Eiropas Komisijas viceprezidents Valdis Dombrovskis paziņoja par principiālu vienošanos ar Bulgāriju, Ungāriju, Poliju, Rumāniju un Slovākiju par Ukrainas lauksaimniecības produkcijas eksportu.
Bet tas drīzāk ir kompromisa risinājums par labu šīm piecām valstīm, kuras ievieš Ukrainas kviešu, kukurūzas, rapšu un saulespuķu sēklu importa aizliegumu uz nenoteiktu laiku (iespējams, līdz 5.jūnijam, kad pirmais beznodokļu gads tirdzniecība ar ES Ukrainai beidzas) tieši šajās valstīs.
Sarakstā nav iekļauta saulespuķu eļļa. Attiecībā uz to un citiem Ukrainas produktu veidiem, ieskaitot pienu, olas, putnu gaļu, saldētus augļus, joprojām tiks veiktas aizsargizmeklēšanas. Proti, kā to imports ietekmē vietējo ražotāju konkurētspēju. ES piešķirs arī 100 miljonus eiro cietušajiem lauksaimniekiem no šīm piecām valstīm kā kompensāciju. Pēc Eiropas Komisijas datiem, marta beigās šo valstu lauksaimnieki zaudēja 417 miljonus eiro no Ukrainas lētās produkcijas pieplūduma. Tomēr tie ir provizoriski skaitļi, kas vēl jāapstiprina ES iekšējai izmeklēšanai.
Reaģējot uz “principālo vienošanos”, Ukraina protestēja pret Poliju un ES, jo Ukrainas lauksaimniecības produktu importam tika noteikti ierobežojumi, kas ir pretrunā Asociācijas līgumam.
“Ir visi juridiskie pamati, lai nekavējoties atjaunotu Ukrainas lauksaimniecības produktu eksportu uz Poliju, Rumāniju, Ungāriju, Slovākiju un Bulgāriju, kā arī turpinātu netraucētu eksportu uz citām ES dalībvalstīm un kopumā netraucētu visas Ukrainas tranzītu. produktus uz citām valstīm gan ES, gan ārpus tās,” sacīja Ukrainas Ārlietu ministrijas pārstāvis Oļegs Nikoļenko.
Uz to reaģēja arī Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, nosaucot atsevišķu valstu noteikto lauksaimniecības produktu importa aizliegumu par destruktīvu, kas ne tikai pārkāpj Ukrainas un ES pastāvošo Asociācijas līgumu, bet arī dod Kremlim bīstamu cerību, ka kopējās Eiropas mājās kāda kļūdaini lēmumi var valdīt pār kopīgām interesēm.
“Tagad, kad Krievija pārkāpj brīvo tirdzniecību, cenšoties bloķēt lauksaimniecības produktu piegādi pasaules tirgum, noteikti nav īstais laiks sekot ļaunuma valstij. Mums ir jāatrod normāla, Eiropas garā, konstruktīva izeja. par šo sarežģīto situāciju valstīm un Eiropu kopumā,” piektdien, 28.aprīlī, uzreiz pēc Eiropas Komisijas ”kompromisa” lēmuma pieņemšanas sacīja Zelenskis.
Kā bija pirms tam?
Jāsāk ar to, ka pagājušā gada pavasarī ES atcēla visas nodevas un kvotas Ukrainas eksportam (attiecībā uz augļiem un dārzeņiem, kā arī lauksaimniecības produktiem un to pārstrādes produktiem), lai atbalstītu Ukrainas ekonomiku pilna mēroga kara laikā. Šis lēmums ir spēkā līdz 2023.gada 5.jūnijam. Nesen ES vēstnieki vēl uz gadu pagarināja beznodokļu tirdzniecību ar Ukrainu. Šis lēmums maijā vēl jāpieņem Eiropas Parlamentam.
Pēc tam 2022. gada pavasarī ES uzsāka “Solidaritātes ceļu”, kas paredzēts, lai palīdzētu Ukrainai eksportēt lauksaimniecības produkciju (toreiz eksportu gaidīja 20 miljoni tonnu graudu), kad Krievija bloķēja jūras ostas un labību. līgums vēl nebija noslēgts. “Solidaritātes ceļi” vienkāršoja muitošanu, ES nodrošināja savus vagonus Ukrainas lauksaimniecības produktu eksportam, jo Ukrainā un ES atšķīrās dzelzceļa līniju platums, un tika palielināts pārkraušanas iekārtu skaits, lai palielinātu. Ukrainas eksporta, kuģu un kravas automašīnu pagaidu uzglabāšanas iespējas. Saskaņā ar Ukrainas agrārās politikas un pārtikas ministra Markijana Dmitraseviča teikto, no 2022. gada aprīļa līdz 2023. gada martam Ukraina, izmantojot “Solidaritātes ceļus”, eksportēja vairāk nekā 32 miljonus tonnu graudu un eļļas augu sēklu.
