Puya alpestris jeb “Safīra tornis” ir bromēliju sugas augs, kuras dzimtene ir Čīles Andos. Par tā reto uzziedēšanu savā Facebook lapā paziņoja Birmingemas Botāniskais dārzs.
Līdz auga uzziedēšanai var paiet desmitiem gadu. Augs ir ananāsu attāls radinieks. Tas ir sastopams aptuveni 2200 metru augstumā, un to apputeksnē kolibri.
Bet, tā kā kolibri botāniskajos dārzos nav sastopami, botāniķi izmanto otas, lai atkārtotu to ietekmi. Puya alpestris zied patiešām iespaidīgi. Starp tumši zaļajām lapām un muguriņām ir metāliski tirkīza ziedi ar spilgti oranžām putekšņlapām.
“Katrs zieds dzīvo tikai dažas dienas, kas dod mums ierobežotu laiku, lai sniegtu dabai palīdzīgu roku. Tā kā trūkst dabisko apputeksnētāju, tā vietā mēģināsim apputeksnēt ar rokām,” sacīja Birmingemas Botāniskā dārza zinātnieks Alberto Trinco.
Pēc pētnieku domām, augs dārza kolekcijā atrodas vairāk nekā 20 gadus. Tiek uzskatīts, ka tā ziedēšana ilgs no 10 dienām līdz divām nedēļām.
Diemžēl šis augs ir monokarpisks, kas nozīmē, ka pēc ziedēšanas tas mirs. Taču zinātnieki cer, ka ziedu apputeksnēšana ar otu ļaus viņiem savākt sēklas.