Bijušajam Krievijas Valsts domes deputātam pārbēdzējam Iļjam Ponomarjovam radusies provokatīva doma. Viņš ir pārliecināts, ka vienīgais veids, kā izbeigt karu Ukrainā ar pieņemamiem nosacījumiem, ir veikt valsts apvērsumu un gāzt Vladimiru Putinu. Ar šādu vadmotīvu sava viedokļa izklāstu ievada Washington Post starptautiskais žurnālists, rakstnieks un scenārists Deivids Ignācijs
Personīgi es uzskatu, ka Ponomarjova plāns ir bīstams gan ASV, gan Ukrainai. Galu galā galvenais Ukrainas opozīcijas princips Krievijas iebrukumam, saskaņā ar kuru Rietumi tai dod ieročus, ir tas, ka tā nekaro svešā teritorijā un neizplata vardarbību. Un, lai gan daži Ponomarjova priekšlikumi ir intriģējoši, nav iespējams apstiprināt, vai viņa teiktais ir patiess.
Bet šobrīd Ukrainā ir strupceļš, to skaidri aprakstīja Ukrainas Bruņoto spēku komandieris ģenerālis Valērijs Zalužnijs rakstā žurnālam Economist, tāpēc negaidītas idejas, piemēram, Ponomarjova, nevar nepiesaistīt uzmanību. Ukraina un tās sabiedrotie cenšas rast izeju no asiņainā strupceļa – taču ne tā, lai atdotu Krievijai tās sagrābtās teritorijas.
Ponomarjovs savu sazvērestību uztver ar brutālu nopietnību: intervijā viņš sevi raksturoja kā Krievijas brīvības leģiona grupējuma politisko vadītāju, kura bruņotajos spēkos, pēc viņa teiktā, ir četri bataljoni ar kopējo spēku aptuveni 1600 cilvēku, un 5 -10 tūkstoši karavīru atbalstītāji pašā Krievijā.
Ponomarjovs piedalās arī Tautas deputātu kongresā, Krievijas ēnu parlamentā, kas atrodas Polijā un ar aptuveni 100 deputātiem, no kuriem 40, pēc viņa teiktā, atrodas Krievijā. Deputāti koordinē Brīvās Krievijas leģiona darbu un galvenokārt izstrādā jaunus likumus un jaunu konstitūciju pēcPutina Krievijai. Viņi plāno novembrī Varšavā sarīkot plašu sanāksmi, lai apspriestu pāreju uz brīvām vēlēšanām Krievijā.
Ponomarjovs aprakstīja savas operācijas Krievijā: bezpilota lidaparātu uzbrukumu Kremlim maijā, ko veica pilsētas partizānu grupējums, kas ir viegli saistīts ar Ponomarjovu un Tautas deputātu kongresu; jūnijā leģionu reidi Belgorodā un Šebekino, kas atrodas netālu no Krievijas robežas; ikdienas (kā viņš apgalvo) sabotāža uz dzelzceļiem Krievijā.
Ponomarjovs sacīja, ka viņa grupa tagad gatavojas izšķirošajam gājienam uz Maskavu.
Viņš saka arī, ka viņa grupa ir aiz 2022. gada augustā notikušās slavenā krievu nacionālistu rakstnieka meitas Darjas Duginas slepkavības. ASV izlūkdienesti uzbrukumā vainoja Ukrainas izlūkdienestus un paziņoja, ka neatbalsta šādas metodes. (The New York Times rakstīja par to 2022. gada oktobrī.) Ponomarjovs apgalvo, ka viņa grupa cieši sadarbojas ar Ukrainas izlūkdienestiem.
Ponomarjovs ziņo arī, ka piedalījies militārā komandiera Vladlena Tatarska aprīlī notikušās slepkavības un maijā notikušā atentāta pret prokremlisko rakstnieku Zaharu Prilepinu organizēšanā.
