Ukrainas armijas pretuzbrukums zaudēto dienvidu reģionu atgūšanai, par ko aizsardzības ministrs Oleksijs Rezņikovs paziņoja pirms vairāk nekā mēneša, tiek atlikta.
Kamēr Krievijas amatpersonas steidzīgi paātrina gatavošanos aneksijas referendumiem, Ukrainas militārpersonas baidās, ka armijas virzība uz Hersonu un Zaporožje to padarīs neaizsargātu, aģentūrai Bloomberg norādīja situāciju pārzinošas Rietumu amatpersonas.
Pēc viņu domām, Kijeva turpina gatavoties pretuzbrukumam, taču uzbruks tikai tad, kad būs pārliecināta, ka tā var progresēt.
Tikmēr Krievija cenšas pastiprināt dienvidu karaspēka grupējumu, pārceļot spēkus no Donbasa un upurējot ofensīvas tempu pašpasludinātajā DTR. Pēc Eiropas izlūkdienestu datiem, uz Krimu ir pārvietotas vismaz 8 bataljonu taktiskās grupas, no kurām katra ir no 800 līdz 1000 vīru.
Ukraina atbildēja ar virkni triecienu Krimas objektiem, tostarp Krievijas lielākajai aviobāzei Novofedorovkā, kur 9.augustā tika iznīcinātas vismaz astoņas lidmašīnas, vēsta avoti Rietumos.
Oficiāli Kijiva nav uzņēmusies atbildību par uzbrukumu, kas Krievijai izraisīja, iespējams, lielāko kaujas lidmašīnu zaudējumu kopš Otrā pasaules kara. CNN avoti, kas iepazinušies ar Ukrainas valdības slepeno ziņojumu, apgalvo, ka uzbrukumu sarīkojuši Ukrainas bruņotie spēki.
Ukrainas militārpersonu taktika ir pārgriezt Krievijas armijai “dzīvības līnijas”, atņemot tai piegādes kanālus, pa kuriem tehniku un papildspēkus var pārvest uz okupētajām pilsētām. Šim nolūkam tiek izmantotas amerikāņu HIMARS raķešu sistēmas, pateicoties kurām Ukrainas bruņotajiem spēkiem izdevās padarīt neizmantojamus visus tiltus pāri Dņepru Hersonā. Tagad Krievijas armijas apgāde pilsētā gandrīz tikai balstās uz diviem pontonu prāmjiem, raksta Kara izpētes institūta eksperti.
Neskatoties uz to, Kijiva negaida ātru Hersonas atgūšanu. Pastāv “iespēja”, ka pilsēta tiks atkarota dažu mēnešu laikā, nevis ātrāk, 10.augustā sacīja Ukrainas prezidenta biroja padomnieks Aleksejs Arestovičs. Lai “pilnībā atbrīvotu” Krievijas okupētās teritorijas, karš būs jāizcīna līdz Jaunajam gadam vai pat nākamajai vasarai, viņš sacīja.
Ukrainas stratēģija, lai iznīcinātu piegādes ķēdes, izskatās pamatota, sacīja Filips O’Braiens, University of St. Andrews stratēģijas profesors: “Jūs varat vai nu sist ar galvu pret sienu, kas nav īpaši gudri, ja jūsu pretiniekam ir lielāks uguns spēks nekā jums, vai arī jūs varat viņu vājināt, atņemot viņam krājumus.”
Ukraina ir ieinteresēta, lai Krievija pārvietotu pēc iespējas vairāk karaspēka uz dienvidiem un labprātāk cīnītos Hersonā, nevis Donbasā, O’Braiens uzskata: “Jo vairāk krievu karavīru Hersonā, jo labāk Ukrainai.”