ir ar sariem. Zvīņas atdala posmu no posma ar divām mazām saliktām porām, un pārošanās laikā tiek izmantotas divas garās antenas uz galvas.
Savā dabiskajā vidē sudrabainā zvīņene dzīvo tumšās, mitrās vietās, bieži vien zem akmeņiem, nokaltušām lapām, koku mizas, putnu ligzdām, alām, skudru pūžņiem. Viņām ir nepieciešama vide ar augstu mitruma līmeni, parasti 70-95 procentiem. Sudrabainā zvīņene bieži apmeklē cilvēka radītās būves un, protams, arī konstrukciju dzīvojamās telpas. Šeit tās bieži atrodas pagrabos, vannas istabās, bēniņos, virtuvēs, tualetēs, noliktavās, birojos, bibliotēkās, muzejos un citās tumšās vietās mājās, piemēram, aiz ledusskapja. Apdzīvo arī plaisas un spraugas ārpus telpām vai starp grīdām, sienām un flīzēm.
Plašā mērogā ir iespējams atrast šos kukaiņus jebkurā pasaules malā, jo tie ir kosmopolītiski. Tie galvenokārt sastopami Ziemeļamerikā, Eiropā, Ķīnā, Japānā un Havaju salās. No kurienes jūsu mājās radās sudrabainā zvīņene?
Sudrabainās zvīņenes parādīšanās mājās nozīmē paaugstinātu telpas un gaisa mitrumu un pārtikas (cietes, celulozes) pieejamību. Sudrabainās zvīņenes spēj iekļūt nelielās spraugās, tāpēc tās iekļūst mājās caur necaurlaidīgām durvīm, logiem un sienām. Bojājumi, piemēram, mitrs mūris un citi ar mitrumu saistīti defekti, piesaista zvīņainos kukaiņus, nodrošinot tiem piekļuvi mājoklim. Kukaiņi spēj kāpt pa sienām un palikt nepamanīti nakts dzīves dēļ.
Ja pagalmā vai pie mājas ir uzkrājušās mitras vietas, piemēram, trūdoša koksne, akmeņi un kritušo lapu kaudzes, tad no šīm “audzētavām” zvīņu kukaiņi steidzas mājā, lai pasargātu sevi no saviem dabiskajiem ienaidniekiem – zirnekļiem, laputīm. un simtkājiem.
Ko ēd sudrabainās zvīņenes? Viņas ēd visu!
Jau pats kukaiņa nosaukums (latīņu valodā tiek lasīts arī kā ”cukura uts”) liek domāt, ka tā uzturs sastāv no cukura vai produktiem, kas bagāti ar ogļhidrātiem vai olbaltumvielām. Tomēr viņu barība var būt ciete, celuloze, koks, papīrs, lins, zīds, kokvilna, drēbes, dārzeņi, drupatas, kaltēti graudi, gaļa, beigti kukaiņi, mati, blaugznas, pelējums, viņu pašu ekskrementi. Izbadējušies kukaiņi var uzbrukt ādas un sintētisko audumu izstrādājumiem. Izrādās, ka sudrabainās zvīņenes ir kanibāli, jo spēj apēst citus ”savējos”.
Ja virtuvē pamanāt sudrabainās zvīņenes, labāk pārbaudiet skapjos esošos cukura, kafijas, graudu, riekstu krājumus, jo šie dzīvnieki, iespējams, jau ir iekļuvuši jūsu ēdienā. Ar saviem ekskrementiem un ķermeņa atliekām (piemēram, iekšām) zvīņu kukaiņi piesārņo cilvēku patērēto pārtiku. Kukaiņi ēd vērtīgus papīrus, fotogrāfijas, grāmatas, gleznas, gobelēnus, tapetes, apmetumu, tāpēc tiek uzskatīti par sadzīves kaitēkļiem. Viņi arī neatsakās ēst līmi, ko izmanto tapešu, aizkaru, paklāju, grāmatu iesējumu un mēbeļu vāku fiksēšanai. Ja trūkst barības, sudrabainās zvīņenes spēj “savilkt jostas ciešāk” un ļoti ilgi badoties – bez ēdiena var izdzīvot līdz 307 dienām (ja vien pietiek ūdens).
Sudrabainās zvīņenes ir bailīgas un izveicīgas naktspūces, un, ja tās kāds traucē, kukaiņi ātri aizbēg. Dienas laikā viņas var redzēt reti, jo tās izvairās no gaismas un slēpjas spraugās, un tikai naktī iznāk meklēt barību. Šīs radības ir vientuļas un tām nav sociālās hierarhijas, bet tās pulcējas kopā, lai veidotu populācijas apgabalos, kur ir daudz pārtikas avotu. Tāpēc ir iespējams, ka, ja mēs redzam kādu no tiem mūsu mājās, iespējams, ka ir paslēpušies vairāk šo kukaiņu.
