Sanktpēterburgas Smoļņinskas rajona tiesa atļāva atlaist Smoļņinskoje pašvaldības padomi. To pieprasīja prokuratūra, kas apgalvo, ka deputāti nav rīkojuši sanāksmes. Par tiesas lēmumu savā Twitter kontā paziņoja deputāts Ņikita Juferevs.
Pēc Jufereva teiktā, šis nav pirmais prokuratūras mēģinājums atlaist padomi: “Divus gadus mums izdevās atvairīt šos tiesu uzbrukumus ” Tiesas sēdes nemitīgi tika atliktas, bet aktīva rīcība atsākās pēc tam, kad deputāts nolēma lūgt Krievijas Valsts domi atlaist prezidentu Vladimiru Putinu Ukrainas kara dēļ un apsūdzēt viņu valsts nodevībā.
Iniciatīvas autori kļuva arī par apsūdzētajiem administratīvajās lietās ”par Krievijas militārpersonu diskreditāciju”. Tajā pašā laikā, atzīmēja Juferevs, pat jautājums par Putina atkāpšanos tika pieņemts “juridiski korektā pašvaldības domes sēdē”, kuras nenotikšanas gadījumā deputātus apsūdz prokuratūra.
Formāli deputāti sēdes pašvaldības domes ēkā nenotur otro gadu. Tā vietā viņi ir spiesti pulcēties uz ēkas lieveņa. “Politiskā situācija ir tik ļoti saasinājusies, ka deputāti vairs netiek ielaisti ēkā. Tā pieder vietējai administrācijai, kuru vada bijušais FSB pulkvedis, un pašvaldībai ir atsevišķa iestāde. Tāpēc jau otro gadu tiekamies uz pašvaldības lieveņa,” skaidroja Juferevs.
Apgabala vadītājs Grigorijs Raņkovs šādai nostājai nepiekrīt un apgalvo, ka tikai viņš var sasaukt deputātu padomes sēdes. “Kā apgabala vadītājs, kurš vienlaikus ir arī deputātu padomes priekšsēdētāja pienākumu izpildītājs, es 7. septembrī nesasaucu un nenoturēju sēdi, man nav nekāda sakara ar sanāksmi pie Smoļņinskoje Aizsardzības ministrijas administrācijas biroja,” sacīja Raņkovs , uzskatot deputātu rīcību par mēģinājumu viņu diskreditēt.
Pašvaldības “Smoļņinskoje” pārstāvjiem vēlāk pievienojās pašvaldības deputāti no vēl 17 Maskavas un Sanktpēterburgas rajoniem. Viņi izveidoja parakstu vākšanas petīciju un aicināja tai pievienoties arī citus Krievijas pašvaldību deputātus.
Lēmumu par atlaišanu deputāti pārsūdzējuši un lietu skatīs Pilsētas tiesa.
“Arī tad, kad tiesas lēmums stājas spēkā, gubernatoram ir jāiesniedz Likumdošanas sapulcei Sanktpēterburgas likuma projekts par likvidāciju. Un tikai tad, kad Likumdošanas sapulce pieņems šo likumu, pašvaldības dome tiks uzskatīta par atlaistu. Tā ir gara procedūra, un, cik man zināms, īpašu precedentu nav,” sacīja deputāts Dmitrijs Baltrukovs.
Pēc deputāta Dmitrija Paļugas teiktā, petīcijas autori no Valsts domes “brīnumus” negaida. “Mums ir svarīgi paust savu nostāju un skaidri pateikt citiem, ka uzskatām, ka prezidents Putins kaitē mūsu valstij, un esam gatavi par to runāt atklāti,” viņš saka.
“Šobrīd iziet ārā kaut ko pateikt ir apgrūtinoši, tāpēc rajona iedzīvotāji mums jautā – un mēs kā dome esam atraduši veidu, kas formāli ir juridiski tīrs. Viena iestāde vērsās pie citas iestādes. No vienas puses, tas nav publisks aicinājums, no otras puses, pašvaldības domes darbība tiek veikta publiski,” skaidroja Baltrukovs