Ledāji Aļaskas Džūno ledus laukā kūst divreiz ātrāk nekā pirms pusotras desmitgades. Apvienotās Karalistes Ņūkāslas universitātes zinātnieku veiktais pētījums atklāja, ka ledus apjoms Aļaskas Džūno ledus laukā kopš 2010. gada ir strauji samazinājies. Zinātniskā darba rezultāti tika publicēti 2. jūlijā žurnālā Nature Communications.
Ledus lauks atrodas mazāk nekā kilometra attālumā no Džūno pilsētas Aļaskā un ir piektais lielākais ledus lauks Ziemeļamerikā.
Pētnieki pārbaudīja vēsturiskos datus, lai noteiktu trīs periodus, kad ledus apjoms būtiski mainījās.
Tādējādi laika posmā no 1770. līdz 1979. gadam Džūno lauka tilpuma zudums saglabājās nemainīgs: gadā tas zaudēja aptuveni 0,65-1,01 kubikkilometru no sava apjoma. No 1979. līdz 2010. gadam ledus apjoma zudums pieauga līdz 3,08-3,72 kubikkilometriem gadā.
Pētnieki atzīmē satraucošu tendenci: no 2010. līdz 2020. gadam ledus lauka apjoma zudums paātrinājās līdz 5,91 kubikkilometram gadā.
Pētījumā konstatēts, ka kopš 1770. gada ir pilnībā izzuduši 108 Džūno lauka ledāji, bet 2019. gada kartēšana parādīja, ka visi ledāji reģionā ir retinājušies.
“Tas ir neticami satraucoši, ka mūsu pētījumi ir atklājuši strauju deglaciācijas ātruma paātrināšanos Džūno ledus laukā kopš 21. gadsimta sākuma,” sacīja Dr Betana Deivisa, pētījuma vadošā autore un Ņūkāslas universitātes pasniedzēja.
Aļaskas ledāji var būt īpaši neaizsargāti pret paātrinātu kušanu, mainoties klimatam.
“Aļaskas ledus lauki, kas galvenokārt ir plakani, plato līdzīgi ledus lauki, ir īpaši neaizsargāti pret paātrinātu kušanu, klimatam sasilstot, jo ledus zudumi notiek visā virsmā, kas nozīmē, ka tiek ietekmēta daudz lielāka teritorija,” sacīja Deivisa.
Ledāju retināšana uz plato turpinās. Pētnieki norāda, ka pašreizējie procesi novērsīs turpmāku ledāju augšanas atjaunošanos.
Pasaulē zinātnieki lēš, ka kalnu ledāji un ledus cepures bija 21% no novērotā globālā jūras līmeņa celšanās laikā no 1993. līdz 2017. gadam. Lielākie veicinātāji bija ledāji Aļaskā un Kanādas rietumos, kuri satur lielu ledus daudzumu un var veicināt jūras līmeņa celšanos gadsimtu gaitā.