Mūsdienu dzīves ritma rezultāts ir visai grūti pārvaramais iekšējais saspringums, tādēļ ar prieku tiek pieņemts viss, kas situāciju var labot. Pateicoties entuziastu ilgstošiem pūliņiem, daudziem nostiprinājusies pārliecība par dabisko aromātu spējām labvēlīgi ietekmēt mūsu veselību. Patlaban ēterisko eļļu rūpnieciskā ražošana strauji attīstās, kā pamatā ir pieaugošais pieprasījums pēc dabīgiem produktiem.
Patiesībā, augu ēterisko eļļu izmantošanai ir ārkārtīgi sena vēsture, un tā ar pilnām tiesībām ir saucama par tradicionālu dziedniecības metodi, jo aromāts spēj iekļūt šūnās visdziļāk, aktivizējot organisma attīrīšanās un atjaunošanās mehānismu.
Kuras ēteriskās eļļas izvēlēties
Aromterapijā izmanto daudzu augu ēteriskās eļļas, un dažas no tām guvušas milzīgu ievērību. Uzzinot vairāk par sava organisma īpatnībām un konsultējoties ar speciālistu, ikviens var piemeklēt savai vajadzībai piemērotāko (efektīvāko) eļļu, taču var iztikt arī bez padziļinātām zināšanām.
Konkrēta ēteriskā eļļa vai aromterapijas maisījums darbojas savā īpašajā veidā, un ražotājs uz iepakojuma vienmēr izceļ būtiskās īpašības. Vairāku faktoru dēļ ēterisko eļļu pirmo piecnieku tradicionāli veido šīs eļļas:
– Lavanda – nomierinoša un relaksējoša iedarbība, uzlabo miegu un mazina stresu;
– Piparmētra – stimulē, atsvaidzina un mazina iekaisumus, palīdz skaidrāk domāt un mazina galvassāpes;
– Citrons – uzmundrina, attīra, uzlabo koncentrēšanos un dod enerģiju, piemērota rītiem;
– Eikalipts – atsvaidzinoša, antiseptiska iedarbība, atbrīvo elpceļus un mazina saaukstēšanās simptomus;
– Sandalkoks – nomierina, relaksē, mazina trauksmi un veicina dziļu miegu.
Kā lietot ēteriskās eļļas
Lai uzlabotu labsajūtu, aromātisko eļļu lietošanai varat izvēlēties dažādus veidus, ieskaitot pat virsmu dezinfekciju telpās. Jāatceras, ka grūtniecēm un bērniem, kā arī cilvēkiem ar veselības problēmām iepriekš ir vēlams konsultēties ar sertificētu aromterapeitu vai ārstu. Pirms lietošanas parasti veic alerģijas testu, uzpilinot atšķaidītu ēterisko eļļu uz ādas, iepriekš sajaucot ar nelielu daudzumu augu eļļas. Iepakojumi jāglabā tumšās, vēsās vietās.
Aromterapija
Ēteriskās eļļas var pievienot ūdenim difuzorā, kas veidos aromātisku vidi, izkliedējot aromātu gaisā. Līdzīgu efektu var panākt ar aromalampām. Ja vēlaties intensīvāku inhalāciju, dažus pilienus ēteriskās eļļas varat uzpilināt uz kokvilnas auduma vai bļodiņā ar karstu ūdeni un ieelpot tvaikus.
Ādas un matu kopšana
Dažus pilienus ēteriskās eļļas pievieno vannas ūdenim, vispirms to sajaucot ar nelielu daudzumu augu eļļas. Tāpat dažus pilienus varat pievienot pašu gatavotai kosmētikai (lūpu balzamam, sejas krēmam utml). Atšķaidot bāzes eļļā (piemēram, vīnogu kauliņu, mandeļu) izmanto masāžai. Dažas ēteriskās eļļas var pievienot šampūnam vai kondicionierim.