”Krievijas vara kompānijas” īpašnieks Igors Altuškins, kura bagātību žurnāls Forbes lēš 3,4 miljardu dolāru apmērā, ir galvenais Krievijas Aizsardzības ministrijas uzbrukuma vienības Urālu bataljona sponsors.
To, ka Altuškins finansē Urālu bataljonu, laikrakstam The Moscow Times pastāstīja Krievijas Aizsardzības ministrijas virsnieks, kurš piedalījās militārajās operācijās Ukrainā:
”Urālu” pilnībā sponsorē Altuškins. Nodrošina aprīkojumu un citus priekšmetus. Tas ir viņa bataljons. Informāciju saņēmu no viņu komandiera.
Altuškina ”Ural” sponsorēšanu telefonsarunā ar laikrakstu apstiprināja ”Ural’ veterānu fonda prezidents Viktors Jarkovs (sarunas ieraksts ir redakcijas rīcībā). Viņš sacīja, ka fonds no bijušajiem specvienības un kaujas veterāniem piesaista brīvprātīgos ”Ural’ bataljonam. Uz jautājumu par to, kas finansē Urālu bataljonu, Jarkovs, bijušais īpašo uzdevumu vienības kaujinieks, atbildēja:
Altuškins, ”Vara kompānija” – bet ir arī citi.
Jarkovs atteicās nosaukt citus sponsorus, steidzās pārtraukt sarunu un neatbildēja uz korespondenta zvaniem.
”Krievijas vara kompānijas” preses dienests uz jautājumiem par Altuškina finansējumu ”Ural” bataljonam atbildēja īsi: “Uzņēmums baumas nekomentē.” Lūgums Aizsardzības ministrijai par šo tēmu palika bez atbildes.
“Pareizticīgais oligarhs”
Altuškins uzņēmējdarbību sāka 90. gados ar krāsaino metāllūžņu savākšanu un apstrādi. 1995. gadā kopā ar Andreju Kozicinu un Iskanderu Mahmudovu viņš izveidoja UGMK, bet 2003. gadā pārdeva savu daļu partneriem un nodibināja ”Krievijas vara kompāniju” (RMK), kuras galvenā mītne atrodas Jekaterinburgā. Uzņēmumam pieder kalnrūpniecības un metalurģijas uzņēmumi Sverdlovskas, Čeļabinskas, Orenburgas, Novgorodas apgabalos, Habarovskas apgabalā un Kazahstānā. RMK ir privāts uzņēmums, Altuškinam pieder 80% tā akciju. Savukārt, viņa bijušie partneri Kozicins un Mahmudovs nonāca Eiropas un Lielbritānijas sankcijās 2022. gadā.
2022. gada 20. decembrī žurnāls Forbes novērtēja Altuškina bagātību 3,4 miljardu dolāru apmērā un ierindoja viņu 48. vietā Krievijas miljardieru sarakstā. Tajā pašā laikā Forbes nosauca viņu par vienu no visvairāk zaudējušākajiem saraksta dalībniekiem 2022. gadā: nepilna kara gada laikā viņš zaudēja 2,8 miljardus dolāru.
Ne pats Altuškins, ne viņa bizness, ne viņa ģimene netika pakļauti Eiropas un Amerikas sankcijām. Altuškina sievai un vismaz vienam no viņa dēliem ir Lielbritānijas pilsonība. Altuškiniem pieder 17 miljonus mārciņu vērta Londonas savrupmāja, kas agrāk piederēja dziedātājai Madonnai, un vairāki dzīvokļi, ziņo Novaja Gazeta .
Plašsaziņas līdzekļos Altuškinu mēdz dēvēt par “pareizticīgo oligarhu”. Viņš finansēja baznīcu celtniecību un restaurāciju Sverdlovskas apgabalā un Čečenijā. 2018. gadā patriarhs Kirils ar viņa biznesa lidmašīnu lidoja uz Jekaterinburgu. Altuškins regulāri dāvina Krievijas pareizticīgo baznīcai dārgas ikonas, kuras rotājuši Krievijas vara kompānijas juvelieri ar dārgmetāliem. 2019. gadā Altuškins mēģināja Jekaterinburgā uzcelt baznīcu parka vietā. Pilsētniekus, kuri sacēlās, lai aizstāvētu laukumu, izklīdināja ”Krievijas vara kompānijas”, Cīņas mākslas akadēmijas profesionāli bokseri un MMA cīnītāji.
