Kremļa fīrers Vladimirs Putins pēc Ukrainas pretuzbrukuma neveiksmes “sajuta Ukrainas vājumu” un ir “gatavs iet uz uzvaru”, tostarp veikt kārtējo mēģinājumu ieņemt Kijivu un Harkivu, medijam Meduza pavēstīja prezidenta administrācijai tuvi avoti.
“Ja būs nepieciešama mobilizācija, viņš to paziņos. Ja ir nepieciešams vēl vairāk novirzīt ekonomiku uz kara pamata, viņš to darīs. Viņš iet uz principu,” skaidroja viens no izdevuma sarunu biedriem.
Kremlis Harkivas ieņemšanu uzskata par “reālu mērķi”, pēc kura karš varētu pakāpeniski beigties. Pirms tam Putins vairākkārt bija teicis, ka, lai pārtrauktu regulāro Belgorodas apgabala apšaudi, ap to nepieciešams izveidot “sanitāro zonu”. Tajā pašā laikā Krievijas reģions tiek apšaudīts tieši no Ukrainas Harkivas apgabala.
Augsta ranga drošības amatpersonas ir pārliecinātas, ka Krievijas armija ir spējīga ieņemt Harkivu, taču tālāka virzīšanās dziļāk Ukrainā ir “sarežģīta”, saka Meduzas avots “Krievijas elites” vidū. “Simboliski šī arī ir uzvara. Pilsēta ar vienu miljonu iedzīvotāju, kurā ir liels krievvalodīgo iedzīvotāju skaits,” atzīmēja sarunbiedrs.
Tomēr pagaidām nevienam no Meduza avotiem nav informācijas, ka lēmums uzbrukt Harkivai būtu pieņemts. Tas var prasīt jaunu mobilizācijas vilni, taču “gandrīz viss jau sen ir gatavs, jautājums ir tikai par situāciju frontē”, atzīmē sarunu biedri.
Krievijas varasiestādes plāno tuvākajā laikā mobilizēt vismaz 300 tūkstošus cilvēku, lai sāktu Harkivas ielenkšanas operāciju. Saskaņā ar vienu no avotiem “neviens nevēlas pārvērst Ukrainas otro lielāko pilsētu par otru Mariupoli”, tāpēc “ir ideja” padarīt to par demonstrējumu tam, kā krievi “prot cīnīties civilizēti”.
“Mobilizācijas 2.0” ietvaros uz fronti var nogādāt rezervistus, tos, kuriem militārajās kartēs ir ielīmētas mobilizācijas instrukcijas, un iesaucamos, kuri būs spiesti parakstīt līgumu. Nevar izslēgt pilnvērtīgu otro mobilizācijas vilni.
Harkivas apgabalu pēc pilna mēroga iebrukuma daļēji okupēja Krievijas karaspēks. 2022. gada septembrī Ukrainas bruņotie spēki uzsāka pretuzbrukumu un atbrīvoja lielāko daļu reģiona pilsētu un ciematu.