Neliels pētījums, kurā piedalījās 93 sievietes, atklāja, ka tām sievietēm, kuras jutās vientuļas vai sociāli izolētas, ir arī izmainīta aktivitāte noteiktos smadzeņu reģionos, kas ir atbildīgi par tieksmi pēc ēdiena un lielāka motivācija ēst saldus ēdienus. Sievietes ar šīm nervu reakcijām arī ziņoja par neveselīgiem ēšanas paradumiem un sliktu garīgo veselību. Par to raksta Forbes
“Iespējams, ka sociāli izolēti indivīdi var izjust spēcīgāku tieksmi un ēst pārtiku un dzērienus, kas strauji paaugstina glikozes līmeni asinīs. Arī saldais ēdiens ir ļoti izdevīgs, ar pretsāpju efektu, kas var mazināt sociālās sāpes, kas saistītas ar sociālo atstumtību,” savā pētījumā skaidrojuši pētnieki.
“Vientulība ir pilnīgi subjektīvs stāvoklis, un tas ne vienmēr ir atkarīgs no cilvēka sociālo attiecību daudzuma,” viņi piebilda. “Kad garīgās veselības traucējumi ietekmē indivīda spēju pašregulēt emocionālo labklājību, pārmērīgas ēšanas uzvedība var parādīties kā pārvarēšanas mehānisms, lai cīnītos pret negatīvo ietekmi, kas tiek uztverta ilgstošas sociālās izolācijas laikā.”
Iepriekšējie pētījumi atklāja, ka cilvēkiem, kuri piedzīvoja vientulību, tika novērota pastiprināta aktivācija trīs smadzeņu apgabalos (ventral striatum, insula, nucleus accumbens). Šī izmainītā smadzeņu darbība var izraisīt intensīvu tieksmi, ko pētnieki ir novērojuši cilvēkiem ar narkotiku un pārtikas atkarību.
Lai turpinātu pētīt saistību starp vientulību un aptaukošanos, Arpana Gupta, pētniece un UCLA Gudmena-Luskina mikrobiomu centra līdzdirektore, un viņas kolēģi Losandželosā, Kalifornijā pieņēma darbā 93 sievietes. Pēc tam komanda apkopoja katras dalībnieces datus, kas ietvēra viņu ķermeņa masas indeksu (ĶMI), uztura preferences un ieradumus, sociāli ekonomisko stāvokli, rasi, vecumu un etnisko piederību. Sievietes bija vecumā no 18 līdz 50 gadiem. 59% identificējās kā meksikānietes, pārējās 41% bija filipīnietes.
Viņi aptaujāja katru dalībnieci un uzdeva jautājumus par viņu atbalsta sistēmu un to, vai viņas jūtas vientuļi vai sociāli izolēti. Pēc tam viņi sadalīja dalībnieces divās grupās: tajās, kuras ieguva augstus rezultātus uztvertās sociālās izolācijas skalā, un tām, kurām bija zemi rādītāji.
Katrai sievietei tika veikta MRI skenēšana, kamēr viņām tika rādīti pārtikas un neēdamu priekšmetu attēli. Tie arī tika izgatavoti, lai apskatītu saldo un sāļo ēdienu attēlus.
Sievietēm, kuras pašas ziņoja, ka jūtas vientuļas vai sociāli izolētas, bija lielāka tauku masa, viņas ēda zemākas kvalitātes pārtiku, un biežāk viņām bija alkas pēc neveselīga ēdiena un nekontrolētas ēšanas epizodes.
“Mūsu atklājumi liecina, ka vientulība var pārveidot smadzenēs pārtikas signālu apstrādi, paaugstinot indivīdu jutību pret apetīti saistītiem iekšējiem stāvokļiem, palielinot pamanāmību vai motivāciju, reaģējot uz ārējiem pārtikas norādījumiem, vienlaikus potenciāli apdraudot kontroli,” atzīmēja pētnieki. “Pārbaudot neironu saiknes starp sociālo izolāciju un smadzeņu reaktivitāti uz pārtikas norādēm, šķiet, ka saldajiem ēdieniem ir izteiktāka un visaptverošāka ietekme, salīdzinot ar pikantiem ēdieniem.”
“Sociāli izolētu cilvēku reakcija uz pārtikas norādēm, īpaši saldajiem ēdieniem, ir saistīta ar nepareizas ēšanas paradumu saasināšanos, tostarp tieksmi, paaugstinātu uz kā atalgojumu balstītu ēšanas tieksmi un pārtikas atkarības simptomus. Šī smadzeņu reaktivitāte kalpo kā vidutājs, savienojot saikni starp sociālo izolāciju un ēšanas paradumiem, kā arī ķermeņa tauku procentuālās daļas palielināšanos,” viņi piebilda.
Paziņojumā presei Gupta un komanda pieļāva, ka viens no veidiem, kā izkļūt no apburtā loka, kad jūtaties vientuļš un patērējat daudz kaloriju, saldu pārtiku, ir vispirms apzināties, ka jūs piedzīvojat vientulību un jūtaties sociāli izolēts. Kaut arī saikņu meklēšana ar citiem varētu palīdzēt, viņa teica, ka vēl viens risinājums varētu būt līdzjūtības praktizēšana.