Sešu bērnu tēvam Altuškinam patīk ieroči. Viņš izveidoja Erceņģeļa Miķeļa sporta un šaušanas klubu, kurā trenējas kopā ar dēliem. Kluba teritorijā pazemes bunkurā Altuškins glabā ieroču kolekciju, kurā ir 1,5 tūkstoši eksponātu. Kā rakstīja Forbes, Altuškina kolekcijā ir pasaulē pirmais granātmetējs, šaujamie spieķi un komplekts vampīru medībām.
2017. gada maijā Altuškins saņēma Draudzības ordeni no Putina rokām kā “izcila figūra rūpniecībā”. Un tā paša gada novembrī Putins anektētajā Krimā atvēra pieminekli Aleksandram III, bet pieminekļa tapšanu sponsorēja Altuškins. 2020. gadā Putins atkārtoti piešķīra Altuškinam IV pakāpes ordeni Par nopelniem Tēvzemes labā par atbalstu Urālu reģionam pandēmijas laikā.
Bataljons “Ural”
Altuškins savu bataljonu sāka veidot pēc slēgtās lielo uzņēmēju tikšanās ar Vladimiru Putinu 2022.gada septembrī, zina kustības ”Rusj sidjaščaja” vadītāja Olga Romanova. Šajā sanāksmē lielo uzņēmumu pārstāvjiem tika lūgts savākt un finansēt brīvprātīgos, ko nosūtīt uz Ukrainu. Iepriekš par šo slēgto sanāksmi ziņoja Hristo Grozevs.
Pēc Romanovas teiktā, sākotnēji Altuškins, sekojot PMK ”Vāgnera” dibinātāja piemēram, mēģināja savervēt kaujiniekus starp Urālu koloniju ieslodzītajiem, taču tas neizdevās: Jevgeņijam Prigožinam izdevās aizstāvēt savu ieslodzīto vervēšanas “monopolu”. Tā rezultātā Altuškins bija spiests pāriet uz kaujas veterānu vervēšanu.
Speciālo spēku veterānu fonds, kas vervē kaujiniekus “Ural”, tika reģistrēts tālajā 2014. gada decembrī. Toreizējais fonda vadītājs Vladimirs Jefimovs sacīja , ka viņi sāka sūtīt brīvprātīgos uz Ukrainu tūlīt pēc Maidana. Daži veterāni piedalījās Krimas aneksijā un kļuva par tā sauktajiem “pieklājīgajiem cilvēkiem”, vēlāk fonds pārgāja uz brīvprātīgo nosūtīšanu uz LDTR.
Kā norādīja ”Speciālo spēku veterānu” fonda vadītājs Viktors Jarkovs, bataljonā tiek pieņemti darbā galvenokārt cilvēki ar pieredzi specvienībās karstajos punktos, tostarp Afganistānā un Čečenijā. Vervēšana notiek Jekaterinburgas 32. militārajā pilsētiņā, kur atrodas militārā vienība Nr.61423.
Urālu bataljons cīnās Luhanskas apgabalā pie Kremennajas, 2023.gada februārī ziņoja ”Russia Today”. Sižetā tankists balaklavā stāsta, ka bataljonu ne tikai aprīkojuši, bet arī pastāvīgi uzturējuši privātuzņēmēji. Nepieciešamo ekipējumu iegādājas arī pēc pieprasījuma: “Uzreiz parādās kopteri, aktīvās austiņas, viss nepieciešamais kājniekiem un specvienībām”
2022. gada decembrī propagandists Vladimirs Solovjovs savā šovā runāja par ”Ural” bataljona “izcilo kaujas apmācību”. Materiālā bija redzama militārā tehnika, kuru, pēc Solovjova teiktā, iegādājušies Krievijas uzņēmēji.
“Valsts naudas nav ne centa. Tie visi ir urālieši, vīrieši, kuri ir izcili apmācīti vienā no labākajiem treniņu poligoniem, manuprāt, ne tikai mūsu valstī, bet arī pasaulē. Tanki, bruņumašīnas un smagie un vieglie pikapi,” priecājās Solovjevs.
”Ural” bataljons nav vienīgā vienība, ko finansē privātpersonas. Kā jau iepriekš rakstījuši mediji, uzņēmēju grupa televīzijas kanāla “Cargrad” īpašnieka Konstantīna Malofejeva vadībā izveidoja prēmiju fondu, no kura Krievijas Aizsardzības ministrijas triecienbataljonu militārpersonām tiek izmaksātas prēmijas par veiksmīgu ofensīvu Ukrainā.