Šoreiz par limonijām. Limoniju ģintī ir ap 300 viengadīgu un daudzgadīgu sugu, Latvijas klimata apstākļos audzēšanai piemērotas tikai nedaudzas no tām. Savvaļā limonijas sastopamas Āzijas, Ziemeļamerikas un Eiropas dienvidu stepēs un pustuksnešos.
Dažas sugas apmetušās pārsāļotās augsnēs – aug pie jūras un uzkrāj šūnās sāli no jūras ūdens. Augu lapas veido rozeti, ziedi sakopoti vārpveida ziedkopās, parasti tās ir spēcīgi sazarotas un lielas. Zieda vainadziņš nav noturīgs, toties daudzkrāsainās kauslapas pēc izkaltēšanas ilgi nemaina krāsu un formu.
Platlapu limonija (Limonium latifolium) izaug 50 – 60 cm augsta. Lapas ir 25 – 60 cm garas, eliptiskas, biezas, sakārtotas rozetēs. Zied no jūlija līdz septembrim. Ziedēšanas laikā augs atgādina gaisīgu bumbu 40 – 50 cm diametrā, jo sazarotais stublājs ir kā nosēts ar sīkiem ziediņiem. Vienā un tajā pašā vietā var augt apmēram desmit gadu. Izveidotas arī dažāda auguma un nokrāsu šķirnes: “Blauer Diamant” (25 cm augsta, zied jūnijā – augustā ar violetziliem ziediem), “Blue Cloud” (30 cm augsta, ar lavandziliem ziediem).
Tatārijas limoniju (Limonium tataricum syn. Goniolimon tataricum) audzē retāk. Tirgotāji to dēvē par sudrabbalto limoniju, tomēr šāds nosaukums piešķirts visai neapdomīgi, jo abām sugām ziedu krāsa ir no dažādas intensitātes violetzilas līdz pat baltai. Tatārijas limonijas veido kuplus, 30 – 40 cm augstus cerus, sīkie ziediņi sakārtoti izlocītās skarās. Ziedus raisa jūlijā – augustā. Tatārijas limonija ir īsmūža cerveida ziemciete, tāpēc regulāri jāpavairo.
Šo sugu limonijas pie mums audzē kā daudzgadīgus augus, izvēloties saulainu vietu un labi drenētu, viegli sārmainu, dziļi sastrādātu smilšmāla augsni. Karstās vasarās zied ļoti bagātīgi. Abas sugas ir ļoti populāras visā pasaulē. Tās izmanto gan kā fona puķi sauso augu kompozīcijās, gan ziedu pušķu papildināšanai. Floristikā izmanto arī platlapu limonijas lapas. Kaltēšanai ziedkopas griež tad, kad izplaukuši gandrīz visi ziedi (trīs ceturtdaļas). Augus sasien nelielos saišķos, tos pakarina ar ziediem uz leju krēslainā, caurvējainā vietā, piemēram, mājas bēniņos. Turpinājums sekos!
Iedvesmojies pats un iesaki draugiem!