Mūsdienu ierastajā pārtikas produktu pārpilnībā reti kurš spēj orientēties pilnībā, un tas attiecas arī uz olu izvēli lielveikalos. Desmitiem ražotāju, desmitiem ražošanas tehnoloģiju, dažādi iepakojumi un, protams, cenas.
Ja pārliecinoši spējam orientēties olu izmēros, tad ir ne mazums nianšu, kuras ražotājs uz savas produkcijas iepakojuma nav norādījis, bet mēs labprāt uzzinātu, kuras olas būtu piemērotākas cepšanai, kuras konditorejas izstrādājumu gatavošanai, bet kuras vienkāršai olu vārīšanai. Un, ideālajā variantā, kuras būtu vispiemērotākās Lieldienu olu kaujām.
Ikdienā jau būsim pieraduši arī pie tā, ka vienā olu iepakojumā atrodas gan tādas olas, kuru čaumala ir tik trausla, ka var ieplīst olu tikai rokās paņemot, bet ir arī tādas, kuru iesišanai pannā nepietiks ar vieglu naža sitienu pa čaumalu. Ir taču saprotams, ka arī ražotāji taupa katru centu gan uz vistu barības, gan vides rēķina… Arī katrs putniņš ir savādāks, vai ne?
Ja jūs domājat, ka tik dažādas olas arī vienādi novārīsies un vienādi lobīsies, arī tā noteikti nebūs, tomēr vienmēr ir interesanti iepazīties ar dažiem universāliem padomiem. Šeit tie būs!
Gadījums, kad svaigākais produkts nav tas labākais
Daudzi pazīst situācijas, kad vārītas olas slikti lobās. Kāpēc tas notiek? Un ko darīt, lai kopā ar čaumalu nebūtu jānoņem pusi olbaltuma?
Kāpēc olas slikti lobās?
Svaigums
Svaigas olas nolobīt būs grūtāk, nekā tās, kuras ledusskapī glabājušās nedēļu vai ilgāk. Tas ir tāpēc, ka olas čaumala nav hermētiska un ar laiku zem tās iekļūst nedaudz gaisa.
Gatavošanas metode
Tas, cik viegli nolobās olas, ir atkarīgs arī no gatavošanas metodes. Ja ieliekat olu aukstā ūdenī, olbaltumvielas izplūdīs un pielips pie čaumalas. Bet tikko no ledusskapja izņemtas arī nevar ievietot verdošā ūdenī – krasu temperatūras izmaiņu dēļ tās var pārsprāgt. Vislabāk būs olas vārīšanai sagatavot iepriekš, lai tās sasiltu līdz istabas temperatūrai, bet pēc tam nolaist tās karstā ūdenī.
Kā uzvārīt olu, lai to būtu viegli nolobīt
Ja ievērosit dažus vienkāršus noteikumus, lobīšanas problēmas varētu nerasties.
15-20 minūtes pirms gatavošanas olu izņem no ledusskapja.
Pēc tam liek verdošā ūdenī un vāra uz mērenas uguns.
Pēc novārīšanas 10-15 minūtes paturam aukstā ūdenī. Šāda šoka dzesēšana izraisīs olbaltumvielu saraušanos un čaumalas vieglāku atdalīšanu.
Divas vai trīs dienas vecas olas nedrīkst vārīt. Ideālā gadījumā izmantojiet tās, kas ledusskapī ir uzglabātas apmēram 5-7 dienas.
Ko vēl darīt, lai ātrāk nolobītu olu
Viegli sitiet olu, lai čaumala saplaisā, un pēc tam ievietojiet to ledus aukstā ūdenī.
Gatavo produktu ielieciet slēgtā traukā ar aukstu ūdeni un enerģiski sakratiet.
Pirms vārīšanas olu caurdur ar īlenu vai adatu no strupās puses. Bet neveiciet šo punkciju pārāk dziļu, pretējā gadījumā ola var saplaisāt.
Vārīt tvaikā. Olas liek uz restitēm virs verdoša ūdens apmēram 10-12 minūtes. Tā olbaltums kļūst stingrāks, kas atvieglo čaumalas atiešanu.
Vāra olas multikatlā vai speciālā olu vārāmajā iekārtā.
Citi padomi
Tā kā Lieldienu olu krāsošanas procesā mēdzam olas arī novārīt ar dažādiem papildinājumiem, šos papildelementus varam izanalizēt pēc savas pieredzes, tāpēc īpaši neizcelsim to, kura metode būs piemērotāka, bet ŠEIT varat iepazīties ar mūsu recepšu krājumos atrodamo rakstu ”Olu krāsošana ar dabas veltēm. 6 receptes”
Noslēgumā vēl daži populāri padomi olu vārīšanai un lobīšanai, kurus varat paeksperimentēt savā virtuvē
Vārot olu, pievieno vienu šķipsniņu sodas – tas ievērojami atvieglos olas nolobīšanas procesu no čaumalas un tā ātri atdalīsies.
Soda jāpievieno aukstam ūdenim, iemērc tajā olas un pēc tam uzkarsēt ūdeni uz plīts. Vislabāk ir nomizot atdzesētas olas. Ja jūs lobāt karstu olu, tas būs daudz grūtāk nekā nomizot aukstu olu. Vēl viens veids, kā viegli nolobīt olas, ir vārīšanas laikā ūdenim pievienot etiķi un sāli.
Ja nu nepalīdz itin nekas no aprakstītā, arī tā būs paša pieredze un iemesls eksperimentiem, lai paši varam atrast gan pareizās olas, gan izanalizēt katras vārīšanās laiku, gan atskārst, ka atkal nav sanācis tas pats, kas iepriekšējā reizē, jo bez visa cita, olas čaumala ņem un ieplaisā vārīšanas laikā…