Delfīniju majestātiskais augums un krāšņo ziedu vertikāles piesaista skatienu. Dārzu, kurā aug šie ziedi var pamanīt jau iztālēm. Vertikālās ziedkopas kā sveces slejas virs zaļajām lapām. Tās labi iederēsies gan lauku sētā, gan modernā pilsētas dārzā. Augu latīniskais nosaukums ir ‘Delphinium’, kas nozīmē ‘delfīns’. Labi apskatot ziedpumpurus, tie katrs līdzinās mazam delfīnam.
Delfīnijas pieder pie gundegu (Ranunculaceae) dzimtas, kurā ietilpst apmēram 250 sugu. Delfīnijas tiek dēvētas arī par gaiļpiešiem, zilaušiem, cīruļu kājiņām, nadziņiem, piesīšiem vai par bruņinieku piešiem (no vācu ‘Rittersporn’). Arī latviešu valodā dažādos novados atrodami vēl tādi nosaukumi kā piešainie zilauši, zilie vanadži, gaiļu pieši, kazu kurpītes, stārķu vai vārnu deguni u. c.
Par delfīniju izcelšanos vēsta teikas, leģendas un mīti. Sena romiešu leģenda vēsta, par kāda vīra brīnumaino izglābšanos. Viņu izglāba delfīns! Kad vīra draugi šo gudro delfīnu vēlējās atrast, izglābtais vīrs delfīnu brīdināja, tādējādi to pasargājot. Kad tas vairs nelīdzēja, delfīnu izglāba Neptūns, kurš to pārvērta skaistā ziedā – delfīnijā.
Savvaļā delfīnijas galvenokārt sastopamas Ziemeļu puslodē. Dažas sugas atrodamas arī Āfrikas augstienēs. Šo delfīniju savvaļas sugu sauc arī par tīruma delfīniju jeb zilausi ‘Delphinium consolida’. Latīniskais sugas nosaukums ‘consolida’ (nostiprināt, savienot) norāda, ka augs ticis izmantots brūču apstrādei. Lai gan auga lapas un sēklas ir indīgas (augs ir indīgs, ja tas tiek apēsts; piemēram, ja to apēd mājdzīvnieks), to izmanto medicīnisko preperātu sastāvā.
Eiropā sastopamo delfīniju hibrīdu mātes augs ir augstā delfīnija ‘Delphinium elatum’. Taču arī no lielziedu delfīnijām (D. Grandiflorum) un delfīnijām ‘Formosanum’ izveidoti dažādi hibrīdi. Vairākums eksperimentu un delfīniju krustošana ar mērķi radīt izcilus hibrīdus, tika veikta Anglijā, Vācijā un Nīderlandē.
Visbiežāk sastopamas lillā, baltiem un ziliem ziediem ziedošas delfīniju sugas. Delfīnijas zied no jūnija līdz augustam. Saņemot pietiekamu mitruma daudzumu, sauli un mēslojumu, tās zied pat divas reizes sezonā! Lai rudenī delfīnijas uzziedētu vēlreiz, pēc pirmā ziedēšanas perioda tās apgriež, atstājot 5 cm augstumā virs augsnes. Augs dzīs jaunus ziedkātus, kas raisīs krāšņus ziedus. Tā kā delfīnijas var sasniegt lielu augstumu, tām ieteicams izveidot balstu. Lielākā daļa dārza delfīniju hibrīdu paredzēti audzēšanai mērenā un vēsā klimatā, tādēļ tās lieliski piemērotas audzēšanai arī dārzos Latvijā. Ja sniega daudz, delfīnijas pārziemo labi. Lai augus pasargātu no kailsala, dobes vēlams piesegt ar skujām.
Iedvesmojies pats un iesaki draugiem!