Līdz 2029. gadam cilvēcei pirmo reizi vēsturē būs jānoņem sekundi no pasaules laika. Par to vienojušies zinātnieki.
Pēc viņu teiktā, kopš 1972. gada pasaules laikam 27 reizes pievienota papildu sekunde. Pēdējā šāda korekcija notika 2017. gada 1. janvārī. Tomēr kopš UTC skalas ieviešanas sekundes nekad nav noņemtas. Tas, pēc ekspertu domām, var novest pie neparedzamām sekām.
“Divu laika skalu konsekvence – vienotā atomu TAI un nevienmērīgā UT1 – tika panākta ar kompromisu – kvazi-vienotu UTC skalu, saskaņā ar kuru mēs faktiski dzīvojam ikdienas dzīvē. Šajā mērogā laiks, kas tiek realizēts “atomiskajās” sekundēs, ik pa laikam tiek “labots” tieši par sekundi tajā virzienā, kurā nepieciešams UT1 palēninājums vai paātrinājums,” skaidro zinātnieki.
Par sekundes noņemšanu no pasaules laika sāka runāt pēc tam, kad tika publicēts pētījums, ka polārā ledus kušana palēnina Zemes griešanās ātrumu. Temperatūrai paaugstinoties, ledus pie poliem kūst un ūdens ieplūst okeānos. Tas ir, jo vairāk ūdens ir pie ekvatora, jo lēnāk griežas planēta.
Zinātnieki nesen atklāja vibrācijas planētas kodolā, kas izraisīja Zemes straujāku griešanos. Sākotnēji tika pieļauts, ka 2026. gadā no pasaules laika būs jāatņem sekunde, taču ledāju kušanas dēļ šis jautājums tika atlikts vēl uz trim gadiem.