Pirms pieciem gadiem amerikāņu atbalstītie kurdu un arābu kaujinieki padzina Islāma valsts kaujiniekus no ciema Sīrijas austrumos, kas ir pēdējā grupējuma kontrolētā teritorijas daļa.
Saskaņā ar The New York Times (NYT) teikto, organizācija kopš tā laika ir kļuvusi par tradicionālāku teroristu grupu – pagrīdes šūnu tīklu no Rietumāfrikas līdz Dienvidaustrumāzijai, kas ir iesaistīti partizānu uzbrukumos, sprādzienos un pasūtījuma slepkavībās.
Neviena no ar grupējumu saistītajām filiālēm nebija tik nežēlīga kā ”Islāma valsts Horasan’.
Amerikāņu pretterorisma eksperti noraidījuši Kremļa ierosinājumu, ka aiz Maskavas uzbrukuma būtu bijusi Ukraina. “Darbības veids bija klasiskā ISIS,” sacīja Ārējo attiecību padomes terorisma pētnieks Brūss Hofmans.
Viņš sacīja, ka uzbrukums ir trešā koncerta vieta ziemeļu puslodē, ko pēdējā desmitgadē skārusi ISIS: uzbrukums Bataclan teātrim Parīzē 2015. gada novembrī un pašnāvnieks spridzinātājs Ariana Grande koncertā Mančestras arēnā Apvienotajā Karalistē 2017. gada maijā. .
Tomēr pēdējos gados ir palielinājies ISIS-X uzbrukumu mērogs – tie kļuvuši pārrobežu mērogā, un arī Eiropā ir pieaudzis sazvērstību skaits, no kurām lielākā daļa ir izjauktas. Tas licis Rietumu izlūkdienestiem domāt, ka grupējums varētu būt sasniedzis savu letālo spēju robežas.
Amerikāņu un citas Rietumu pretterorisma amatpersonas sacīja, ka sazvērestības organizēja zema līmeņa kaujinieki, un tās tika izjauktas salīdzinoši viegli. “Līdz šim ”Islāma valsts Horasan” lielā mērā ir paļāvies uz nepieredzējušiem darbiniekiem Eiropā, lai mēģinātu veikt uzbrukumus tās vārdā,” novembrī sacīja Nacionālā pretterorisma centra vadītāja Kristīna Abizaida .
Tomēr ir satraucošas pazīmes, ka ISIS-X mācās no savām kļūdām. Uzbrukumi Maskavā un Irānā parādīja lielāku izsmalcinātību, kas liecina par augstāku plānošanas līmeni un spēju izmantot vietējos ekstrēmistu tīklus, sacīja pretterorisma amatpersonas.
Ievērojama daļa grupējuma ”Islāma valsts Horasan’ dalībnieku ir Vidusāzijas izcelsmes, un Krievijā dzīvo un strādā liels skaits cilvēku no Vidusāzijas. Pēc Soufan Group analītiķa Kolina Klārka domām, daži no šiem cilvēkiem, iespējams, ir radikalizējušies un pildīja loģistikas funkcijas, uzkrājot ieročus.
Džordžtaunas universitātes pretterorisma eksperts Daniels Baimans uzskata, ka “ISIS savā paspārnē ir pulcējusi kaujiniekus no Vidusāzijas un Kaukāza, un viņi var būt atbildīgi par Maskavas uzbrukumu vai nu tieši, vai ar savu tīklu starpniecību”.
Augstākās ASV amatpersonas sacīja, ka pēta uzbrucēju izcelsmi un mēģina noskaidrot, vai viņi šim konkrētajam uzbrukumam ir nosūtīti no Dienvidāzijas vai Vidusāzijas, vai arī jau atradās valstī kā daļa no atbalstītāju tīkla, ko ISIS-X savervēja un atbalstīja.
Pretterorisma eksperti ir pauduši bažas, ka uzbrukumi Maskavā un Irānā varētu mudināt ”Islāma valsts Horasan’ dubultot savus centienus, lai sniegtu triecienus Eiropā, īpaši Francijā, Beļģijā, Lielbritānijā un citās valstīs, kuras pēdējo desmit gadu laikā ir skartas.
ANO ziņojumā teikts, ka “daži Ziemeļkaukāza un Vidusāzijas izcelsmes cilvēki, kas ceļo no Afganistānas vai Ukrainas uz Eiropu, ir iespēja ISIS-X, kas cenšas uzsākt vardarbīgus uzbrukumus Rietumos”. Ziņojumā tika secināts, ka ir pierādījumi par “ISIS-X veiktajiem un notiekošajiem darbības plāniem Eiropas teritorijā”.
Augstākā Rietumu izlūkdienesta amatpersona minēja trīs galvenos faktorus, kas varētu iedvesmot ”Islāma valsts Horasan’ kaujiniekus uzbrukt: guļamšūnu pastāvēšana Eiropā, karš Gazā un Eiropā dzīvojošo krievvalodīgo cilvēku atbalsts.
Viens no galvenajiem šīs vasaras notikumiem liek daudziem pretterorisma ekspertiem būt modriem. “Esmu noraizējies par Parīzes olimpiskajām spēlēm… Tās būs galvenais teroristu mērķis,” sacīja Edmunds Fitons-Brauns, bijušais augsta ranga ANO pretterorisma ierēdnis, kurš tagad ir ekstrēmisma apkarošanas projekta vecākais padomnieks