Ir lieliski, ka mūsdienās varam tik vienkārši atrast atgādinājumus piemirstu senču tradīciju ievērošanai. Īpaši šogad, kad Lieldienas iekritušas jau 31.martā, kavēties vairs nedrīkstam, jo kā platformā X raksta diriģente un mūziķe Zane Zilberte:
”Mana vecmāmiņa savulaik mācīja, ka sīpolu mizas jāsāk krāt uzreiz pēc Ziemassvētkiem, ap Jauno gadu. Tad līdz Lieldienām ir gana – tieši tik, cik vajag olu krāsošanai!”
Un jautā: ”Vai jūs jau krājat?”
Diskusija raisījās gana interesanta un, droši varam teikt, ka visā pilnībā iezīmēja modernās sabiedrības attieksmi pret vecmāmiņu pamācībām.
@Kristine3300: ”Nekrāju. Pirms Lieldienām aizeju uz veikalu un sīpolu plauktā salasu mizas cik vien vajag. Parasti man tuvo veikalu sīpolu kastēs mizu ir pietiekami”
Pasmīnējām par to, kā gan būs, ja visi tagad tā darīs, bet izrādās, ka modernajā sabiedrībā uz priekšu domājam ne sliktāk kā vecmāmiņas, bet vēl praktiskāk, jo kā raksta @AlienTheM:
”Jau pirms ziemīšiem Maximā piegrābu pilnu maisu. Ieliku arī vienu sīpolu svaram”
Un, lai gan no modernās sabiedrības nāca vēl @atihomirovs pieredze: ”nopirkšu centrāltirgū pa 3 eiro/kg”, vairākums izrādīja absolūtu cieņu senču tradīcijām, tik vien, ka atšķīrās laiks, kurā sākt krāt sīpolu mizas. Daudziem tas bija gadu mijas laiks, bet ne mazāk ir tādu, kuri sīpolu mizas krāj visu gadu.
Lai gan, daži piebilda, ka nesanāk sakrāto izmantot, jo olu krāsošanai izmanto gan zīda šlipses, gan sarkanos kāpostus, gan mellenes, gan vēl citas metodes, bet vēl kādam Lieldienas jau ieplānotas ārpus Latvijas.
Nu, ko, esam taču malači, vai ne! Paldies Zanei Zilbertei par jauko diskusiju!
Mana vecmāmiņa savulaik mācīja, ka sīpolu mizas jāsāk krāt uzreiz pēc Ziemassvētkiem, ap Jauno gadu. Tad līdz Lieldienām ir gana – tieši tik, cik vajag olu krāsošanai!☀️
Vai jūs jau krājat? 🙂 pic.twitter.com/9xG0wdLGkw— Zane Zilberte (@ZaneZilberte) January 17, 2024