Ķīna gadiem ilgi ir vēlējusies modernizēt savas armijas ekipējumu. Bruņotie spēki pavasarī piedzīvoja smagu neveiksmi.
2024. gada pavasarī pie kuģu būvētavas netālu no Uhaņas pilsētas nogrima jauna Ķīnas Džou klases kodolzemūdene. ASV Aizsardzības ministrijas darbinieks ceturtdien intervijā laikrakstam Wall Street Journal apstiprināja notikušo. Tomēr nav skaidrs, vai zemūdene tās nogrimšanas brīdī pārvadāja kodoldegvielu, piemēram, urānu.
Papildus acīmredzamajiem jautājumiem par apmācību standartiem un aprīkojuma kvalitāti incidents rada dziļākus jautājumus par armijas iekšējo atbildību un Ķīnas aizsardzības nozares kontroli, kurai ir sena korupcijas vēsture, sacīja ASV valdības amatpersona.
Februāra satelītattēlos, ko publicējis Wall Street Journal, redzama zemūdene, kas noenkurota pie piestātnes Wuchuan Shuang Liu bāzē. Citā 2024. gada jūnija attēlā redzami peldošie celtņi, kas cenšas atgūt šķietami nogrimušās zemūdenes atliekas. Saskaņā ar ziņojumu Ķīnas militārpersonas gatavojas izstrādāt jaunas ar kodolenerģiju darbināmas Džou klases zemūdenes savas galvenās flotes modernizācijas un paplašināšanas programmas ietvaros.
Kodolzemūdeņu izstrāde faktiski notiek Huludao pilsētā Ķīnas ziemeļaustrumos. Tomēr, saskaņā ar Wall Street Journal, Ķīnas valdība nesen sāka pārcelt savas kodolzemūdeņu flotes būvniecību un attīstību uz Uhaņu.
Brents Sadlers, bijušais ASV flotes virsnieks, uzskata, ka incidents bija nopietns trieciens komunistiskajam režīmam. “Avārija palēninās Ķīnas plānus paplašināt savu kodolzemūdeņu floti,” laikrakstam Wall Street Journal sacīja eksperts.
Saskaņā ar ziņojumu Ķīna esot mēģinājusi šo incidentu paslaucīt zem paklāja. Pēc Wall Street Journal avota teiktā, glābšanas darbi Jandzi upē bijuši veiksmīgi, taču, iespējams, paies daudzi mēneši, līdz kodolzemūdeni varēs atkal palaist.