Taču šā gada 16.aprīlī Polija, kurai vēlāk pievienojās Ungārija, Slovākija un Bulgārija, ieviesa Ukrainas lauksaimniecības produktu un pat vīna eksporta blokādi. Bija informācija, ka Rumānija varētu pievienoties blokādei. Taču šīs valsts valdība nenoteica Ukrainas lauksaimniecības produkcijas importa aizliegumu. Taču pēc Eiropas Komisijas “kompromisa” lēmuma četru veidu lauksaimniecības produktu eksporta aizliegums no Ukrainas attiecās arī uz Rumāniju.
Viss sākās ar poļu lauksaimnieku masu protestiem, kuri aicināja savu valdību bloķēt ne tikai Ukrainas lauksaimniecības produktu importu, bet arī tranzītu uz trešajām valstīm, pārliecinot, ka ievērojama daļa no tā nonāk Polijā, samazinot graudu iepirkuma cenas vietējiem zemniekiem. Poļu lauksaimnieki bloķēja robežkontroles punktus un pat draudēja izjaukt prezidenta Zelenska vizīti Polijā 5.aprīlī. Zemnieku spiediena un uz šoruden gaidāmo parlamenta vēlēšanu fona, Polijas valdība vērsās Eiropas Komisijā ar prasību ieviest nulles nodokļa atcelšanu Ukrainas lauksaimniecības produktiem.
Visas Ukrainas Agrārās padomes priekšsēdētāja vietnieks Denijs Marčuks stāsta, ka, sekojot lauksaimnieku protestu piemēram Polijā, sekoja akcijas Rumānijā un Bulgārijā. Tomēr lielākā mērā visas šīs lietas bija poļu motivētas, jo šo tēmu diezgan veiksmīgi uztvēra Polijas varas iestādes, ņemot vērā, ka Jaroslavam Kačiņskim (valdošās Polijas partijas līderis) un Likums un taisnīgums ( Polijā valdošā partija) ir viņu tiešais elektorāts.
“Viņi zaudēja nevis Ukrainas graudu, bet gan cenu krituma dēļ. 2022. gada martā tonna kviešu tika tirgota par USD 400. Tāpēc viņi rēķinājās ar šo cenu, turot savus kviešus, jo cerēja, ka tirdzniecības gadam noslēdzoties, cenas būs starp pagājušo un jauno ražu, cenas pieaug, kā tas bijis vienmēr, bet šī gada martā ES strādājošie pasaules tirgotāji teica, ka tās būs zemākas, aptuveni līdz 300 USD,” skaidro Deniss Marčuks.
Kā novērst problēmu?
Polija uzstāj ne tikai uz Ukrainas kviešu, kukurūzas, rapša un saulespuķu sēklu, bet arī piena, olu, putnu gaļas, saldētu augļu un citu produktu eksporta aizliegumu līdz 2023.gada beigām. Turklāt, ja Eiropas Komisijas izmeklēšana apstiprinās dempinga faktu, tad oficiālā Varšava vēlas ieviest muitas nodevas šīs produkcijas importam Polijā.
“Mēs neatcelsim savus pasākumus, kamēr līdzīgi pasākumi netiks ieviesti Eiropas līmenī. Laiks ir mūsu pusē. Mēs paturēsim Polijas lēmumus, līdz situācija stabilizēsies. Citādi var gadīties, ka pēc ražas novākšanas ukraiņu graudi atkal piepildīs tvertnes, ko mēs tagad tik apņēmīgi iztukšojam,” 26. aprīlī sacīja Polijas attīstības un tehnoloģiju ministrs Valdemārs Buda.
Kā tas gadījās, ka Ukrainas lauksaimniecības produkcija, kas līdz 2022. gada 24. februārim tika eksportēta galvenokārt pa jūru, un tagad tai bija jādodas uz Āfrikas, Āzijas un Tuvo Austrumu valstīm, tranzīta vietā palika Polijā un citās ES valstīs? Kurš par to būs atbildīgs? Mediji norāda, ka Eiropas graudu tirgotāji labprātīgi pārdevuši Ukrainas graudus vietējiem uzņēmumiem ar ievērojamu atlaidi, nevis bruģējuši ceļu uz galamērķa valstīm. Par graudu tranzīta nosacījumu pārkāpšanu pircējiem var tikt atņemtas licences. Un tas būtu jādara Ukrainas valdībai, kura Ukrainas tirgotājus nevaino.
“Tā bija absolūti brīva konkurence, un tāds megadempings nekad nav bijis. Šo valstu biznesi guva labumu no Ukrainas graudu piegādes, un tieši otrādi, viņi meklēja šīs piegādes, viņi jau bija sarunājuši ar īpašniekiem, dažreiz pat tiem, kas veda tranzītā, lai viss – joprojām, un tas ir likumīgi atļauts, mainītu galamērķi un produkciju izmantotu savās mājās,” saka Ukrainas agropolitikas un pārtikas ministra pirmais vietnieks Tarass Visockis. stāsts.
