Ozolītes (lat. Aquilegia) ir katra dārznieka prieks: tās prasa maz kopšanas un izskatās ļoti skaisti dārzā. Amerikas Kolorādo kalnos ozolītes aug pie upēm kā savvaļas zieds, bet pie mums tās tiek stādīta dārzos un ir ļoti iemīļotas ar saviem īpašajiem, divkrāsainajiem ziediem.
Kā audzēt un kopt ozolītes savā dārzā.
Kas ir ozolītes
Ozolītes (latīņu Aquilegia ), sauktas arī par kolumbīnēm, ir daudzgadīgs zieds, kas zied pavasarī. Ir vairāk nekā 70 šo neparasto ziedu sugu. Šis elpu aizraujošais zieds ir mazs, zvanveida, violets zieds ar piecām ziedlapiņām, kas ir saspiestas piecās garās, karenās kājiņās. Ziedlapiņas bieži ir divkrāsainas un var būt spilgti sarkanas ar rozā, lavandas, zilas, dzeltenas vai baltas. Latīņu nosaukums Aquilegia cēlies no latīņu vārda aquila, kas nozīmē ērglis. Garie izaugumi, kas sniedzas pāri ziedlapiņām, atgādina ērgļa nagus. Indiāņi tradicionāli izmantoja sasmalcinātās sēklas kā mīlestības šarmu un zāles.
Ozolītes viegli krustojas, tāpēc bieži veidojas jaunas sugas. Viņu skaistā zili zaļā, mežģīņotā lapotne paliek zaļa vēl ilgi pēc tam, kad ziedi ir izbalējuši, rudenī kļūstot purpursarkanā vai sarkanā krāsā. Ziedi piesaista bites un tauriņus! Šis izturīgais augs ir arī diezgan izturīgs pret sausumu. Kad ozolīte ir iedibināta, tā vairojas daudzus gadus, un, lai gan tā ir daudzgadīgs augs, tas vislabāk veidojas dabiski vairojoties.
Ozolītes sēšana un stādīšana
Lai gan lielākajā daļā apgabalu tām patīk pilna saule, viņām nepatīk ļoti karsts, it īpaši vasarā, tāpēc audzējiet to gaišā ēnā. Pirms stādīšanas augsnē sajauciet nedaudz komposta, lai iegūtu daudz organisko vielu. Viņas dod priekšroku smilšainai vai smilšmāla augsnei, nevis mālainai augsnei.
Ozolītes ir viegli iesākt no sēklām un viegli pavairot, kad ir izaudzēts. To ziedu sēklas var sēt tieši dārzā no agra pavasara pēc pēdējām salnām līdz vasaras vidum vai rudenim. Tās pat nav jāpārklāj, kamēr viņas saņem daudz gaismas. 15–20 °C temperatūrā sēklas uzdīgs 3–4 nedēļu laikā. Vēlāk jaunos stādus var retināt tā, lai tos atdalītu 25 centimetru attālums.
Vai arī, ja vēlaties visu sagatavot iepriekš, sējiet sēklas telpās 8-10 nedēļas pirms pēdējām pavasara salnām. Iepriekš iestādītos augus stādiet zemē pavasarī, to vainagam jāatrodas zemes līmenī. Attālumam starp sēklām un augiem jābūt no 30 līdz 60 centimetriem. Labi salaistiet. Piezīme: No sēklām audzēti augi ziedēs tikai otrajā gadā.
Ja stādāt podos nobriedušu augu, izveidojiet zemē dobumu, kas divreiz pārsniedz “vecā poda” diametru. Izlīdziniet sakņu bumbas augšdaļu ar augsnes virsmu. Piepildiet ar augsni un ūdeni.
Ozolītes apkope
Ozolītes audzē mēreni mitrā augsnē un laista, kad izžūst augsnes augšējie 2–5 centimetri. Ja vēlaties, lai jauni augi ieaugtu, saglabājiet augsni vienmērīgi mitru, bet nekad slapju. Ieaugušās ozolītes ir jālaista tikai apmēram reizi nedēļā, lai tās kļūtu par sausumu izturīgiem ziemciešiem. Vasarā mulčējiet augus, lai saknes būtu vēsas.
