Imperatora Naruhito vienīgā meita, princese Aiko, ceturtdien savā pirmajā solo preses konferencē kā pieaugušais karaliskās ģimenes loceklis sacīja, ka viņai ir salauzta sirds par daudzu dzīvību zaudēšanu Ukrainā, raksta Japan today (šeit )
“Es jūtos ļoti salauzta par daudzu vērtīgu dzīvību zaudēšanu Ukrainā,” sacīja Aiko, atbildot uz jautājumu par Krievijas iebrukumu.
Citējot sava tēva dzimšanas dienas piezīmi februārī, Aiko sacīja, ka viņa cer, ka apmaiņa starp cilvēkiem pārvarēs valstu un reģionālās robežas un novedīs pie mierīgas pasaules, kurā cilvēki pacieš atšķirības.
“Es ļoti ticu mieram,” viņa piebilda, atzīmējot savu vizīti Hirosimā kā pamatskolas skolniece, kad viņa ļoti izjuta miera nozīmi pēc šausminošās ainas no 1945. gada 6. augusta atombumbu salidojuma miera muzejā. .
Augot, viņa stāstīja, ka viņas vectēvs imperators emeritus Akihito, kurš pirms trim gadiem atteicās no troņa, bieži viņai stāstīja, kādi ir karaliskie pienākumi: palikt tuvu cilvēkiem — mācība sekoja arī viņa dēlam Naruhito.
“Es uzskatu, ka vissvarīgākais ir izpildīt savu pienākumu kā karaliskajam loceklim, vienlaikus lūdzot par tautas laimi un daloties priekos un bēdās,” Aiko sacīja savā pirmajā preses konferencē kopš pilngadības sasniegšanas 20 gadu vecumā 1. decembrī.
Viņas vectēvs, pretrunīgi vērtētā nelaiķa imperatora Hirohito dēls, ar kura vārdu Japāna cīnījās Otrajā pasaules karā, savu karjeru veltīja miera veicināšanai. Viņš iekaroja daudzu sirdis, sazinoties ar diskriminētajiem un katastrofu upuriem ar savas sievas Mičiko palīdzību, kas bija pirmā vienkāršā iedzīvotāja, kas apprecējās ar imperatoru.
Aiko sacīja, ka viņas domas attiecas uz iedzīvotājiem katastrofas skartajos apgabalos, tostarp tiem, kas joprojām atgūstas no nāvējošās 2011. gada marta zemestrīces un cunami Fukušimas prefektūrā. Trešdien četri cilvēki gāja bojā 7,4 magnitūdu zemestrīcē, kas atkal skāra reģionu.
Aiko ir Naruhito un ķeizarienes Masako, Hārvardā izglītotās bijušās diplomātes, vienīgais bērns. Pašlaik viņa studē japāņu literatūru Gakušuinas universitātē.
Drīz pēc dzemdībām Masako attīstījās stresa izraisīts psihisks stāvoklis, no kura viņa joprojām atgūstas, acīmredzot tāpēc, ka tika saņemta kritika par vīrieša mantinieka nedzimšanu.
Aiko ceturtdien pateicās Masako par “manu dzemdēšanu”.
Saskaņā ar pašreizējo likumu Aiko nav tiesīgs kāpt Krizantēmas tronī. Viņai ir arī jāpamet ģimene, ja viņa apprecas ar parastu cilvēku. Aiko sacīja, ka laulība joprojām šķiet tāla nākotne.
1947.gada Imperatora nama likums, kas lielā mērā saglabā pirmskara ģimenes vērtības, pieļauj tikai vīriešu kārtas pēctecību un liek sievietēm, kuras apprecas ar parastajiem, zaudēt savu karalisko statusu.
Valdības pasūtīta ekspertu grupa decembrī iesniedza ziņojumu premjerministram Fumio Kišidam, piedāvājot veidus, kā saglabāt potenciālos pēctečus, nemainot Japānas tikai vīriešu kārtas impērijas pēctecības sistēmu, kas nostāda sarūkošo ģimeni uz izmiršanas robežas.
Nesenās plašsaziņas līdzekļu aptaujas liecina, ka 80% sabiedrības atbalsta sievietes imperatores.
Ekspertu grupa izvairījās no diskusijām par to, vai atļaut sieviešu kārtas imperatores, un ierosināja atjaunot tagad neeksistējošās karaliskās mājsaimniecības, lai par potenciālajiem mantiniekiem adoptētu vīriešu kārtas pēcnācējus. Tā piedāvāja iespēju ļaut sievietēm saglabāt savu karalisko statusu pēc laulībām ar vienkāršām personām, kas ir mazāk strīdīgs solis.
Pastāvīgi sarūkošais karaliskās locekļu skaits ir samazinājies līdz 17. Naruhito ir tikai divi iespējamie pēcteči — viņa jaunākais brālis Akishino un viņa pusaugu dēls Hisahito, vienīgais nepilngadīgais no sirmojošās karaliskās ģimenes.