Daži aromāti var palīdzēt cīnīties ar depresiju. Šos secinājumus izdarīja Pitsburgas universitātes zinātnieki, pamatojoties uz pētījumu, kurā piedalījās vairāk nekā 30 cilvēki vecumā no 18 līdz 55 gadiem, kuri cieš no smagas depresijas traucējumiem.
Saskaņā ar New York Post datiem, subjektiem no burkām bija jāieelpo 12 aromāti. Tie ietvēra maltu kafiju, kokosriekstu eļļu, sarkanvīnu, vaniļas ekstraktu, krustnagliņas, apelsīnu ēterisko eļļu un kečupu.
Pētījuma dalībniekiem tika arī lūgts atcerēties konkrētu atmiņu, kas saistīta ar noteiktu smaržu, un norādīt, vai tā ir laba vai slikta.
Pētījuma vadošā autore Kimberlija Jana sacīja, ka, ja cilvēki ar depresiju sajūt pazīstamu smaržu, viņi, visticamāk, atcerēsies kādu konkrētu atmiņu vai notikumu, piemēram, pirms nedēļas viņi bija kafejnīcā, nevis vispārīgi. atmiņa par kafejnīcu, kafejnīcu reizi mūžā.
Jo īpaši smaržas izraisīja atmiņas, kas šķita “spilgtākas, ieskaujošākas un patiesākas”, atzīmēja Janga. Viņa pauda pārsteigumu, ka neviens iepriekš nav nopietni mēģinājis pētīt atmiņas cilvēkiem ar depresiju, izmantojot aromātus.
Viņa izvirzīja teoriju, ka smadzeņu daļas, amigdalas aktivizēšana, kurai ir galvenā loma emociju veidošanā un jo īpaši ir atbildīga par cīņu vai bēg, palīdz atcerēties notikumus. Smaržas, iespējams, aktivizē amigdalu, izmantojot nervu savienojumus ožas spuldzē, nervu audu ķermenī, kas saistīts ar ožas sajūtu.
Kā atzīmēja Janga, smarža var izraisīt priecīgas atmiņas arī cilvēkiem, kuri necieš no depresijas. Šajā sakarā viņa nolēma pētīt aromātus un atmiņas cilvēkiem, kuri cieš no depresijas. Pēc zinātnieces domām, atmiņas uzlabošana cilvēkiem ar depresiju var palīdzēt viņiem ātrāk atgūties.
“Ja mēs mērķējam uz atmiņu, mēs varam uzlabot problēmu risināšanu, piemēram, emociju regulēšanu vai citas funkcionālas problēmas, kas ir izplatītas cilvēkiem ar depresiju,” sacīja Janga.
Tomēr psihologi atzīmē, ka depresiju nevar izārstēt tikai ar smaržām. Jūs varat atbrīvoties no slimības tikai ar integrētu pieeju apvienojumā ar zāļu terapiju.
Tomēr viņi atzīst, ka smaržas ir diezgan spējīgas uzlabot slikto garastāvokli un palīdzēt cilvēkam aizbēgt no drūmām domām. Piemēram, pačūlijas smarža mazina trauksmi, bet apelsīna smarža uzlabo garastāvokli un mazina nogurumu. Vēl viens dabiskas izcelsmes antistress ir lavandas smarža.
Papildus garastāvoklim mūsu sniegumu var ietekmēt arī aromāti.
Kāpēc aromāti tik ļoti ietekmē mūsu stāvokli? Fakts ir tāds, ka no visām piecām cilvēka maņām oža ir visstraujākā. Ožas impulss smadzenes sasniedz ātrāk nekā sāpju impulss. Nervs, kas atbild par ožas signālu pārraidi, ir tieši saistīts ar smadzenēm.
Tādējādi, cilvēkam ieelpojot aromātu, uz viņa smadzenēm tiek nosūtīts zināms signāls, kas pēc tam izplatās pa visu ķermeni.