“Šo personīgo uzbrukumu iemesls ir vienkāršs,” skaidro Ponomarjovs, “mēs vēlamies sūtīt signālu visiem valdības atbalstītājiem: ja esat iesaistīts karā, jūs neesat drošībā.”
Apvērsuma plāns un atzīšanās par slepkavību organizēšanu izskan omulīgā viesistabā Vašingtonā, un Ponomarjovs nepavisam neizskatās pēc fanātiska revolucionāra, bet drīzāk pēc parlamenta deputāta vai biznesa līdera – patiesībā tas ir tas, ko viņš darīja pirms aiziešanas no Valsts domes, lai emigrētu. Ponomarjovs stāsta, ka uz Ukrainu pārcēlies no Krievijas uzreiz pēc tam, kad 2014.gadā Domē nobalsojis pret Krimas aneksiju, un Kijivā atvēris naftas un gāzes uzņēmumu Trident Acquisitions, kas tagad ir iekļauts Nasdaq biržā. Viņš salīdzina sevi ar Šarlu de Golu, kurš organizēja nelielu franču spēku, lai cīnītos pret nacistu atbalstīto Francijas valdību Otrajā pasaules karā.
“Krīzes brīžos mazam, bet disciplinētam spēkam var būt izšķiroša loma,” viņš ir pārliecināts. Tas ir tieši viņa mērķis. Vervējot krievu brīvprātīgos (viņš saka, ka saņem 1000 pieteikumu mēnesī un no viņiem atlasa 40 uzticamus jauniesauktos), viņš cer, ka izdosies izveidot spēkus, kas dosies uz Maskavu, kā to jūnijā izdarīja Jevgeņija Prigožina algotņi.
Prigožins apturēja gājienu un vēlāk gāja bojā noslēpumainā lidmašīnas avārijā. Bet Ponomarhvs saka, ka neapstāsies.
Viņš apgalvo, ka Putina gāšana ir vienīgais veids, kā apturēt Ukrainas nogurdinošo karu. “Kas ir gaisma tuneļa galā? Režīma maiņa! Tā ir lētāka alternatīva, ”viņš uzstāj.
Ponomarjovs sacīja, ka viņa apvērsuma plānu atbalsta Ukrainas militārais izlūkdienests, taču ASV viņam ir nopietna pretestība. Viņš sacīja, ka vēstījums, ko viņš saņēma no Amerikas amatpersonām, bija: “Mēs nevēlamies piedalīties šajā procesā.”
Šobrīd Ponomarjova kampaņa vairāk šķiet pieticīgu mēģinājumu sērija, nevis pilnvērtīga operācija. Ņemsim, piemēram, bezpilota lidaparātu uzbrukumu Kremlim 3. maijā. Ponomarjovs stāsta, ka viņa grupa kontrabandas ceļā ievedusi vairākus Ukrainas dronus Krievijā. Grupas dalībnieki sūtīja bezpilota lidaparātus Kremļa virzienā vienlaikus no Maskavas austrumiem un dienvidrietumiem. Taču bezpilota lidaparāti nesa tikai kilogramu sprāgstvielas un lielus postījumus nenodarīja, atzina Ponomarjovs, taču to mērķis bijis demonstrēt spēju trāpīt precīzā mērķī.
Ponomarjovs uzskata par uzvaru, ka Vladimirs Putins atcēla maijā plānotās Otrā pasaules kara uzvaras dienas svinības, iespējams, tāpēc, ka drona uzbrukums satrauca sabiedrību. Viņa atbalstītājiem ir vēl vairāki bezpilota lidaparāti, kas ir sagatavoti turpmākiem uzbrukumiem.
Krievijas vēsture ir garš saraksts ar sazvērestībām un apvērsumiem, reāliem un iedomātiem. Režīma maiņai, sacīja Ponomarjovs, nepieciešami trīs elementi: uzticams militārs spēks; pašmāju elite zaudē cerību uz status quo; un alternatīvā valdība.
Ponomarjovs sacīja, ka strādā pie visiem trim.