Kas attiecas uz sudrabainās zvīņenes seksuālo dzīvi, šie kukaiņi pārojas visu gadu. Mātīte diennaktī dažādās spraugās izdēj 2-20 (līdz 30) 1 mm garas eliptiskas olas, kuras izšķiļas 20-60 dienās (atkarībā no gaisa temperatūras). Paiet 3–24 mēneši, lai zvīņa nobriest par pieaugušo, kur siltos apstākļos attīstās ātrāk. Izdzīvošanas periods tik mazam kukainim ir iespaidīgs – sudrabainās zvīņenes var dzīvot pat 2-8 gadus!
Vai jūsu mājas ir “invadētas” ar sudrabainām zvīņenēm? Viņu darbības galvenās iezīmes
Vienkāršākais veids, kā noteikt, vai mājā ir zvīņas, ir redzēt tos dzīvus locāmies. Jūs varat tos uzminēt, ātri ieslēdzot gaismu pēc ieiešanas tumšā telpā. Vēl viens sudrabainās zvīņenes klātbūtnes rādītājs ir ”skeleti”. Katra sudrabainā zvīņene savas dzīves laikā ”maina kažoku” apmēram 40 reizes un atstāj savu ārējo “skeletu”. No pirmā acu uzmetiena zvīņu atstātā “āda” nedaudz atgādina mirušus kukaiņus, taču tie ir plāni, caurspīdīgi un mazāk krāsaini nekā dzīvie kukaiņi. Trešā vismazāk nosakāmā mēroga aktivitātes pazīme ir dzelteni plankumi. Sudrabainās zvīņenes darbojoties izdala dzeltenu sekrēciju, kas iesūcas porainā materiālā, piemēram, papīrā, grāmatu lapās, tapetēs.
Sudrabainām zvīņenes profilakse
Par laimi, kukaiņi nekož cilvēkiem un nepārnēsā slimības, tāpēc lielu kaitējumu tie nenodara, ja neskaita pārtikas produktu un dažu papīra priekšmetu bojājumus. Taču mūs neapmierina to nodarītie postījumi vai vienkārši skraidīšana, jo sudrabainās zvīņenes klātbūtne telpās bieži vien ir saistīta ar netīrumiem.
Pirmkārt, tiek veikti profilaktiski pasākumi, kas palīdz atbrīvoties no sudrabainām zvīņenēm, tas ir, mainot apstākļus, kas ir piemēroti šo kukaiņu attīstībai. Ierobežota piekļuve pārtikai. Pārtika tiek uzglabāta hermētiski noslēgtos traukos, tiek izņemtas vaļīgās papīru kaudzes, grāmatas, žurnāli, kartona kastes vai papīra priekšmeti, māja tiek regulāri izsūknēta un putekļu sūcēju, kā arī no dārza un āra teritorijas tiek izņemtas nokaltušās lapas un koksne.
Mājas ieeju hermetizēšana. Jānodrošina, lai logiem un durvīm nebūtu defektu, plaisu, caurumu un spraugu starp gumijas blīvēm.
Mitruma samazināšana. Lai samazinātu mitrumu iekštelpu gaisā, māja ir jāvēdina, izmantojot ventilācijas sistēmas vai turot vaļā logus. Tāpat ir jānodrošina, lai nebūtu mitru stūru, izlijušu ūdens peļķu, pilošu cauruļu un noplūžu.
Nenogalini zirnekļus. Zirnekļi mājā parasti nav īpaši cienīti, taču šie “sanitāri” lieliski tiek galā ar sudrabaino zvīņeni (un ne tikai) invāziju. Zirnekļi ir viņu dabiskie ienaidnieki, tāpēc to iznīcināšana nozīmēs labākas kaitēkļu vairošanās iespējas.
Kā atbrīvoties no sudrabainām zvīņenēm?
Pēc profilaktisko apstākļu nodrošināšanas var veikt drastiskākus pasākumus to iznīcināšanai. Un tas ir: Ēteriskās eļļas. Daudzsološi pētījumu rezultāti ir parādījuši, ka ciprese kā ēteriskā eļļa ir efektīva kā atbaidīšanas līdzeklis un insekticīds pret zvīņu kukaiņiem. Ja sudrabaino zvīņenu dzīvesvietas tuvumā uz desmit stundām atstāj ēteriskajā eļļā samērcētu filtrpapīru, kukaiņu mirstība sasniedz 80-100%. Ķīmiskie tīrīšanas līdzekļi. Atbrīvoties no sudrabainām zvīņenēm ir pavisam vienkārši – nepieciešams tikai ļoti labi iztīrīt telpas, izmantojot kopīgus vannas istabas un tualetes tīrīšanas līdzekļus.