Krievija karā Ukrainā neizmantos kodolieročus, intervijā laikrakstam Washington Post sacīja Polijas prezidents Andžejs Duda. Viņaprāt, Vladimiram Putinam šajā jautājumā nav absolūtas varas, un, pat ja viņš gribēs “nospiest pogu”, viņam to vienkārši neļaus.
“Krievija neķersies pie kodolieroču izmantošanas Ukrainā. Un ne tikai tāpēc, ka Putins tos neizmantos. Uzskatu, ka kodolarsenāls Krievijā ir daudzu cilvēku kolektīvā kontrolē un nav atkarīgs tikai no Putina ieskatiem. Tāpēc lēmuma pieņemšanai būs nepieciešams vairāk nekā viens cilvēks,” sacīja Duda.
Polijas prezidents atzīmēja, ka šajā ziņā viņu “daudz vairāk satrauc iespējamās problēmas ar atomelektrostacijām Ukrainā”. “Es baidos, ka visticamākais scenārijs ir kaut kas līdzīgs kodolavārijai. Manuprāt, sprādziena draudi atomelektrostacijā ir daudz augstāki nekā kodolieroču izmantošana,” piebilda Duda.
Pērn oktobrī Putins apliecināja, ka taktiskam kodoltriecienam Ukrainai nebūs “politiskas vai militāras jēgas”. Kā Financial Times pastāstīja Kremlim pietuvināti avoti, pie šāda secinājuma nonācis pats prezidents pēc kodolieroču izmantošanas simulācijas, kas liecināja, ka šāds trieciens pārvērtīs Ukrainas ieņemtās teritorijas par apstarotu tuksnesi, bet nepalīdzēs virzīt Krievijas karaspēku.
Šā gada martā Putins paziņoja par nodomu izvietot kodollādiņus Baltkrievijā. Daļa ieroču piegādāta līdz vasarai, nodošanu plānots pabeigt līdz gada beigām. Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko jau nosaucis Krievijas kodollādiņus par saviem (“tie ir mūsu ieroči”) un solījis tos izmantot suverenitātes aizsardzībai, īpaši pret Poliju, kas, pēc Lukašenko domām, gatavojas uzbrukt republikai.
Atbildot uz to, Polija nolēma piedalīties Nuclear Sharing programmā un uzņemt savā valstī ASV kodolieročus. Pēc tam Krievijas Federācijas Drošības padomes priekšsēdētāja vietnieks Dmitrijs Medvedevs uzliesmoja kārtējos draudos pret republiku, norādot, ka poļu vēlme pārvērtīsies tikai vienā: “tādi ieroči tiks izmantoti”.
Medvedevs Kijivai sniegtās palīdzības dēļ vairākkārt draudējis visai pasaulei ar kodolapokalipsi. Taču jūlijā viņš pēkšņi aicināja Rietumus “saprātīgi” vienoties par Ukrainu, lai “neiegāztos visi kopā” kodolkarā.