ASV uzskata, ka kaujas Ukrainā turpināsies arī 2024. gadā, taču ir vairāk nekā jebkad pārliecinātas par nepieciešamību turpināt atbalstīt Ukrainu, raksta laikraksta The Washington Post (WP) apskatnieks Deivids Ignācijs.
“Sabiedroto nedrīkst pamest”
Pēc žurnālista teiktā, vērtējot Ukrainas pieticīgos panākumus pretuzbrukuma laikā, ASV administrācijas amatpersonas atklāti apspriež ar Kijivu “gūtās mācības”.
ASV administrācijas galvenais secinājums ir tāds, ka karadarbība turpināsies arī nākamajā gadā un, ka Vašingtonai un tās sabiedrotajiem ir jāpaliek nelokāmiem, atbalstot Ukrainu.
Pēc raksta autora domām, šāds noskaņojums valda “visos ASV varas iestāžu līmeņos”. Vasara Ukrainai un tās atbalstītājiem Rietumos izvērtās par vilšanos, atzīst Ignācijs, taču uz diplomātisku izlīgumu ASV nav cerību.
“Tā vietā, lai meklētu ātru diplomātisko izeju, lielākā daļa augstāko ASV amatpersonu šķiet vairāk nekā jebkad agrāk pārliecinātas par nepieciešamību pēc spēcīga atbalsta Kijivai. Pēc viņu domām, nedrīkst pieļaut, ka ASV pamet savu sabiedroto, ”raksta laikraksta apskatnieks.
Nav strupceļa, saka Vašingtona
Žurnālists atgādina, ka ASV nacionālās drošības padomnieks Džeiks Salivans šonedēļ izteicies, ka Vašingtona netic, ka konflikts starp Krieviju un Ukrainu būtu nonācis strupceļā.
“Mēs neticam, ka konflikts ir nonācis strupceļā. … Mēs redzam, ka Ukraina turpina metodiski, sistemātiski atgūt teritorijas,” sacīja Salivans.
Neraugoties uz apņemšanos turpināt atbalstīt Kijivu, ASV amatpersonas dažkārt kritizējušas veidu, kā Ukrainas bruņotie spēki veic pretuzbrukumu.
Taču viņi arī atzīst, ka neviens no pašreizējiem ASV militārajiem spēkiem nav piedalījies tik “nesaudzīgās, nežēlīgās kaujās Pirmā pasaules kara stilā, ar kādām saskārās Ukraina”, atzīmē apskatnieks.
Prognoze šim gadam
ASV uzskata, ka Ukrainas bruņotie spēki “maz ticams, ka sasniegs Melno jūru un nogriezīs Krievijas sauszemes ceļu uz Krimu pirms ziemas iestāšanās, kā viņi cerēja”.
Neskatoties uz to, ASV joprojām uzskata, ka ukraiņi “šogad varētu ievērojami vājināt Krievijas pozīcijas”, izlaužot pirmo un otro Krievijas aizsardzības līniju.
Pēc amerikāņu domām, pēc tam ukraiņu vienības varēs “ātri pārvietoties uz austrumiem un rietumiem”.
Tomēr Ukraina neveiks “izšķirošu triecienu” līdz gada beigām, kas nozīmē, ka bruņotais konflikts turpināsies līdz 2024.gadam un, iespējams, arī pēc tam, raksta WP apskatnieks.
Pēc viņa teiktā, ASV amatpersonas šādos apstākļos uzskata, ka “stratēģiskā pacietība” joprojām ir labākais ierocis.
Amerikāņu padoms
Saskaņā ar publikāciju, Pentagona amatpersonas iesaka Ukrainas bruņotajiem spēkiem labāk noteikt prioritātes un koncentrēt savus spēkus uz iespējamiem izrāviena punktiem. ASV uzskata, ka Ukrainai nevajadzētu izkliedēt savus spēkus vairākos virzienos vienlaikus.
Turklāt viena no amerikāņu aplēsēm ir tāda, ka Ukrainas bruņotie spēki kopš karadarbības sākuma jau ir iztērējuši 2 miljonus 155 mm NATO kalibra šāviņu, kas ir gandrīz izsmēlis Rietumu krājumus.
ASV amatpersonas mudina Ukrainu koncentrēt artilērijas apšaudes uz tās svarīgākajiem mērķiem un izmantot to, lai “panāktu strauju virzību uz saviem mērķiem”.
Vēl viens Pentagona priekšlikums ir mazāk paļauties uz izlūkošanas bezpilota lidaparātiem un vairāk uz sauszemes izlūkošanas spēkiem.
Vēl viens ieteikums ir dot zemākajām pakāpēm lielāku brīvību. Pēc amatpersonu (kuru vārdi netiek sniegti) ziņām, Ukrainas puse uz šiem priekšlikumiem reaģējusi pozitīvi, lai gan “pēdējo nedēļu laikā diskusija ir kļuvusi asa”.
Konflikts nebūt nav beidzies
Rakstā arī teikts, ka ASV apsver vairākus jaunus veidus, kā palielināt atbalstu Ukrainai.
Piemēram, Vašingtonā pieaug atbalsts Kijivas nodrošināšanai ar raķešu dzinēju kasešu munīciju, raksta Ignācijs. Šāda kasešu munīcija spēj trāpīt dziļāk nekā artilērijas versijas, ko ASV sāka piegādāt Ukrainai pagājušajā mēnesī, skaidroja žurnālists.
Kasešu munīcijas sūtījumi jau iepriekš ir izpelnījušies ASV sabiedroto kritiku .
ASV uzskata arī, ka Ukraina palielinās uzbrukumu skaitu teritorijām, kuras tā uzskata par Krievijas teritorijām, kā arī Krimai. ASV administrācijas nostāja joprojām ir tāda, ka tā neveicina un nepieļauj uzbrukumus Krievijas teritorijai.
“Ukraina ir iegājusi grūtā periodā, kad no visām pusēm tiek dzirdami pārmetumi saistībā ar gauso pretuzbrukumu. Taču karš vēl nebūt nav beidzies”, secināja laikraksta apskatnieks.