Kremļa fīrers Vladimirs Putins izveidoja Krievijā ekonomisko modeli, kurā vīrietim ir izdevīgāk mirt, lai viņa ģimenei būtu laba finansiālā nākotne. Par to raksta franču laikraksts Le Monde .
“Ir izveidojies dīvains ekonomikas modelis, saskaņā ar kuru miris krievs savai ģimenei pelna vairāk nekā dzīvs. Faktiski, ja vīrietis nolemj karot un mirst vecumā no 30 līdz 35 gadiem, tas ir, vecums kad viņš visu mūžu būs visaktīvākais un vislabākajā formā, viņa nāve no ekonomiskā viedokļa būs “izdevīgāka” nekā viņa nākotne,” teikts materiālā.
Žurnālisti skaidroja, ka ievērojamie līdzekļi, kas iztērēti Krievijas militārajam sektoram, tostarp maksājumi līgumkaravīriem un kompensācijas bojāgājušo karavīru ģimenēm, veido finanšu “burbuli”, kas pagarina karu.
“Krievijas prezidents Vladimirs Putins cenšas piesaistīt jaunus brīvprātīgos cīņai frontes līnijās. Gan federālās, gan reģionālās Krievijas varas iestādes sola milzīgas algas, kārdinošus sociālos pabalstus un ievērojamus bonusus, lai piesaistītu jaunus karavīrus. Viņi arī veic propagandas kampaņas uz ielām, universitātēs, sociālajos tīklos un televīzijā, lai piesaistītu dienestam,” teikts Le Monde rakstā.
Konkrēti, lai piesaistītu vēl vairāk brīvprātīgo, Putins 2024. gada jūlijā nolēma dubultot līgumkaravīru mēnešalgu no 195 000 rubļu (1910 eiro) līdz 400 000 rubļu (3900 eiro), kas ir 10 reizes vairāk nekā vidējā alga Krievijā.
Turklāt nāves gadījumā frontē militārpersona ģimene atkarībā no reģiona saņems 11 miljonus rubļu (ap110 tūkstošus eiro) pēc Krievijas standartiem.
Kā atzīmēja krievu ekonomists Vladislavs Inozemcevs, Krievijai šāda lielgabalu gaļas vervēšanas metode ir jaunums, jo iepriekš karavīri tika vervēti ar stāstiem par patriotisku pienākumu vai vienkāršu piespiešanu. Tagad parasts krievs, kurš pelna vidēji 300-400 eiro, saskaras ar kolosālu finansiālu kārdinājumu, kas nereti viņam atsver riskus.
Žurnālisti arī uzsvēra, ka, pieņemot darbā, Krievijas militārpersonas saņem papildu vienreizēju naudas atlīdzību 1,2 miljonu rubļu (vairāk nekā 11 500 eiro) apmērā, kā arī bauda privilēģijas sev un savai ģimenei:
īpašas hipotēkas likmes;
piekļuvi valsts prestižākajām augstskolām bez iestājeksāmeniem;
ērtu pensiju nodrošināšanu un sociālo statusu.
“Kremļa līderis pasniedz “speciālās operācijas” veterānus kā “jauno eliti”, liekot domāt, ka kādu dienu viņu fotogrāfijas varētu rotāt skolas solus,” teikts materiālā.
Par vienu no blakusparādībām iedzīvotāju pārpludināšanai ar naudu Le Monde nosauca nenormālu ekonomikas “izaugsmi”, kas tiek uzturēta paaugstinātā patēriņa līmenī.
“Tas noved pie tā sauktās ekonomikas pārkaršanas, kad cenas strauji pieaug, nespējot apmierināt milzīgo pieprasījumu – ražošanas jaudas valstī ir izsmeltas,” skaidro žurnālisti.