Uz robežas ar Bulgāriju, Ungāriju, Poliju, Rumāniju un Slovākiju uzkrājušās kravas automašīnas ar Ukrainas lauksaimniecības produkciju. Rindas ir garas. Un tas neskatoties uz to, ka kopš pagājušā gada pavasara aptuveni 15% no Ukrainas lauksaimniecības produkcijas eksporta iet cauri rietumu robežām caur “Solidaritātes ceļiem”.
“Apmēram 10% aiziet uz Poliju. Apmēram 6% ir Ungārija un Slovākija. Bet, ja paskatās uz šiem “Solidaritātes ceļiem”, tad pirmajā vietā ir Rumānija un Donavas izmantošana. Marts ir spilgts apliecinājums tam. Ja mēs eksportējām gandrīz 7 miljonus tonnu, apmēram 3,5 miljonus tonnu – tas bija jūras koridors, bet 2,5 miljonus tonnu – pa Donavas upes ostām Konstancas virzienā. Un otra daļa ir dzelzceļš un automašīnas caur Poliju, Slovākiju un Ungāriju,” stāsta Deniss Marčuks.
Viss pārējais eksports notiek pa jūru, pateicoties graudu darījumam. Tāpēc nav līdz galam skaidrs, kāpēc Polija un citas Ukrainas kaimiņvalstis (lai gan attiecībā uz Poliju un Slovākiju tas ir daļēji saprotams, jo tur tuvojas parlamenta vēlēšanas) ieviesa pilnīgu Ukrainas lauksaimniecības produktu eksporta blokādi.
“Polijas zemnieki, tiecoties uz vēlēšanām, jau rāda video, kā iet ar konvojiem, ka viņi ir guvuši lielu progresu, un to visu vajadzēja izdarīt jau sen. Tāpēc šis jautājums būs dienaskārtībā vēl pirms septembra. Bet tas, ka viņu rīcība ir neadekvāta, to jau atzīst pašas Polijas uzņēmējdarbības struktūrās. Parādījusies informācija, ka pat Ungārijas uzņēmēju asociācijas agrārajā sektorā, kas nodarbojas ar pārstrādi, piemēram, lopkopībā, jau izteikuši pretenzijas uz šādu savas valdības lēmumu, jo viņiem trūkst ap 700 tūkstošiem tonnu lopbarības kukurūzas, ko vajadzētu izmantot dzīvnieku barošanai. Tāda pati situācija ir, piemēram, ar poļiem, kur budžetu piepilda tieši pārstrādes uzņēmumi, tā ir pievienotā vērtība. Viņu lauksaimniecības nozare tiek subsidēta,” skaidro Deniss Marčuks.
Kamēr Eiropas Komisija meklē izeju, Turcija, pēc Melnās jūras stratēģisko pētījumu institūta Uzraudzības grupas vadītāja, BlackSeaNews portāla galvenā redaktora Andreja Kļimenko domām, iespējams, ir lielākā Melnās jūras graudu vienošanās palīdzības saņēmēja, kas par 98% ir Erdogana projekts. Tomēr jaunākās sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka Erdogans prezidenta vēlēšanās zaudē apvienoto opozīcijas spēku kandidātam.
Bizness ir bizness, nauda ir nauda, bet Ukrainas ekonomika zaudē. Mikolajivas apgabala laukos rūsē iznīcināta kāpurķēžu tehnika, no zemes spraucas ārā raķešu un šāviņu lauskas, un šajā teritorijā vien 270 tūkstoši hektāru karadarbības dēļ nav piemēroti lauksaimniecībai. Sapieriem nav laika to visu iztīrīt, jo platības ir milzīgas. Dažviet izmisušie zemnieki paši likvidē lādiņus un mīnas.
Zemnieks Jurijs Žabskis stāsta: “Ir bail, tu izej laukā, un kas zina, kas tur vēl ir. Ko atrada, izvilka, aiznesa.” Katru nedēļu mīnētos laukos notiek mīnu sprādzieni. Nav pietiekami daudz atmīnēšanas komandu, tāpēc drošības nodrošināšana lgs vairākus gadus vai varbūt gadu desmitus. Bet zemnieki, riskējot un baidoties tomēr iet uz lauka, jo jāmaksā kredīti, īre un kaut kā jādzīvo.
Fermeris no Harkivas apgabala Aleksandrs Kripcuns apvilka savu traktoru ar bruņām no pamestām krievu bruņumašīnām un uzstādīja radio vadību. Pagājušajā gadā no šejienes padzītie iebrucēji nežēloja mīnas, ar kurām tagad ir nokaisīti visi vietējie lauki, tāpēc fermera izgudrojums ļauj vadīt traktoru attālināti. Lai saziņa būtu labāka, mehāniķis strādā burtiski gaisā.