Speciālisti iesaka dārza augsnes kultivēšanu, kas padara to auglīgāku, taču katrs dārzkopis atzīs, ka augsnes sagatavošana pirms pavasara sējas un stādīšanas prasa daudz pūļu. Šo nozīmīgo, bet smago darbu var atvieglot kultivators.
Jāirdina samērīgi un jāatceras par substrātu. Nozīmīga ir gan augsnes kultivēšana, gan ielabošana, taču pirms šiem darbiem īpaši svarīga ir augsnes izpēte. Vispirms jānosaka augsnes tips, lai irdināšanas gaitā izvēlētos tai piemērotāko barošanas veidu (komposts vai mēslojums).
Irdinot augsni, atstāj tajā dažus lielākus zemes pikučus, jo tie veido augsnē gaisa atstarpes, kas zemei dod iespēju elpot. Jo smalkāk ir apstrādāta augsne, jo grūtāk tā pacieš lietu. Piemēram, priekšdienām vērts atcerēties, ka tad, kad vēlā rudenī visa raža ir novākta, dārza zeme jāuzar atkal un tad jāļauj tai atpūsties līdz nākošā gada pavasarim. Vairs nav jēgas to mēslot, jo līdz pavasarim viss mēslojums izskalosies.
Augsni var ielabot arī ar substrātu. Galvenā vērība jāpievērš substrāta skābumam un sastāvam. Acālijām, rododendriem, mellenēm un gardēnijām piemērotāka ir skābāka jeb mazāk neitralizēta kūdra, bet augiem, kam vajadzīga neitrāla vai sārmaina augsne – neitralizēta kūdra ar piedevām vai melnzeme. Katram dārzkopim pašam jāizlemj, vai viņš izvēlēsies bioloģisku augsni un mēslojumus vai minerālmēslus.
Sastāvs var atšķirties arī ar piedevām. Substrātam var būt piejaukts, piemēram, vermikulīts vai citas vielas mitruma regulēšanai. Speciālās granulas mitruma uzturēšanai gan galvenokārt paredzētas balkona kastēm.
Gadu no gada, audzējot puķes un dārzeņus, zeme noplicinās, barības vielas no tās tiek iznestas, tāpēc dārza augsni nepieciešams ielabot ar dabīgo vai mākslīgo mēslojumu. Ja to dara tikai minerālmēslu palīdzību, dabīgie mikroorganismi iet bojā un augsne kļūst nedzīva, tāpēc vismaz laiku pa laikam to vajadzētu bagātināt ar satrūdējušiem kūtsmēsliem vai kompostu.
Pēdējā laikā ļoti populārs kļuvis īpašs komposta paveids – slieku komposts jeb biohumuss. Tas ir īsts organisko vielu koncentrāts, kurā viss aug griezdamies. Tāpat puķu audzētājiem jāatceras – lai ziedi būtu krāšņi un skaisti ziedētu, ik sezonu nevajag aizmirst arī par mēslošanas līdzekļiem.
Iedvesmojies pats un iesaki draugiem!