Irāna un Krievija vienojušās Tatarstānā kopīgi ražot 6000 bezpilota lidaparātu, ziņo The Wall Street Journal. Tie būs atjauninātie Shahed 136 modeļi – ātrāki, ar uzlabotu dzinēju. Tatarstāna atklāti runā par bezpilota lidaparātu ražošanas organizēšanu republikā, tostarp to, kurus var izmantot militārām vajadzībām. Viens no uzņēmumiem jau ir uzsācis savu ražošanu. Ražošana atrodas Jelabugā, šo pilsētu apmeklēja Irānas delegācija.
Kā ziņo WSJ, Irānas delegācija Jelabugā ieradās 5.janvārī. To vadīja Abdollah Mehrabi, viens no Islāma revolucionārās gvardes korpusa aviācijas un kosmosa spēku vadītājiem, un Gassem Damavandyan, bezpilota lidaparātu uzņēmuma Quds Aviation Industry rīkotājdirektors.
Izdevums apgalvo, ka Irāna un Krievija strādās pie jauna Shahed 136 modeļa izstrādes, kurā paredzēts iekļaut jaunu dzinēju, kas ļauj ierīcei lidot ātrāk un tālāk. Tas, pēc militāro analītiķu domām, radīs Ukrainai jaunas problēmas.
WSJ norāda, ka rūpnīcas būvniecība vēl nav pabeigta, tāpēc nav paredzams, ka ražošanas līnijai būs tūlītēja ietekme uz spēku līdzsvaru Ukrainā. Turklāt, saskaņā ar WSJ datiem, bezpilota lidaparātu rūpnīca būs daļa no viena miljarda dolāru darījuma starp Teherānu un Maskavu.
Par to, ka Krievija un Irāna ir noslēgušas vienošanos par uzbrukuma bezpilota lidaparātu ražošanu Krievijas Federācijas teritorijā, izmantojot Irānas rasējumus un sastāvdaļas, CNN ziņoja 2022.gada novembrī. Pēc publikācijas avota teiktā, ražošanai bija jāsākas pēc dažiem mēnešiem, runa bija par tūkstošiem bezpilota lidaparātu.
Komentējot laikraksta The Wall Street Journal informāciju, Krievijas prezidenta pārstāvis Dmitrijs Peskovs sacīja, ka Krievijai ir vairākas savas programmas, lai radītu bezpilota lidaparātus “dažādiem mērķiem”.
“Šīs programmas tiek īstenotas. Jūs zināt, ka nesen tika pieņemts, parakstīts un publiskots prezidenta norādījumu saraksts par bezpilota lidaparātu izstrādi. Tāpēc mums ir savas attīstības programmas,” žurnālistiem sacīja Peskovs, neko konkrētu par Tatarstānas ražotni nepasakot.
To, ka Tatarstāna gatavojas ražot smagos dronus Aizsardzības ministrijas un Krievijas pasta vajadzībām, 2022. gada oktobrī pastāstīja Republikas Zinātņu akadēmijas Aprites ekonomikas centra vadītāja vietnieks Vasīlijs Šestjuks. Pēc viņa teiktā, plānots uzsākt bezpiltou lidaparāts (UAV) ”Bars” ar kravnesību 15 kilogrami, 300 kilogrami un viena tonna, kā arī UAV ”Letjaga” (ar kravnesību 3,5 kilogrami) ražošanu. Sumus grupa piedalījās drona projekta izstrādē.
Šestjuks sacīja, ka ir izstrādāta arī dzinēju līnija, kas ir par 8,4% efektīvāki nekā to kolēģi. Pirmajā posmā, 2023. gadā, viņi plānoja saražot 300 ierīces, bet kopumā – līdz 2 tūkstošiem gadā. Investīcijas projekta uzsākšanā sastāda 1,4 miljardus rubļu, no kuriem jau ir piesaistīti 250 miljoni rubļu, nākotnē plānots piesaistīt vēl 5,9 miljardus rubļu.
2022. gada novembrī Kazaņas izdevums ”Business Online” ziņoja, ka šis projekts nav vienīgais: pēc žurnālistu domām, Tatarstānā var parādīties vēl viena līdzīga dronu produkcija. Par kādu projektu tika runāts, netika ziņots.
12. janvārī Tatarstānas prezidents iepazinās ar “jauno bezpilota lidaparātu ražošanu”. Tas atrodas speciālās ekonomiskās zonas “Alabuga” teritorijā republikas Jelabugas reģionā.
“UAV var atrisināt uzdevumus meža ugunsgrēku uzraudzības, aerofotografēšanas, produktu piegādes, lauksaimniecības, drošības un uzraudzības un daudzās citās jomās. Nākotnē plānots saražot līdz tūkstoš vienībām dronu gadā,” pavēstīja prezidenta preses dienestā.
Turpat, SEZ teritorijā, notika Speciālās ekonomiskās zonas uzraudzības padomes sēde, kurā Tatarstānas prezidents atbalstīja bezpilota lidaparātu ražošanas projektu. Tā ieviešanu veiks Maskavas SIA “Albatross”. Uzņēmums plāno paplašināt ražošanas platību līdz 2,2 tūkst.m². Plānots izveidot līdz 400 darba vietām.
”Albatros” vadītājs Iļja Voronkovs sacīja, ka investīciju apjoms ir 990 miljoni rubļu. Finansējuma avots, pēc viņa teiktā, būs viņa paša līdzekļi. Atmaksāšanās periods būs viens gads. Nodokļu atskaitījumi būs 1,5 miljardi rubļu gadā. Viņš arī pastāstīja, ka 75% produkcijas tiks veidota dažādu objektu fotografēšanai, pārējais – militāri rūpnieciskai lietošanai.
Neskatoties uz to, ka ”Albatros” formāli nav saistīta ar valdības un aizsardzības struktūrām, 2013. gadā mediji ziņoja, ka tiesībsargājošajām iestādēm tika piegādāti izlūkošanas droni ar zīmolu ”Albatros”. To ražošanu veica koncerns ”Vega”, kas ir daļa no Rostec struktūrām. Turklāt ”Albatross” helikopteru bezpilota lidaparātus pēc tam izstrādāja Krievijas ”Helicopters” holdings, kas arī ir daļa no Rostec, taču tie tika noslepenoti.