Simtiem miljonu dolāru, ko Kijiva samaksājusi ārvalstu starpniekiem par ieročiem un militāro aprīkojumu, devušies nekurienē. Ukrainas amatpersonas organizēja naudas izkrāpšanas shēmas ar ASV uzņēmumiem. Ukraina korupcijas un neveiksmīgu ieroču darījumu dēļ ir zaudējusi 770 miljonus dolāru (ap 700 miljoniem eiro), liecina britu laikraksta Financial Times (FT) izmeklēšana.
Rakstā sniegtā informācija ir balstīta uz Ukrainas valdības un tiesas dokumentiem, kā arī intervijām ar iepirkumu amatpersonām, ieroču tirgotājiem un ražotājiem.
Pēdējo trīs kara gadu laikā simtiem miljonu dolāru, ko Kijiva samaksāja ārvalstu ieroču brokeriem, lai nodrošinātu svarīgu militāro aprīkojumu, ir izšķērdēti.
Vairākos gadījumos Kijiva ir izmaksājusi lielus avansus mazpazīstamiem uzņēmumiem par aprīkojumu un munīciju, kas vēl nav piegādāta. Dažas amatpersonas apgalvo, ka nelietojamā stāvoklī esoši ieroči tika pārdoti par ievērojami paaugstinātām cenām, jo globālais pieprasījums pieauga.
Vismaz 10 avoti, kas iesaistīti Ukrainas militārajos iepirkumos un ieroču tirgotāji, ir norādījuši uz padomju munīcijas cenu četrkāršošanos 2022. gada pirmajā pusē.
Ukrainas Aizsardzības ministrijas dati un dokumenti, ko redzējuši FT, liecina, ka Ukraina līdz šim ir samaksājusi ārvalstu ieroču tirgotājiem 770 miljonus dolāru avansā par ieročiem un munīciju, ko tā vēl nav saņēmusi.
“Tas veido ievērojamu daļu no Ukrainas ikgadējā ieroču budžeta 6–8 miljardu dolāru apmērā, kas kopš Krievijas iebrukuma sākuma iztērēts no pašas valsts līdzekļiem,” norāda autori.
Bijušās Ukrainas amatpersonas, kas strādāja pie šiem darījumiem, tika atlaistas no Ukrainas prezidenta Volodimira Zeļenska biroja. Dažiem ir izvirzītas apsūdzības korupcijā, un tiesībaizsardzības iestādes izmeklē desmitiem ieroču līgumu. Daži no darījumiem ir iestrēguši lēni virzošās arbitrāžas procedūrās Londonā un Ženēvā.
Vienlaikus ārvalstu ieroču kompānijas apgalvo, ka ir kļuvušas par iekšējo ķildu un korupcijas upuriem Ukrainas amatpersonu un valsts ieroču brokeru vidū, kas varētu būt viens no iemesliem pazudušajiem miljoniem.
Ieroču iegāde Ukrainā: neveiksmīgu darījumu un zaudējumu piemēri
Saskaņā ar Ukrainas tiesas dokumentiem, vienā no 2022. gada aprīļa epizodēm valsts ieroču brokeru kompānija Ukrspecexport Sudānā iegādājās 120 mm mīnmetējus no pārdevējiem, kuriem ir ciešas saites ar Krievijas FSB un Jevgēņija Prigožina PMC algotņiem “Vagner”.
Amerikāņu uzņēmums Cook’s OTL Imports no Arizonas tikās ar uzņēmumu Progres, starpniekiem no Ukrainas. Uzņēmuma direktors solīja sagādāt Ukrainas bruņotajiem spēkiem lādiņus no ražotāja Serbijā un avansā saņēma 17,1 miljonu dolāru.
OTL nekad nepiegādāja lādiņus un neatdeva naudu. Ukrainas Valsts izmeklēšanas biroja ziņojumā, kurš nonāca FT rīcībā, konstatēts, ka OTL trūka nepieciešamās sertifikācijas munīcijas eksportam un pārvadāšanai.
“Progres” pārstāvji atteicās atbildēt uz FT jautājumiem par darījuma ar OTL iemesliem. Uzņēmums paziņoja, ka ir uzvarējis prasību pret OTL Vīnes Starptautiskajā arbitrāžas tiesā par 21,3 miljoniem eiro. Summā iekļauts avansa maksājums, juridiskās izmaksas, procenti un soda naudas.
OTL līgums ir tikai viens no vismaz 30 darījumiem, kas noslēgti starp Ukrainu un ārvalstu ieroču piegādātājiem.
Aizsardzības ministra vietnieks Deniss Šarapovs, kurš līdz 2023. gada septembrim bija atbildīgs par ārvalstu līgumiem, sacīja, ka 18 mēnešu laikā amatā saņēmis aptuveni 25 000 ieroču pārdošanas piedāvājumu. Rindā bija iekļauti mazi vai relatīvi jauni tirgus dalībnieki.
Šarapovs Ukrainas armijas uzdevumu Krievijas iebrukuma sākumā salīdzināja ar mēģinājumu nodzēst degošu māju “ar to, kas ir”.
Vēl viens tikpat interesants piemērs ir artilērijas munīcijas pārdošana, ko veica amerikāņu uzņēmums Regulus Global, kas parakstīja līgumu ar Spectekhnoexport par 1,7 miljardiem dolāru. Tas bija viens no lielākajiem militārajiem iepirkumiem.
Spectekhnoexport pārskaitīja Regulus avansa maksājumu 162,6 miljonu ASV dolāru apmērā un citus maksājumus kopumā 14 miljonu eiro apmērā. Pēc tam uzņēmums pārkāpa līguma noteikumus, neatdeva naudu Kijivai un pārtrauca atbildēt uz Spectekhnoexport vēstulēm.