Reizi mēnesī augšanas sezonā (no pavasara līdz rudenim) uzklājiet šķidru, ūdenī šķīstošu mēslojumu, lai veicinātu veselīgu lapotni un labāku, gaišāku ziedēšanu. Šim augam ir nepieciešams mēslojums ar augstu fosfora saturu, lai palīdzētu veselīgai sakņu attīstībai. Mēslošanas līdzekļi ar pārāk daudz slāpekļa var negatīvi ietekmēt ziedu augšanu.
Ieteicamas Ozolītes šķirnes
No vairāk nekā 70 sinavadi veidiem mūspusē var iegādāties šādus veidus:
Parastās ozolītes, to šķirnes Mckana Giants, Blue Star un Crimson Star. Tās ir ziemcietes, ļoti piemērotas dekoratīvu pušķu veidošanai. Ziedi ir divkrāsaini, var izaugt līdz 80 cm augstumā. Sēklas sāk dīgt pēc 12-16 dienām. Ziedus iegūsit otrajā gadā pēc sēšanas. Labi jūtas blakus citiem daudzgadīgiem ziediem. Aug mitrā, auglīgā augsnē.
Parastās ozolītes, to šķirnes Clementine Rose un Winky Double Dark Blue White. Tie ir daudzgadīgi ziedi, kas uzzied pirmajā sējas gadā. Audzē vietās, kur ir vismaz kāda ēna. Tiem īpaši patīk mitra augsne, tāpēc tos vēlams audzēt pie ūdenstilpnēm. Ja vasaras sākumā nogriežat pārziedējušos ozolīti, vasaras beigās šie ziedi var atkal uzziedēt. Sēklas dīgst pietiekami ilgi, tāpēc stādus stāda puķu dobēs. Puķu dobēs tas aug vienā un tajā pašā vietā 3-5 gadus. Novāc ziedus iekštelpu izkārtojumiem, kad tie ir pusatvērti. Tie vāzē dzīvos 5 līdz 7 dienas.
Ozolītes ir labas veselībai
Ozolītes ir ārstniecības augs. Šis zieds ir zināms, lai ārstētu žultspūšļa traucējumus, vispārējas kuņģa un zarnu problēmas, C vitamīna deficīta slimību – skorbutu un izsitumus. Tomēr joprojām nav savākta pietiekami daudz informācijas, lai zinātu par ozolīti medicīnā.
Tūkstošiem gadu Ziemeļamerikas un Eiropas pamatiedzīvotāji ir izmantojuši ozolītes dažādu ādas slimību ārstēšanai. Jūs varat sasmalcināt sēklas vai saknes un sajaukt tās ar ūdeni, lai izveidotu pastu vai ziedi, ko var lietot tieši uz izsitumiem un kairinājumiem. Ozolītes pretiekaisuma iedarbība palīdz mazināt šo skarto zonu kairinājumu un apsārtumu.
Viens no populārākajiem ozolītes lietošanas veidiem ir galvassāpju mazināšana. Šim nolūkam jums vajadzēs sasmalcināt nelielu daudzumu sēklu un izdzert tās pēc sajaukšanas ar ūdeni. Tas var diezgan ātri atbrīvot galvassāpes. Tomēr uzmanīgi, jo sēklas satur toksiskas vielas, tāpēc šai apstrādei ir nepieciešams ļoti neliels daudzums.
Svarīgs brīdinājums — neskatoties uz visiem tikko izskaidrotajiem ieguvumiem veselībai, Ozolītes ir indīgas, tāpēc jums nevajadzētu mēģināt gatavot novārījumus, tinktūras vai sāļus bez pienācīgas sagatavošanas vai konsultēšanās ar savu ārstniecības augu vai veselības aprūpes speciālistu.