Narcisms ir psiholoģiska iezīme, kurā cilvēks uztver sevi kā unikālu indivīdu un uzskata sevi par labāku par citiem. Dažos gadījumos tas var pārvērsties par patoloģiju, ko bieži pavada citas diagnozes, piemēram, bipolāri traucējumi un depresija.
Viens no visgrūtāk ārstējamiem personības traucējumiem ir narcisms. Pie šāda secinājuma nonākuši zinātnieki no Jēnas universitātes slimnīcas un Minsteres universitātes.
Narcisms ir psiholoģiska iezīme, kurā cilvēks uztver sevi kā unikālu indivīdu un uzskata sevi par labāku par citiem. Tajā pašā laikā veselā cilvēkā tās rada ambīcijas un vēlmi izpatikt. Bet saskaņā ar noteiktu bērnībā paredzētu scenāriju šāda uzvedība var pārvērsties par patoloģiju, ko bieži pavada citas diagnozes, piemēram, bipolāri traucējumi un depresija.
The Lancet publicētajā pētījumā bija iekļauti aptuveni divi tūkstoši cilvēku, tostarp indivīdi ar narcistiskām iezīmēm.
Tika konstatēts, ka šie pacienti mazāk labi reaģē uz kognitīvās uzvedības terapiju, kas mēģina novērst negatīvās domāšanas modeļus. Zinātnieki skaidroja, ka psihoterapeiti bieži vien ķeras pie līdzīgām metodēm, taču šajā gadījumā tās nedarbojas labi.
Grupā, kurā eksperti izmantoja psihoanalīzi, lietas bija nedaudz labākas.
Tomēr, pēc ārstu domām, narcisus ir grūtāk ārstēt nekā cilvēkus bez šādām iezīmēm. Pēc pētnieku domām, narcisma ārstēšanai nepieciešams īpašu saziņas modeļu komplekss starp ārstu un pacientu.
Kā noteikt, vai jums ir narcistiski personības traucējumi
Saskaņā ar grāmatā ”Diagnostical and Statistical Manual of Mental Disorders” aprakstīto, ir deviņas narcistisku personības traucējumu pazīmes. Ja ir vismaz piecas no tām, ārsts var izteikt aizdomas par traucējumiem.
Parasti šī persona:
Ir uzpūsta sevis nozīmes sajūta. Viņš bieži pārspīlē savus sasniegumus un talantus. Sagaida, ka cilvēki apbrīnos viņa rīcību, pat ja tā bija maznozīmīga.
Aizņemta ar sapņiem par neierobežotiem panākumiem, spēku, skaistumu vai ideālu mīlestību. Narcists var pateikt katram jaunajam partnerim, ka viņš ir viņa dzīves mīlestība, vai sagaidīt no viņa, ka viņš piepildīs visas fantāzijas.
Pārliecināts, ka viņš ir unikāls un viņam ir maz līdzinieku. Tāpēc apkārtējai videi ir tam jāatbilst. Narcists par draugiem un partneriem izvēlas “īpašus” cilvēkus, piemēram, tos, kuriem ir augsts sociālais statuss vai modeles izskats. Narcisiem patīk sevi saistīt ar dārgiem zīmoliem, un tas var attiekties gan uz viņu darba projektiem, gan uz apģērba izvēli.
Prasa pastāvīgu uzmanību, atzinību un apbrīnu pat par sīkumiem.
Ir pilnīgi pārliecināts, ka visi viņam ir parādā. Cerībās pret citiem cilvēkiem parasti ir pārāk augstas. Tuviem cilvēkiem ir pienākums izpildīt narcisa lūgumus pēc pirmajā zvana.
Izmanto citus cilvēkus , lai sasniegtu savus mērķus. Tajā pašā laikā narciss nav pieradis sirsnīgi pateikties par pakalpojumiem un dara to tikai pieņemtās ētikas normas ietvaros.
Neempātisks. Šādi cilvēki nespēj vilkt paralēles starp savām un citu jūtām. Tāpēc narciss pat divreiz nedomā, vai kādam nodarīts pāri.
Bieži vien apskauž citus un uzskata, ka citi uz viņu ir greizsirdīgi. Pēdējā gadījumā tieši tas ir viņa arguments, kad kritizēts tiek pats.
Augstprātīgi izturas pret citiem cilvēkiem. Šāds cilvēks pilnīgi patiesi tic, ka ir labāks par citiem, un citu cilvēku trūkumi ir lielisks iemesls sevis apliecināšanai.
Kā sazināties ar narcisu
Pirmkārt, kā iesaka psihologi, jums jāmēģina emocionāli distancēties. Centieties ignorēt toksiskus paziņojumus un manipulācijas. Tajā pašā laikā atcerieties, ka no šādiem cilvēkiem ir bezjēdzīgi gaidīt pēkšņas izmaiņas uzvedībā, jo šādi cilvēki ir pārliecināti, ka viņi nepieļauj kļūdas.
Ir arī vērts iezīmēt savas personīgās robežas. “Ar mani tas vairs neies cauri”, “Es neiekritīšu uz šīm manipulācijām” – frāzes, kas palīdzēs izvairīties no nepatīkamas sarunas vai uzmācīgiem narcista lūgumiem.
Ja cilvēks sāk ķerties pie manipulācijām, mēģiniet sniegt pēc iespējas īsākas atbildes, nosacīti “jā” un “nē”. Samazinot saziņu, jūs sniedzat šādai personai daudz mazāk iemesla pieķerties kādai frāzei un uzsākt uzbrukumu.
Speciālisti arī iesaka pieturēties pie sarunas tēmas un nenovirzīties no tās.
Visbeidzot, atcerieties, ka, ja jums patiešām ir nepieciešams kaut ko panākt no narcisa, varat ķerties pie uzslavām. Visticamāk, narciss pat izjutīs prieku, izpildot tavu lūgumu.